Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 30. 05. 2011 11:19

yterbium
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

Špeciálna teória relativity

Zdravím,

vedel by mi niekto poradiť ako riešiť príklady tohoto typu relativisticky?
http://img59.imageshack.us/img59/1293/relat.png

Hodia nám kovariantné/kontravariantné tenzory bez toho, aby sme vedeli čo je dif. geometria ( o 2 roky neskôr) tak táto relativita ma trošku "zabavila"

Dôležité mi je chytiť "správny postup", nie to aký je výsledok presne tohoto príkladu.

Vopred díky

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) yterbium)

#2 31. 05. 2011 13:48

perdy
Místo: Praha
Příspěvky: 116
Reputace:   
 

Re: Špeciálna teória relativity

Ok, tak ked nikto iny, skusim ja.

Predovsetkym, znalost diferencialnej geometrie sice pomoze, ale nie je nevyhnutna. (aspon pokial sme v STR). Nahradit ju mozes sadou empirickych pravidiel, ktore ti ponukam nizsie.

Pohybovy zakon je podobne ako u Newtona derivacia hybnosti podla casu je rovna posobiacim silam. V nasom pripade ide o Lorentzovu silu, takze
$\frac{dp^\alpha}{d\tau}=qu_\beta F^{\alpha\beta}$, kde

$p$ je 4-hybnost
$u$ je 4-rychlost
$\tau$ je vlastny cas elektronu
$q$ je naboj elektronu
$F$ je elektromagneticky tenzor (popisuje vonkajsie pole)

(zdroj: wikipedia)

Zakladne pravidla:
* Indexy bezia od 0 do 3
* Na polohe indexu (hore, dole) zalezi!
* Pouziva sa Einsteinova sumacna konvencia (cez rovnake indexy sa scita), teda $u_\beta F^{\alpha\beta} \equiv u_0 F^{\alpha 0} + u_1 F^{\alpha 1} + u_2 F^{\alpha 2} + u_3 F^{\alpha 3}$
* Indexy sa znizuju a zvysuju pomocou metriky takto: $u_\alpha = g_{\alpha\beta}u^\beta$. (Stale plati predchadzajuci bod o sumacnej konvencii). V STR je metrika Minkowskeho, jedine nenulove cleny su $g_{\alpha\alpha}$. Neviem, aku konvenciu pouzivate, pouzivaju sa signatury (+---) a (-+++), niekedy sa kladie rychlost svetla rovna jednej a podobne.
* Nezabudnut, ze nasa pohybova rovnica je vlastne skrateny zapis pre 4 diferencialne rovnice (vid bod 1, indexy bezia od 0 do 3)
* Elektromagneticky tenzor skonstruovat podla odkazu na wiki.

Skusis pokracovat?

Offline

 

#3 31. 05. 2011 21:56 — Editoval yterbium (31. 05. 2011 21:58)

yterbium
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

Re: Špeciálna teória relativity

↑ perdy:

V prvom rade obrovské díky !

Dobre, takto by mi to dávalo logiku už o mnoho lepšiu...

Len taká otázočka, kedže rýchlosť na začiatku nepoznám (posledné 3 zložky), ako sa dopracujem k štvorhybnosti?

Resp. dm/dtau mám považovať za nulové, teda mám derivovať akoby m krát( štvorrýchlosť podľa tau )? Tým by som dostal  difky , z ktorých by mi vyliezli rýchlosti vx,vy,vz, a pomocou nich skonštruovať tú štvorhybnosť?

Offline

 

#4 31. 05. 2011 22:10

perdy
Místo: Praha
Příspěvky: 116
Reputace:   
 

Re: Špeciálna teória relativity

↑ yterbium:
Ak sa nemylim, skutocne mozme polozit $\frac{dm}{d\tau} = 0$ a ziskat tak diferencialnu rovnicu pre 4-rychlost. $m$ je totizto invariantna hmotnost nezavisla na vztaznej sustave.

Alternativne mozes na pravej strane dosadit za $u_\alpha=\frac{1}{m}p_\alpha$. A pozor, nemyl si 4-rychlost (znacim $u$) a obycajnu rychlost (znacim $v$).

Offline

 

#5 01. 06. 2011 23:40

yterbium
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

Re: Špeciálna teória relativity

↑ perdy:

Ten vzťah pre ua=pa/m je správny? Nechýba tam niekde gamma, aby to bolo relativisticky?

Lebo mi to nevychádza nejako rozumne, vychádzajú mi horibilné integrály (z dôvodu práve gama)

V základnej rovnici som prešiel od dtau=dt/gamma. Tu sa mi tým pádom gamma vykrátila, a dalo sa to zintegrovať. Resp. nie takto som mal postupovať?

Offline

 

#6 02. 06. 2011 05:56

perdy
Místo: Praha
Příspěvky: 116
Reputace:   
 

Re: Špeciálna teória relativity

↑ yterbium:

Wiki tvrdi, ze p=mu. Mas nejaky konkretny dovod, preco chces tie rovnice integrovat v suradnicovom a nie vlastnom case?

P.S. Rozhodne neber to, co tu pisem za 100% spravne. Je to hanba, ale uz su to tri roky a ja uz som to nejak pozabudal. Kde je rughar, ked ho clovek potrebuje?

Offline

 

#7 02. 06. 2011 21:23

yterbium
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

Re: Špeciálna teória relativity

↑ perdy:

Sorry že tak neskoro, ale pred skúškou zajtra, som musel dnes ísť do roboty....

No chcel som prejsť k súradničnému času, aby som to vedel zintegrovať, lebo tam dostanem gamu zo štvorrýchlosti, a tá obsahuje rýchlosť, čiže to by sa ťažko integroval.

Ale díky za snahu, naštastie mám jedného geniálneho spolužiaka, on to vyriešil, a dá sa z toho chytiť ten postup, čo a ako, ak by si mal záujem, môžem Ti to postnúť...

Ale ešte raz díky, vďaka tým prvým linkom som tomu začal trocha chápať

Offline

 

#8 02. 06. 2011 22:43

perdy
Místo: Praha
Příspěvky: 116
Reputace:   
 

Re: Špeciálna teória relativity

Samozrejme, ked budes mat cas, tak to sem postni a potom oznac temu za vyriesenu. Pomoze to aj kazdemu dalsiemu, co bude niekedy hladat nieco podobne.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson