Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

Anketa

"Mě by třeba zajímalo, jak jste se sem na forum vůbec dostali :-)"(c)


Cíleně jsem hledal(a) nějaké Matematické fórum.

30% - 82
Hledal(a) jsem pomoc s matematikou (jsem studující).

37% - 101
Hledal(a) jsem pomoc s matematikou (jsem vyučující).

1% - 4
Potřeboval(a) jsem řešení problému z praxe.

3% - 8
Fórum mi bylo doporučeno.

5% - 14
Jiná cesta, případně doplním v tématu "O nás :-)".

4% - 13
V čtenářském deníku mi chybela kniha "Stařec a moře".

1% - 5
Hledal(a) jsem zdroj řešení projektů svých studentů.

0% - 2
Hledal(a) jsem kružítko.

5% - 15
Už si nepamatuji.

8% - 22
Počet hlasujících: 228

#26 12. 06. 2008 20:09

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: O nas :-)

Tak to skoro vypadá, že jsem tady poslední středoškolák :-(

A poslední dobou ve mě začaly mírně hlodat pochybnosti, na jakou VŠ že to vlastně chci…

↑↑ Lukee:
Tak do takové fáze jsem teda ještě nedospěl :-D
Malá ukázka toho co tak obvykle poslouchám:
http://www.youtube.com/watch?v=pRgawX1iy00
http://www.youtube.com/watch?v=jQ4mfBPYggc
http://www.youtube.com/watch?v=MZvpvz6IdAU
http://www.youtube.com/watch?v=Bsk_wYBBkzs
http://www.youtube.com/watch?v=JCz-zoh8Wxo


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#27 12. 06. 2008 20:25

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: O nas :-)

ja som sa sem dostal tak,že mám rád matematiku (idem ju študova?)a do googla som len tak zo zvedavosti napísal "matematické fórum" a hodilo mi to aj toto skvelé fórum čo sa týka hudby tak počúvam skoro všetko,ale najmä slovenské veci,hip-hop a niektoré menej drsné veci od Rammstein


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#28 18. 06. 2008 09:19

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: O nas :-)

↑ jarrro:
zdravim, a kam ides studovat??? mna tiez bavi a teraz zvazujem ci ist ci neist:-)


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#29 18. 06. 2008 13:00

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

Já příští rok maturuji na gymnáziu v Praze. Matematika byla vždy má nejmilovanější a snad navždy bude :)

Na fórum jsem se dostal přes mou občasnou práci - webdesign - Lukáše Havrlanta tak znám z atd, jakožto Timyho a přes jeho stránky obecně jsem se dostal sem před půl rokem.

Plánuji VŠ s prvky matematiky (FSV [UK] - Ekonomie).

Offline

 

#30 18. 06. 2008 19:50

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

Ahoj :-)

Jsem Tomáš a jsem z Ústí nad Labem. Zde také studuji na PF UJEP (Univerzita Jana Evangelisty Purkyně). Jedná se o učitelství 2.stupně ZŠ obor Matematika - Základy techniky.
Zatím proplouvám poměrně hladce, ale zítra mě čeká poslední zkouška z letošního akademického roku, z Geometrie.

Co mě baví? Paradoxně Analýza, se kterou jsem bojoval a udělal ji až na potřetí.
Co mě nebaví? Algebra a věci tomu podobné :-)

Proč studuji matematiku? Matematika mi vždy šla, na základce jsem míval samé jedničky, na střední taky (než sem to začal flákat), pak jsem dostával 3 s poznámkou "já vím, že jste dobrý v matematice, ale nevěnujete se tomu".
Paradoxně jsem ani z matematiky nematuroval, místo toho jsem zvolil Anglický jazyk a dobře jsem udělal (1).

Rád bych tedy v budoucnu učil na Základní škole, musím si sám sobě přiznat, že na to, abych učil na střední škole nemám, alespoň prozatím.

To? o mě vše :-))

PS: Tyto stránky patří mezi mé nejoblíbenější, vždy se tu člověk něčemu přiučí a něco si i zautomatizuje.


oo^0 = 1

Offline

 

#31 18. 06. 2008 20:04

Saturday
Einstein
Příspěvky: 813
Škola: MFF UK
Reputace:   
Web
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi: Vzdy jsem se Te chtel zeptat na to, co mas v podpisu: oo^0 = 1 - ja si vzdycky myslel, ze oo^0 je nedefinovany vyraz :-[


Lasciate ogni speranza. | Podílí se na Encyklopedii Fyziky (http://fyzika.jreichl.com) | Oblíbený IT projekt http://online-domain-tools.com

Offline

 

#32 18. 06. 2008 20:06 — Editoval ttopi (18. 06. 2008 20:09)

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

↑ Saturday:
To je jen takový vtip (teda pokus o vtip). Samozřejmě :-)


oo^0 = 1

Offline

 

#33 20. 06. 2008 18:21

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

Tak, koho to zajímalo, nebo zajímá - neudělal jsem na první pokus zkoušku z Geometrie. Byl jsem tam 2 a půl hodiny, z toho hodinu a půl u tabule. Pak jsem byl slušně vyhozen :-(


oo^0 = 1

Offline

 

#34 20. 06. 2008 20:03

Chrpa
Příspěvky: 1667
Reputace:   35 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:
Nic se neděje. Příště to určitě zvládneš.

Offline

 

#35 20. 06. 2008 23:34

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:

Ach jo :-(

zkouseici mel prece ocenit odvahu, ze jsi tam vubec, jako jediny, dosel. Co bylo kritickym okamzikem - nebo si treba zkousejici preje jeste jednou uzit tu peknou debatu s tebou, tomu bych docela i verila, tak se priprav :-)

Ja jsem musela slusne odejit ze zkousky politicke ekonomie - mela jsem absolutni okno v obou otazkach, co jsem vytahla a v ostatnich take silne mlhavo.

Zdravim :-)

Offline

 

#36 21. 06. 2008 09:36 — Editoval ttopi (21. 06. 2008 09:38)

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

↑ jelena:

Ahoj :-)

No, problém byl v tom, že jsem v první části, která byla písemná, ze dvou příkladů neudělal ani jeden :-( Samozřejmě, jak u mě bývá zvykem, když mi pak řekl, jak to má vypadat, viděl jsem, že je to poměrně jednoduché. V ústní části jsem toho věděl poměrně dost, ale i přesto to prý na udělení zkoušky nebylo :-(

Jen pro zamyšlení napíšu zadání jednoho z příkladů.
Předem podotýkám, že to je prý příklad ze základní školy, s čímž absolutně nesouhlasím, ale nahlas jsem to říci pochopitelně nemohl.
Opravdu je to poměrně snadné, když se na to přijde, ale na základní škole by to podle mě vyřešil málokdo, možná nikdo a to hlavně proto, že se tam neprobírají věci, které pomáhají tuto úlohu řešit. Uznávám, že já jsem si s tím poradit měl, ale holt jsem v tom hledal moc velký zádrhel :-(

Mějme body A[0;0], B[4;1] a C[a;b]. Určete souřadnice průsečíku výšek trojúhelníku ABC.


oo^0 = 1

Offline

 

#37 21. 06. 2008 10:53

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:

Základní školy?! O tom jsem neměl nejmenší ponětí v té době :)

Offline

 

#38 21. 06. 2008 11:14

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

↑ halogan:
Samozřejmě. No a jak by jsi to tedy vyřešil? Zkus napsat výsledek :-)


oo^0 = 1

Offline

 

#39 21. 06. 2008 11:24

Chrpa
Příspěvky: 1667
Reputace:   35 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:
Tak toto není ani náhodou látka základní školy.
Troufám si tvrdit, že by to vyřešllo tak 2 procenta žáků.

Offline

 

#40 21. 06. 2008 11:31

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

Podle mě by to dělalo problém i většině studentů středních škol :-)

Tím se ale nechci vymlouvat, já jsem na VŠ a takovéto věci bych měl být schopen vyřešit.


oo^0 = 1

Offline

 

#41 21. 06. 2008 11:52

Chrpa
Příspěvky: 1667
Reputace:   35 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:
Jo vyřešit jsi to měl, ale někdy prostě člověk (a u zkoušky zvláš?) má takové okno, že si nevzpomene ani na to jak se jmenuje jeho babička.
To pro případ , že by  to zkoušejícího  u té zkoušky zajímalo.

Offline

 

#42 21. 06. 2008 11:53

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

↑ Chrpa:
Zkus si to vyřešit a napiš sem výsledek :-)


oo^0 = 1

Offline

 

#43 21. 06. 2008 11:58

Chrpa
Příspěvky: 1667
Reputace:   35 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:
Už to počítám, ale zatím tápu.
Já se ozvu. (Až to vyřeším)

Offline

 

#44 21. 06. 2008 15:43

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:

Zdravim :-)

ja to vubec nechytam :-)  - az na trivialni reseni pro pravouhly trojuhelnik nic nemam :-) Ale mam nedobry pocit, ze nejaky Euler tam ma byt (ze jsi ho privolaval :-)

Nevadi, lopat je dost :-)

Nech to vyhlasit jako soutez - at ti vysledky posilaji na mail do urciteho terminu, pak to vyhodnotis a muzes to donest jako dukaz zkousejicimu :-)

Ohledne babicky - to je snadne, rekni prvni zenske jmeno, co napadne, a na zkousejicim bude, at dokaze, ze tomu tak neni.

Hezky den :-)

Offline

 

#45 21. 06. 2008 16:01

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

↑ jelena:

Ahoj :-)

Notak jestli ani ty nevíš jak na to, tak to je pro mě dostačující důkaz toho, že to opravdu není tak snadné, jak se zdá býti.

Pokud bys to chtěla stále vyřešit, tak ti jen napovím. Uvědom si pořádně, co je to výška a jaké má vlastnosti. Kdžy do toho zamícháš pár vektorů a přímek, vyjde ti řešení. Tak směle do toho :-)


oo^0 = 1

Offline

 

#46 21. 06. 2008 16:12

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:

Hm, presne tak jsem resila :-) pres vektory (tedy rozhodne ne zakladni skola :-) , ale jsem se domnivala, ze geometrie nema prvky analyticke geometrie, proto jsem se snazila vyhnout vektorum.

Pak jsem nahledla na ruzne materialy, co se pise o ortocentru a o Eulerove primce :-) a o 9 budech trojuhelniku :-) A o spouste dalsich veci, o kterych jsem nemela ani tuseni.

Zkousim to sice na preskacku se vsim moznym, co mam jeste delat, neni to souvisle reseni, budu muset pockam, az to vyresi nekdo povolanejsi :-)

Zbyva jeste hodne zkousek?

Offline

 

#47 21. 06. 2008 16:14

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

No, je to moje poslední zkouška z letošního akademického roku. Jinak všechno už mám. Další pokus na geometrii se koná v pondělí od 9:00 :-)


oo^0 = 1

Offline

 

#48 21. 06. 2008 16:16

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

Já jsem na to šel přes vektory a o 15 minutách jsem to vzdal.

Měl jsem sice rovnice všech tří výšek, ale chyběly mi "c" u dvou z nich. Zkoušel jsem průnik stran a a b, že bych našel obecný bod. Také neúspěch.

Příliš mnoho neznámých na mě :)

Offline

 

#49 21. 06. 2008 16:17

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:

Budu drzet palce bez casovych mezer (minuly ctvrtek jsem musela vynechat od cca 11. 00 do 13.00 - padala by mi prace z rukou :-).

Offline

 

#50 21. 06. 2008 18:35

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: O nas :-)

Ta úloha je primitivní, akorát to dělají složitým ty obecné souřadnice bodu C. Doporučuji postup přes skutečnost, že pro normálové vektory výšek platí
$ \vec{n_{v_c}} = \vec{AB} = (4, 1)\nl \vec{n_{v_b}} = \vec{AC} = (a, b) $

Z toho snadno získáme obecné rovnice výšek na strany b a c a jejich průsečík určíme řešením vzniklé soustavy 2 rovnic. Je to hnus, ale jiná cesta asi nevede.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson