Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 21. 05. 2011 20:10

user
Příspěvky: 440
Reputace:   24 
 

Opticky aktivní látky (sacharidy)

Napadla mě jedna otázka ohledně optické aktivity.
Pokud je L a D forma spolu stejně "asymetrická", znamená to, že roztok o stejné koncentraci L a D rovinu polarizoveného světla nestáčí?

Vím že je to asi zřejmé, ale radši se zeptám, jestli tam není někde záludnost :D

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) user)

#2 21. 05. 2011 21:29

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Opticky aktivní látky (sacharidy)

↑ user: Ahoj, myslím že stále to platíííí.....racemát....

http://leccos.com/index.php/clanky/racemat

Offline

 

#3 21. 05. 2011 21:44

user
Příspěvky: 440
Reputace:   24 
 

Re: Opticky aktivní látky (sacharidy)

Děkuju za odpověď. Nikde jsem to neměl poznamenané, tak jsem se radši zeptal :)

Dodatek: optickou neaktivitu sloučeniny s 2 asymetrickymi C, můžeme vysvětlit tím, že je sám sobě antipodem (za předpokladu, že ta symetrie uhlíků je opačná, jinak by efekt stáčení zdvojnásobil). Opravte mě jestli se mýlím, ale snad nebude potřeba :D

Offline

 

#4 21. 05. 2011 22:06

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Opticky aktivní látky (sacharidy)

↑ user: Ja verím najvyššej autorite = A)experimentu a tesne predtým B) matematike :-), keby sa to dalo takto dokázať aspoň podľa B) bolo by fajn...

Offline

 

#5 22. 05. 2011 11:03

o.neill
Místo: Nymburk
Příspěvky: 327
Škola: FJFI ČVUT
Pozice: student
Reputace:   24 
 

Re: Opticky aktivní látky (sacharidy)

Existence chirálního uhlíku není dostačující ani nutná podmínka pro optickou aktivitu. Celá molekula musí být asymetrická (jediný prvek symetrie, co se u ní vyskytuje musí být identita) a zobrazením v rovině symetrie musí vzniknout molekula s tou původní neztotožnitelná. Takže když budeme mít třeba 1,2-dibrom-1,2-dichlorethan (uvažujeme, že vodík je u vodíku, chlor u chloru a brom u bromu a není možná volná rotace, což je blbost), tak molekula má rovinu symetrie, takže není opticky aktivní. Mohli bychom samozřejmě říci, že je sama sobě antipodem, protože jednotlivé skupiny CBrClH jsou zrcadlově otočené, takže by měly stáčet na opačnou stranu. Naopak ale třeba tato molekula http://www.sdilej.eu/pics/6099b59a5c337248f31770efb276dd44.png chirální je, přestože nemá žádný chirální atom.

Offline

 

#6 25. 05. 2011 20:37

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Opticky aktivní látky (sacharidy)

↑ o.neill: ahoj sice neskoro , ale vdaka za reakciu. Maj sa pekne.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson