Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 07. 2011 11:31

prdec
Příspěvky: 78
Reputace:   -1 
 

Schwarzschildova geometrie

Ahoj všichni rád bych vás požáda jestli byste mi ji maličko nepřiblížili. Zvláště poté co představuje v této rovnici ds^2

ds^2=-(1-2M/r)dt^2+dr^2/1-2M/r+r^2(dv^2+sin^2vdφ^2)

Předem děkuji za každou odpověď :D

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 19. 07. 2011 18:21

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Schwarzschildova geometrie

↑ prdec: Ahoj, zdá sa mi že to môže byť taká analógia s Pytagorovou vetou... štvorec nad odvesnou ....

Offline

 

#3 19. 07. 2011 21:08

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Schwarzschildova geometrie

Zdravím.

Výše uvedená věc popisuje přesně to, co je názvem tématu. Schwarzschildovu geometrii. V geometrii potřebujeme mít nejdříve varietu, což je prostor neboli též jakési "jeviště" pro naši geometrii (V tomto případě pracujeme se čtyřrozměrným prostorem - varieta popsaná čtveřicí souřadnic. Tomuto souřadnicovému popisu se taky říká mapa) a na té varietě, aby to bylo plnohodnotnou geometrií, potřebujeme nějaký předpis, jak měřit vzdálenost dvou bodů. No a to je právě to ds^2. V klasické euklidovské geometrii bychom měli předpis vzdálenosti dvou bodů

${\rm d}s^2 ={\rm d}x^2 + {\rm d}y^2 + {\rm d}z^2 = {\rm d}r^2 + r^2 {\rm d}\theta^2+r^2 \cos(\theta){\rm d}\phi^2$

Uvedl jsem předpis pro dva různé typy souřadnic. Kartézské a sferické. Mohou být i jiné.

No a to, co je napsáno v úvodním dotazu, nepopisuje euklidovskou vzdálenost (jednoduše spočitatelnou z pythagorovi věty), ale vzdálenost v obecnější Riemannově geometrii. Ta se využívá pro popis prostoračasu v Obecené teorii relativity, který může být oproti euklidovskému nějak pokřiven.

Schwarzschildova geometrie konkrétně popisuje geometrii prostoročasu kolem sfericky symetrického hmotného objektu ve vakuu. Zní to možná až příliš "zidealizovaně", ale vzhledem k podobě vesmírých těles a tomu, že ve vesmíru je opravdu dobré vakuum, je to představa poměrně přesná.


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#4 06. 08. 2011 00:46

prdec
Příspěvky: 78
Reputace:   -1 
 

Re: Schwarzschildova geometrie

Pánové děkuji oběma za napsání moc jste mi pomohli. :D

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson