Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 05. 2011 12:49

Mikulas
Místo: Plzeň
Příspěvky: 184
Reputace:   
 

Skládání funkcí

Zdravím,
při samostudiu jsem narazil na výrok, že každou funkci $f: A \to B, a \to f(a)$ lze složit z funkce injektivní a surjektivní.
Prosím o důkaz tohoto tvrzení.


Všichni lidé jsou blázni, jenom já jsem letadlo.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Rumburak)

#2 27. 05. 2011 14:58

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Skládání funkcí

↑ Mikulas:
Ten výrok je formulován poněkud vágně a může pak záležet na tom, jak je vlastně míněn.

Nechť $f: A \to B, a \to f(a)$.  Je-li H  obor hodnot funkce f  ,  pak předpisem $g(x) := f(x)$ je definována surjektivní funkce $g: A \to H$.
Jestliže $i$  je identita na množině A ,  tedy  $i$  je injektivní funkce, potom $f = g\circ i$ (skládání beru tak, aby funkce  $i$  byla vnitřní ).

Offline

 

#3 27. 05. 2011 15:25

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: Skládání funkcí

Ono se někdy téměř až slovíčkaří o zobrazení "z množiny A", "množiny A", "do množiny B" a "na množinu B".

Berme to tak, že definiční obor je celá A a obor hodnot celá B.

Volně řečeno: Pak se člověk musí poprat jen s případnou neinjektivitou. Vložme mezi A a B ještě množinu C, která obsahuje každý prvek z B v tolika kopiích, kolik různých prvků z A je na ten prvek v B funkcí f posláno. Pak už je asi jasné, jak jít injektivně z A do C a pak surjektivně z C do B, přičemž složením dostaneme právě f.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson