Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 30. 03. 2011 10:29

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Trigonometrická identita

Nedávno se v tématu vyskytla zajímavá trigonometrická identita. Původně jsem zamýšlel vést důkaz více elementární technikou, tj. bez využití Eulerova vztahu a následného přepisu funkce sinus prostřednictvím exponenciální funkce s komplexním argumentem.

Své řešení jsem zakládal na identitě

$
\sin (nx)=2^{n-1}\cdot\prod_{k=0}^{n-1}\sin\left (\frac{k\pi}{n}+x\right ),\qquad n\in\mathbb{N}.
$

Pro $n=2$ dostaneme známý vzorec pro duplikaci argumentu funkce sinus (po triviální úpravě). Podobně jsem dokazoval i případ $n=3$ a $n=4$. Bez použití Eulerova vztahu se mi ale obecný důkaz nedaří nalézt.

Pro důkaz identity zadané v příspěvku zde stačí oddělit faktor v součinu identity výše přísušející indexu $k=0$, vydělit ním (za předpokladu jeho nenulovosti) a provést limitní přechod (třeba pro $x\to 0$). Pak již není problém úlohu v tématu elegantně vyřešit.

Pokud máte nápady na důkaz pomocí reálné analýzy, docela by mě zajímaly.

Offline

 

#2 04. 04. 2011 02:00

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Trigonometrická identita

Jen idea: na levé straně je zřejmě lichá funkce, na pravé straně to získáme z rovnosti $\sin\left (\frac{k\pi}{n}+x\right )=\sin\left (\frac{(n-k)\pi}{n}+x\right )$. Navíc lze jistě obě strany psát ve tvaru P(sin(x),cos(x)), kde P je homogenní polynom stupně n. U mnoha členů musí mít díky lichosti nulový koeficient -- pro liché n lze obě strany psát ve tvaru
$cos(x)Q(sin(x))$, pro sudé n ve tvaru $Q(sin(x))$. Dva polynomy stupně $n$ rovnají, pokud jsou stejné jejich funkční hodnoty v $n+1$ bodech. Pokud za $x$ zvládneme dosadit $n+1$ hodnot majících různý sinus a pro každou z nich ověřit rovnost, máme vyhráno (pro lichá $n$ stačí dokonce $n$ hodnot, neboť stupeň polynomu je nižší, ale hodnotu $\pi/2$ nemůžeme použít). Pro hodnoty tvaru $\frac{k\pi}n$ rovnost platí zřejmě, stačí nám tak ukázat, že platí pro jediné další $x$, tedy např. že funkce mají stejnou amplitudu. To už se mi nepovedlo :(


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#3 22. 04. 2011 16:12

andrew
Příspěvky: 98
Reputace:   
 

Re: Trigonometrická identita

↑ Marian:

Výše uvedenou identitu lze snadno odvodit následujícím způsobem (nebudu vše rozepisovat dopodrobna, nechť si laskavý čtenář rozepíše sám). Bohužel, lehce se dotkneme komplexních čísel při hledání kořenů "kvadratické" rovnice
$z^{2n}-2z^n\cos(na)+1=0$ kde $n\in \mathbb{N}, a\in \mathbb{R}$.

Pakliže si uvědomíme, že každý polynom lze rozložit na součin kořenových činitelů, můžeme psát
$z^{2n}-2z^n\cos(na)+1 = \prod_{k=0}^{n-1}\left(z^2-2z\cos(a+\frac{2k\pi}{n}) +1 \right)$

Po dosazení $z=1, a = 2x$ a menších úpravách dostaneme

$\sin (nx)=2^{n-1}\cdot\prod_{k=0}^{n-1}\sin\left( \frac{k\pi}{n}+x\right)$

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson