Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 28. 05. 2008 15:49

studen1
Zelenáč
Příspěvky: 7
Reputace:   
 

Nekonečná řada

Zdravim všechny matematické zoufalce a klaním se přede všemi, kteří tu matematicky radí (nejednou mi vaše rady pomohli pochopit látku, by? jsem žádný dotaz ještě neměl), prosil bych o pomoc s následujícím příkladem:

Součtem řady 1 + 2x + 3x2 + ... + nxn–1 + ... je pro x  (–1; 1)    a) ln(1+x)  b) 1/(1–x) c) 1/(1–x)2  d) cotgx   


mě pořád vychází 1/(1–x) po dosazení do vzorce s=a1/(1–q)  , problem je, že má asi vyjít  1/(1–x)2 .


Napadlo mě, žemožná blbě určuji a1 jako 1 a mělo by to být x,ale pak by mi to nevycházelo...
Předem děkuji za lehké matematické na?uknutí

Offline

 

#2 28. 05. 2008 16:33

roman0159
Zelenáč
Příspěvky: 18
Reputace:   
 

Re: Nekonečná řada

Ale to nie je geometrický rad, čiže ten vzorec Ti nepomôže. Asi to treba urobi? cez Taylorov polynóm...

Offline

 

#3 28. 05. 2008 17:00 — Editoval plisna (28. 05. 2008 17:02)

plisna
Místo: Brno
Příspěvky: 1503
Reputace:   
 

Re: Nekonečná řada

uvazujme mocninnou radu $1 + 2x + 3x^2 + 4x^3 + \dots$, ktera je na intervalu $(-1, 1)$ stejnomerne konvergentni. pak ji lze integrovat clen po clenu a dostavame radu $x + x^2 + x^3 + \dots$, coz je pro $x \in (-1, 1)$ geometricka rada s $a_0 = x, \quad q = x$. jeji soucet je tedy $s = \frac{x}{1-x}$. zajima-li nas soucet rady puvodni, musime tento vztah zderivovat a dostavame reseni $s = \frac{1}{(1-x)^2}$. polomer konvergence se nezmeni, je nutne vsak overit konvergenci v krajnich bodech. pokud si toto vlakno precte Marian, urcite sem doplni dalsi poznamky o konvergenci ci postupu.

Offline

 

#4 28. 05. 2008 17:12

studen1
Zelenáč
Příspěvky: 7
Reputace:   
 

Re: Nekonečná řada

Moc děkuji za radu, už do skript koukám moc dlouho v kuse :-) Tak jsem to bral automaticky jako geom. posloupnost.

Offline

 

#5 07. 06. 2008 13:32

studen1
Zelenáč
Příspěvky: 7
Reputace:   
 

Re: Nekonečná řada

Považuji za slušnost poděkovat, takž děkuji všem za rady v tomto foru, vyústilo to v úspěšnou zkoušku. Zejmena pak panu Maříkovi, jehož slidy mi hodně pomohli. Jen tak dál  ;)

Offline

 

#6 07. 06. 2008 22:24 — Editoval Marian (07. 06. 2008 22:24)

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Nekonečná řada

↑ plisna:

Dekuju za tu duveru, ze ja jsem ten, ktery by snad mohl neco doplnit.


Snad jen podotknu, ze pokud vyse uvedene nebylo brano, je mozne aplikovat postup jednodussi (ale zase jine kroky budou mene snadne - vse v relativni rovine). Takze asi takto ...

Budu uvazovat konecny soucet

$ S_n(x):=1+x+x^2+\cdots x^n,\qquad n\in\mathbb{N}_0,\: x\in\mathbb{R} $

O tomto je znamo, ze se da vyjadrit pro $x\neq 1$ ve tvaru

$ S_n(x)=\frac{1-x^{n+1}}{1-x}, n\in\mathbb{N}_0. $

Nastane-li vylouceny pripad, tj. $x=1$, pak mame jiste snadno

$ S_n(x)=1+1^2+\cdots +1^n=n+1. $

Tento pripad je snadny a z nasich uvah jej vyloucime. Podobne lze vylouct z techto uvah bod x=0 (drobnosti prenechavam ctenari).

Dale budeme derivovat funkci $S_n(x)$ vzhledem k promenne x. To dava v podstate dvoji vysledek:
(i)
$ S_n'(x)=(1+x+x^2+\cdots x^n)'=0+1+2x+\cdots +nx^{n-1}=1+2x+\cdots +nx^{n-1}. $

(ii) Na druhou stranu plati ale vyse uvedena formule $S_n(x)=\frac{1-x^{n+1}}{1-x}$. Derivace prave strany dava
$ S_n'(x)=\left (\frac{1-x^{n+1}}{1-x}\right )'=\frac{-(n+1)x^n(1-x)-(1-x^{n+1})\cdot (-1)}{(1-x)^2}. $

Srovnanim derivace v (i) a (ii) pak je

$ 1+2x+\cdots +nx^{n-1}=\frac{-(n+1)x^n(1-x)-(1-x^{n+1})\cdot (-1)}{(1-x)^2}. $

Leva strana se pak zjednodusene zapisuje jako

$ 1+2x+\cdots +nx^{n-1}=\sum_{k=1}^{n}kx^{k-1}. $

Tazateli se jedna o nekonecno radu

$ 1+2x+\cdots +kx^{k-1}+\cdots =\sum_{k=1}^{\infty}kx^{k-1}=\lim_{n\to\infty}\sum_{k=1}^{n}kx^{k-1}=\nl =\lim_{n\to\infty}\frac{-(n+1)x^n(1-x)-(1-x^{n+1})\cdot (-1)}{(1-x)^2}. $

Bereme-li vsak v uvahu pouze takova realna cisla x, ze plati $x\in (-1,1)$, vime, ze plati vztahy
$ \lim_{n\to\infty}x^n=0=\lim_{n\to\infty}nx^n. $

Odtud tedy pro takovato realna cisla x
$ 1+2x+\cdots +kx^{k-1}+\cdots =\frac{1}{(1-x)^2},\quad x\in (-1,1). $

Drive vylouceny pripad x=0 je zahrnut vyse (je vsak trivialni). Pripad x=1 je jasny, dava totiz divergenci studovane nkonecne rady (drobnosti nechavam pro zajmece). Obdobne nepochodime prilis v pripade x=-1.


Poznamka. Uvedeny postup se lisi od vyse uvedeneho v tom, ze nepouziva pojmy stejnomerne konvergence, ale pojmu parcialni soucet nekonecne rady a nekterych znamych identit u limit. Zajemci necht si sami vyberou ten postup, ktery je pro ne vhodnejsi.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson