Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 01. 05. 2011 13:50 — Editoval halogan (01. 05. 2011 14:48)

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Diferenční rovnice

Dobré odpoledne přeji

mám následující diferenční rovnici:

$y(n+4) - 2y(n+2) - 3y(n) = 2n \cos \frac{n \pi}{2} + 1$.

Řešení homogenní rovnice najdu celkem snadno, problém mi dělá řešení partikulární.

Zkoušel jsem to našroubovat na větu se speciální pravou stranou $\lambda^n (P(n) \cos n \nu + Q(n) \sin n \nu)$, a i když s tím kosínem to funguje vč. (-1)^n, pohořel jsem na tom, že z násobku (-1)^n a sinu neudělám konstantní jedničku (aspoň mně se to nepovedlo).

Napadlo mě to tedy vyřešit zvlášť pro kosínus a zvlášť pro jedničku jako dvě partikulární řešení... ale to mi tam pak vzduchem lítá spousta konstant, které musím různě dosazovat, hledat atp.

---

Ptám se tedy, jak nejlépe na to. Zatím jsem řešil jiné zkouškové diferenční rovnice, které byly dosti jednoduché a automatické, tato mě ale docela překvapila.

Díky za rady.

Edit:

Po chvilce počítání mi tedy vyšlo:

FS: $\(\sqrt 3\)^n, \(-\sqrt 3\)^n,\cos \frac{n \pi}{2}, \sin \frac{n \pi}{2}$
Part. řešení: $-\frac 12 n \cos \frac{n \pi}{2} - \frac 14$,

kde ten kosínus je řešení pro tu část s kosínem, ta čtvrtina je řešení pro tu jedničku.

Celé řešení tedy dle mého výpočtu bude PŘ + lineární kombinace FS.

Bohužel nemám oficiální řešení a nějak neovládám dif. rovnice ve WA, takže nevím, jak dobře či špatně jsem si vedl.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) halogan)

#2 01. 05. 2011 22:19

maly_kaja_hajnejch-Lazov
Příspěvky: 467
Reputace:   24 
 

Re: Diferenční rovnice

jjo, zvlast resit dve rovnice a partikularni reseni potom secist.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson