Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 15. 07. 2011 12:20

Sjezdar
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Úprava rovnice

Dobrý den,
mám finanční vzorec, ze kterého se snažím vyjádřit jeden člen. Bohužel se mi to nedaří díky exponentu R, který je obsažen v rovnici.

Rovnice
C=(P*(1+U)^R)*(1+(U*M)/12)

Člen, který bych potřeboval z rovnice vytáhnout je U. Tojest U=............

Offline

 

#2 15. 07. 2011 20:20

check_drummer
Příspěvky: 4638
Reputace:   99 
 

Re: Úprava rovnice

Skoro bych řekl, že to takhle v obecnosti nepůjde - vpravo je polynom v U a jeho vyjádření bude nejspíš jednak nejednoznačné (pro daná C,P,R,M může existovat více hodnot U) a jednak to de facto znamená řešit polynomiální rovnici o stupni R, která obecně řešitelná není, i když zde uvedený tvar by mohl být speciální a řešitelný, ale moc bych na to nesázel...
Existují nějaká omezení na hodnoty, kterých může U nabývat?


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 18. 07. 2011 08:57

Sjezdar
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: Úprava rovnice

Nejdřívě zmínim, že se jedná o rovnici k ročnímu úročení vkladu. Rovnice je rozšířena o dopočet, když úročení skončilo v nějakém měsíci a ne v celém roce. Když tedy budu reagovat na Váš dotaz, pak si dovolím regovat praktickou odpovědí než matematickou 8). Můžeme říci, že konstatntou je P (počáteční vklad). U jsou úroky. R celé roky. M měsíce.
Rád bych již v průběhu roku měl přesnou informaci o výšši ročního úroku. Měsiční připis na účet je nerovnoměrný.

Offline

 

#4 18. 07. 2011 12:01 — Editoval anes (18. 07. 2011 13:02)

anes
Příspěvky: 146
Reputace:   14 
 

Re: Úprava rovnice

EDIT: Jo, promiň, rozumím, opravdu $C=P*(1+U)^R\left(1+\frac{MU}{12}\right)$

Staré skryju, ať to nikoho neblbne.

Offline

 

#5 18. 07. 2011 12:39

Sjezdar
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: Úprava rovnice

Dovolím si poslat odkaz na PDF, ve kterém je vidět užití vzorce. Úloha začína na straně 37 s označením Příklad 4.2.1.
http://www.upol.cz/fileadmin/user_uploa … /finan.pdf

Váš vzorec není, dle mého názoru, správný. Alespoň pokud mluvíme o ročním přípisu úroku.

Do finančního ústavu vložimm obnos, který má za mě zhodnotit. Říká, že vklad bude ročně zhodnocen v intervalu 7-10% a každý měsíc dostávám informaci o zhodnocení, o kolik se částka zvedla. Já jsem zvědav, na jakém jsme ročním úročení po měsičních přípisech, u kterých ústav úroky nepíše. Ty uvede vždy jednou za rok.

Všiml jsem si, že ve své odpovědi na příspěvek check_drummer jsem nenapsal, že C je taky známý člen, je to částka pro daný rok (v mém případě roku a měsíci).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson