Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 01. 06. 2011 01:45

morava
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

diferenciální rovnice

Prosím, pomohli byste mi vyřešit tento příklad?

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- … 8530_n.jpg

Děkuji

Offline

 

#2 01. 06. 2011 07:05 — Editoval Marian (01. 06. 2011 07:19)

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: diferenciální rovnice

↑ morava:

Nejdená se o diferenciální rovnici, ale o diferenční rovnici; to je jistě zásadní rozdíl.

Řešení takových rovnic je extrémně snadné po tom, co se přečte pozorně přednáška na téma lineárních diferenčních rovnic s konsantními koeficenty. Doporučuji pravou stranu zapsat jako $2\cdot (1/3)^n$. Nejprve se vyřeší homogenní rovnice, tj. rovnice $a_{n+1}^\star -2\cdot a_n^\star =0$. Jejím obecným řešením je předpis $a_n^\star =C\cdot 2^n$, jak plyne z tvaru kořene charakteristické rovnice. Obecné řešení potom hledáme třeba pomocí metody odhadu tvaru řešení (viz podrobněji přednáška). Hledáme totiž obecné řešení ve tvaru $a_n=a_n^\star +A_n$, kde pro člen $A_n$ použijeme odhad závisející na pravé straně původní diferenční rovnice, tj. na tvaru předpisu $2\cdot (1/3)^n$. Bude (bez podrobností) $A_n=\alpha \cdot n^0\cdot (1/3)^n$, tj. $A_n=\alpha\cdot (1/3)^n$, kde $\alpha\neq 0$ je nějaká konstanta. Nyní stačí dosadit do původní rovnice:



Proto obecné řešení diferenční rovnice má tvar

$a_n=C\cdot 2^n-\frac{6}{5}\cdot\left (\frac{1}{3}\right )^n,\qquad n\in\mathbb{N}$.




Vzhledem k tomu, že jsem danou úlohu zadal osobně, dovolil jsem si pro případnou třetí stranu této diskuse zrychlit tempo v příspěvku pomocí poznámek s odvoláním na běžná a zcela základní fakta obsažená v přednášce. Taktéž mě tlačí čas. Ovšem jsou to fakta zcela jasná a nepředpokládám nejasnosti ani u méně nebo jinak informované příapdné třetí strany.

Dále vzhledem k tomu, že byla žádána pomoc, tak jsem ji poskytnul. Celé řešení jsem zde nemohl (viz pravidla fóra) a ani nechtěl vypisovat. Doufám, že pomoc je dostatečná a že se případně můj student dotáže v případě nejasností mě osobně nebo zde kolegů na fóru, ovšem s vlastní dávkou participace.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson