Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 30. 05. 2011 22:42

RabID
Příspěvky: 185
Reputace:   
 

Fischerovy vzorce

Dobry den, mam problem s urcovanim konfiguracii, teda skor prevedenim do perspektivneho obrazcu....

http://forum.matweb.cz/upload3/img/2011-05/88074_kooll.jpg

poradte mi pls... a velmi rad by som prijal aj rady ako ist nato zobrazovanie... bo v tomto som totalny jelen :)... dakujem

Offline

 

#2 31. 05. 2011 12:51

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Fischerovy vzorce

Zdravím,

zkoušela jsem něco sepsat, ale mně to slovně absolutně nejde, když nekreslím a nepoužívám ruce :-) Nevím, jaké máte materiály, mně se zdá online učebnice VŠCHT hodně podrobna a přehledná.

Jinak zkus pohledat nějaké stránky s applety, něco takového, ale je toho více.

Moc jsem nepomohla, omlouvám se.

Offline

 

#3 31. 05. 2011 23:13 — Editoval RabID (31. 05. 2011 23:30)

RabID
Příspěvky: 185
Reputace:   
 

Re: Fischerovy vzorce

↑ jelena: no ono to nie je take jednoduche :)... ten priklad co uvadzas je sice dobry no vsade je uz vyznacene trans a cis. Ale ako ja mam v zluceninach nvm co ide za liniu a co ide pred liniu v tom som dostatocne zmateny(v tomto priklade to uvedene je) ale na skuske to uvedene nebudem mat...

Offline

 

#4 31. 05. 2011 23:34

RabID
Příspěvky: 185
Reputace:   
 

Re: Fischerovy vzorce

a dalsi problem je aj s urcovanim priorit... ako uvadzas vo VŠCHT je to pekne uvedene (mam to pred sebou), no akonahle robim nejake ulohy ktore su zo zahranicia sa to tam akosi zrazu zmeni.
Najprv som si myslel ze ide o molekulovu hmotnost , no aj to sa neskor nepotvrdilo :/

Offline

 

#5 01. 06. 2011 00:50

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Fischerovy vzorce

↑ RabID:

:-) ano, hlavně jde o to, že je to záležitost vizuální. Zkus sám slovně popsat, mně to nešlo. Dovedu si představit, že popíši s papírem v ruce v sobotu, ale dřív určitě ne :-)

Applety - jen ukázka, chemických je hodně, třeba pohledat.

↑ RabID: 

priority - rozbaluješ postupně - podle protonového čísla atomu nejbližšího k C, který popisuješ. Pokud jsou stejné (pokračuje řetězec C), tak přejdeš stejné skupiny až narazíš na odlišné a opět podle protonového čísla. A tak rozbaluješ každou vrstvu. Případně již jsou tabulky, kde je priorita vypočtena (je to jen pořádí, kdybychom postavili do řady)  - např. tabulka 8.2.

A jelikož jsme sekce literární, tak zde jsou mnemotechnické pomůcky (kopíruje i text VŠCHT), ovšem jsou takové jednodušší, používala jsem na výuku názvosloví, ale snad pomůže také.

Případně se ozvi bliž k sobotě.

Offline

 

#6 01. 06. 2011 12:28

RabID
Příspěvky: 185
Reputace:   
 

Re: Fischerovy vzorce

↑ jelena: tak priority uz aspon viem :D... skusim zabojovat este dneska.. zajtra skuska, uvidime :)

Offline

 

#7 01. 06. 2011 20:01

o.neill
Místo: Nymburk
Příspěvky: 327
Škola: FJFI ČVUT
Pozice: student
Reputace:   24 
 

Re: Fischerovy vzorce

Zkus kouknout sem https://cheminf.ncbr.muni.cz/vibuch/doc … dmat_A.pdf je to studijní materiál k jedné korespondenční soutěži. Myslím, že Fischerovy vzorce jsou tam celkem dobře vysvětlené, já to podle toho pochopil.

Offline

 

#8 01. 06. 2011 21:08

RabID
Příspěvky: 185
Reputace:   
 

Re: Fischerovy vzorce

↑ o.neill: tento pan Phd. Mgr. Literak ma uci na seminary. A je to PAN profesor :). No ale niekedy hovori az tak mudro, ze sa mozem akurat tak skryt pod plachtu :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson