Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 31. 05. 2011 11:16 — Editoval pizet (31. 05. 2011 11:16)

pizet
Místo: Levice/Praha
Příspěvky: 459
Reputace:   11 
 

Špeciálna kalkulačka

Predstavme si, že máme kalkulačku, ktorá má na začiatku na displeji číslo 1 a má práve dve tlačítka: [-1], ktoré zníži hodnotu na displeji o 1 ale iba ak hodnota na displeji ja väčšia ako 1 a [*3], ktoré hodnotu na displeji vynásobí tromi.

Úloha: Určite ako sa dá nejaké prirodzené číslo n získať stlačením tlačítiek čo najmenej krát.

Riešenie (moje):

Code:

if (n = 1)
  terminate
else
  while n <> 1 do
    if n mod 3 = 0
      print "[*3]"
      n := n / 3
    else
      printf "[-1]"
      n := n + 1

Pseudokód vypíše postupnosť odzadu. Hľadám postupnosť, pri ktorej sa snažím čo najmenej odčítavať a čo najviac násobiť. Preto pričítam 1, kým nedostanem číslo deliteľné číslom 3 a potom ho vydelím atď.

Mám pocit, že tento algoritmus nájde najkratšiu postupnosť ale neviem to dokázať. Vedel by mi niekto pomôcť? Ďakujem.


Do you follow my way? Or you just see a black stain swimming in the Milky Way ...
KSP je určený pre študentov základných a stredných škôl, ktorí majú záujem naučiť sa niečo z oblasti algoritmov, logických úloh, programovania a informatiky.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) pizet)

#2 31. 05. 2011 11:35

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Špeciálna kalkulačka

co je kratší, přičíst 3k jedniček a vydělit třema, nebo vydělit třema a přičíst k jedniček?

Offline

 

#3 31. 05. 2011 15:24

pizet
Místo: Levice/Praha
Příspěvky: 459
Reputace:   11 
 

Re: Špeciálna kalkulačka

↑ Stýv:

Ak mám číslo, ktoré nie je deliteľné tromi a pričítam k nemu 3k jednotiek, tak stále nebude deliteľné tromi... neviem teda kam tou otázkou smeruješ. Prosím, preformuluj svoj hint. Ďakujem.


Do you follow my way? Or you just see a black stain swimming in the Milky Way ...
KSP je určený pre študentov základných a stredných škôl, ktorí majú záujem naučiť sa niečo z oblasti algoritmov, logických úloh, programovania a informatiky.

Offline

 

#4 31. 05. 2011 16:13

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Špeciálna kalkulačka

↑ pizet: možná jsem mohl začít tím, že tvůj algoritmus je opravdu optimální a hint se týká toho, jak to dokázat, ne naopak:)

Offline

 

#5 31. 05. 2011 17:31

pizet
Místo: Levice/Praha
Příspěvky: 459
Reputace:   11 
 

Re: Špeciálna kalkulačka

↑ Stýv:

No tak menej je vydeliť tromi a pričítať k jednotiek. Asi som ale vôl, lebo aj tak z toho neviem výjsť... a pritom to je z prijímačkových knižiek na MFF. Tam bola táto istá úloha, len ja som si ju zo zaujímavosti zovšeobecnil.


Do you follow my way? Or you just see a black stain swimming in the Milky Way ...
KSP je určený pre študentov základných a stredných škôl, ktorí majú záujem naučiť sa niečo z oblasti algoritmov, logických úloh, programovania a informatiky.

Offline

 

#6 31. 05. 2011 18:34

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Špeciálna kalkulačka

no z toho přece plyne, že pokud si můžeš vybrat, tak je vždycky výhodnější dělit než přičítat

Offline

 

#7 31. 05. 2011 18:50

pizet
Místo: Levice/Praha
Příspěvky: 459
Reputace:   11 
 

Re: Špeciálna kalkulačka

↑ Stýv:

No veď samozrejme.

...

:D

Dík.


Do you follow my way? Or you just see a black stain swimming in the Milky Way ...
KSP je určený pre študentov základných a stredných škôl, ktorí majú záujem naučiť sa niečo z oblasti algoritmov, logických úloh, programovania a informatiky.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson