Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 14. 04. 2011 16:20 — Editoval Nich (19. 05. 2011 13:53)

Nich
Příspěvky: 33
Reputace:   
 

Zapojení LED diody

Ahoj,
potřeboval bych zkontrolovat jestli mám správné schéma zapojení.

Zdroj: PC ATX molex 12V, 15A větev
na tuto větev chci připojit 2 panely diod.

Dioda: forward napětí typ. 1,9V, proud typ. 20mA

Diody za sebe skládám sériově po šesti a dávám je paralelně na panel. A ty dva panely jsou zapojeny taky paralelně.
Celý obvod:
http://img194.imageshack.us/img194/2097/obvod.png

Někde jsem se dočetl, že každá větev u těch diod musí mít minimálně 1W odpor, ale nevím proč.

Offline

 

#2 14. 04. 2011 17:12

o.neill
Místo: Nymburk
Příspěvky: 327
Škola: FJFI ČVUT
Pozice: student
Reputace:   24 
 

Re: Zapojení LED diody

To co jsi četl je pravda (nevím jak s tou hodnotou výkonu, ale odpor tam být musí). Jde totiž o to, že dioda nemá lineární voltampérovou charakteristiku, takže když překročíš napětí třeba o 10%, proud ti může stoupnout několikanásobně víc, takže bude-li na zdroji mírně vyšší napětí, nebo bude-li se u některé z diod lišit např. napěťový úbytek, může to způsobit překročení únosného napětí/proudu a zničení diody. Proto se při zapojení LED vždy seriově přidává odpor. Obecně ale platí, že čím víc diod v sérii, tím je riziko nižší. Přesto bych ti doporučoval tam nějaký odpor dát. Ještě bych navíc možná zkusil proměřit ten zdroj, jestli je tam skutečně těch 12V.

Offline

 

#3 18. 05. 2011 23:15

Nich
Příspěvky: 33
Reputace:   
 

Re: Zapojení LED diody

No tak už to mám celé zkonstruované i s předřazenými odpory na každé sérii.
Mám ale problém s velkou teplotou u diod, strašně moc totiž topijou. Myslím že je to kvůli vysokému proudu, který obvodem protéká.

Odpory na sérii:

Kolik LED do serie? 12V/1,9V = 6,3 tzn. 6 červených LEDek v serii

Kolik napětí chci srazit? 6 ledek * 1,9V = 11,4V ; 12V-11,4V = 0,6V

Jaký rezistor?

U = I*R
R = U/I
R = 0,6V/0,02A = 30 ohm

Výkon rezistoru

P = U*I
P = 12V*0,02A
P = 0,24W

Tento odpor je před každou sérií, ale i tak to prostě strašně hřeje.
Tak jsem vyzkoušel zapojit před každý panel ještě 10 ohm 10W rezistor (měl jsem náhodou doma). A hle problém s teplotou vyřešen, ale diody přestaly skoro svítit, jde vidět jen náznak světla. Jde nějak spočítat kolik by tento odpor před každým panelem měl mít ohmů a watů, popř. jiné řešení jak snížit dostatečně teplotu se zachováním svítivosti diod.

Offline

 

#4 20. 05. 2011 18:52

o.neill
Místo: Nymburk
Příspěvky: 327
Škola: FJFI ČVUT
Pozice: student
Reputace:   24 
 

Re: Zapojení LED diody

Máš měřák? Jestli jo, zkus změřit jaký proud prochazí diodami při zapojení toho 30ohmového rezistoru, je možné, že to bude víc než těch 20mA. Totiž 30ohmový zezistor je podle mého málo, bylo by lepší zapojit pět LEDek do serie a použít 125ohmový rezistor. A zkus si také přeměřit ten zdroj, jestli opravdu dává přesně 12V, jestli ne můžeš poupravit výpočet. Nebo můžeš také místo pevného rezistoru použít trimr a nastavit ho tak, aby LEDky svítily, ale nepřehřívali se.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson