Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Omlouvam se ale tu na forum neni zadny sekce o chemii, tak to davam sem do ostatni, vim ze se to ma tykat matematiky ale snad me projednou prominete.
Muj problem spociva ve dvouch otazkach z testu nad ktterejma fakt nevim jak a proc to tak je.
1/ Porovnejte kyselost 4-metylbenzenolu a 4-metyl cyklohexanu
2/ Znazornete vodikove mustky mezi molekulami 2-metylpropan-2-olu
poradte mi pls
Offline
fenol (methylbenzenol) je silnější kyselina než cyklický uhlovodík, protože v fenolu je vzaby Bn-O-H, přičemž kyslík má vysokou elektronegativitu, navíc se tam vyskytuje +M efekt OH skupiny, což oslabuje vazbu kyslík-vodík. Vodíkový proton se tedy rád odtrhne a elektron si přitáhne kyslík...
Offline
↑ Hanis:
Fenol je benzenalkohol, nie metylbenzenol. Navyse mam taky pocit, ze Tebou predlozene argumenty dobre zdovodnuju akurat, ktory vodik p-kreozolu (4-metylfenol) je najkyslejsi. Podstatne tu je, ze sa vzniknuty zaporny naboj na kysliku (po odstiepeni vodika) moze rezonancne stabilizovat (delokalizovat) na benzenovom jadre, teda zlucenine ten zaporny naboj "nevadi". Ako je mozne vidiet z rezonancnej struktury fenolu.
Kyslost tohto p-kreozolu bude len o trocha mensia nez samotneho fenolu (oproti doslova zanedbatelnej kyslosti 4-metylcyklohexanu).
Co sa tyka druhej ulohy - je to hadam podobne ako vodikove vazby, ktore tvori voda; odkaz.
Ps: Sice tu taka sekcia nie je, ale chemia (by nemala) nevadi.
Offline
Muzu se jeste zeptat co se tyce kyselnosti alkoholu?
Meli jsme otazku ze co je zasaditejsi, primarni ci tercialni alkoholy. A proc.
Jsem napsal ze tercialni alkoholy jsou nejzasaditejsi protoze cim vice substituovan alkohol je, tim je zasaditejsi. Podle Pani ucitelky to odduvodneni nebylo spravne protoze ''pry'' substituent je jen kdyz se neco zmeni na tech zakladnich uhlikovejch retezcich. Nekde jsem zas slysel ze pod pojmem substituent se muze povazovat jakakoliv skupina co je napojena na alkohol a meni pocet H v zakladnim retezci. Tak nevim, co je sparvne?
BTW: mohly by ste mi jeste vice dopodrobna upresnit kyselosti jednotlivich (primarnich, sek...) alkoholu? DIk
Offline
Pokial sa nemylim, tak substituent je "to", co nahradzuje atom vodika na uhlikovom retazci.
Co sa tyka Tvojej odpovedi, tak tento substituovany etanol je kyslejsi, nez nesubstituovany etanol, takze to nie je celkom dobra odpoved.
Vo vseobecnosti mozme povedat, ze terciarne alkoholy su najmenej kysle pre kladny indukcny efekt troch uhlikov naviazanych na uhlik nesuci -OH skupinu. Toto sposobuje zvysovanie elektronovej hustoty. No a zluceniny su tym menej kysle, cim maju mensiu moznost zaporny naboj viac rozlozit (delokalizovat, stabilizovat) po molekule.
Zavisi teda hlavne na substituentoch. Ci elektrony pritahuju (a prispievaju k rozkladaniu zaporneho naboja po molekule) alebo naopak posielaju dalej "pred seba". je kyslejsi nez
, ale napriklad
je menej kysly nez
.
Offline
↑ dary:
Dary, založ si vlastnú tému. Ak ide o chémiu (neviem to rozoznať), tak v sekcii Chémia.