Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 08. 2011 22:54

elektronaut
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

jednoduchý elektrický obvod -> vyhodil sem pojistky

Dobrý den, elektrotechnika sice není můj obor přesto není uplně vzdálená a dostal sem chuť se jí alespoň z části doučit, protože je všude kolem nás. První čím sem začal byla samozřejmě teorie z wiki a jedné chytré e-knížky. V nadšenosti jsem tedy zašel do obchodu zakoupit několik málo součástek a doma jsem začal stavět svůj první jednoduchý obvod.

schéma je jednoduché a jeho obrázek je zde, nicméně vypínač jsem již zapojit nestihl a místo baterie kterou nemám jsem použil proud ze zásuvky.

náhled na zapojení měděného drátku do objímky žárovky tady

takže schéma je zásuvka -> transformátor s kablem -> měděný drátek -> objímka -> žárovka -> a stejnou cestou zpět
díky transformátoru by proud měl být stejnosměrný, nicméně se nepodařilo a žárovka nesvítí viz obrázek obvodu tady

tak jsem si řekl dobrá vyzkouším střídavý proud a transformátor jsem odpojil viz obrázek
nicméně opět neúspěch a žárovička se nerozsvítila.

tak jsem is řekl dobrá přičemž při vytahování drátků se zablesklo a udělalo prásk viz obrázek a vypadly pojistky v bytě i na chodbě.

tak bych se rád zeptal, co jsem udělal špatně, jak to udělat tak aby to fungovalo a proč mi to prásklo (asi zkrat?) ? chyba bude pravděpodobně buď v zapojení drátku do objímky nebo a to spíš přichycení drátku ke kabelu, což jsem zapojil trochu náhodně protože mě nenapadá jak bych to mohl zapojit jinak a taky myslím, že by neměl mít vliv jestli zapojím žárovku do střídavýho nebo stejnosměrnýho proudu nebo ano ? budu moc vděčnej za jakýkoliv vysvětlení a doporučení, děkuji.

elektronaut
"vystřelen do světa elektroniky"

Offline

 

#2 19. 08. 2011 23:06 — Editoval Pavel Brožek (19. 08. 2011 23:25)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: jednoduchý elektrický obvod -> vyhodil sem pojistky

↑ elektronaut:

Dobrý den,

velmi doporučuji nedělat žádné další pokusy, dokud nebudete opravdu dobře rozumět tomu, co děláte. Jinak vážně hrozí, že si ublížíte.

Odhaduji, že žárovka, kterou jste použil, je určena pro napětí v řádu voltů. V zásuvce je napětí řádově stovky voltů. To je o dva řády jinde. Vlákno žárovky už je nejspíš dávno zničené (pravděpodobně jste ho přepálil při pokusu s transformátorem – jaký má ten transformátor parametry?).

Vzhledem k tomu, že žárovka měla přepálené vlákno, se nic nestalo, když jste ji zapojil do zásuvky. Při manipulaci jste pak pravděpodobně nechtěně spojil fázi se zemí, čímž jste vyhodil pojistky.

Kupte si novou žárovku, baterii, která má napětí odpovídající té žárovce, a pak zkuste obvod sestavit. Při použití baterie snad žádné riziko nehrozí. Zásuvku radši při svých pokusech vynechte.

Offline

 

#3 20. 08. 2011 00:44

elektronaut
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

Re: jednoduchý elektrický obvod -> vyhodil sem pojistky

Děkuji za rychlou reakci, transformátor má parametry na výstup 12V a 2,0A přičemž žárovka je na 2,5V a 0,5A.
Žárovku jsem prohlížel a řekl bych, že je v pořádku (2drátky propojeny mezidrátkem).

Pochopil jsem tedy, že pro správné fungování spotřebičů je potřeba jim dodat jimi požadované napětí a proud si pak již odebírají podle své potřeby ?

Pak bych měl tedy napětí snížit a do obvodu přidat rezistor, podle vztahu R=U/I tj R=12V(trafo)/0,5A(žárovka) = 24 ohmu, je to správný výpočet ?

Vložil bych tedy do obvodu před žárovku tyto dva rezistory (2x12ohm=24ohm)

Otázka pak jen, jak zjistim tok proudu, pokuď jde od - k + tak se to mohu pokusit zjistit multimetrem, to by už neměl být problém.

Pokuď výše psané je v pořádku tak bych se pokusil pokračovat v pokusu :-)

elektronaut
"vystřelen do světa elektroniky"

Offline

 

#4 20. 08. 2011 01:36 — Editoval Pavel Brožek (20. 08. 2011 01:39)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: jednoduchý elektrický obvod -> vyhodil sem pojistky

↑ elektronaut:

Zkuste multimetrem změřit odpor žárovky. Pokud bude tak velký, že bude mimo rozsah, pak je žárovka zničená (vzhledem k tomu, co jste s ní prováděl, bude podle mě určitě zničená).

Pokud má žárovka parametry 2,5V a 0,5A, pak (pokud se nemýlím) je její odpor při zatížení $R=\frac{U}{I}=5\Omega$. Jestli ji chcete připojit na zdroj o napětí 12V, pak je nutné ji zapojit do obvodu za sebou s odporem. Víme, že obvodem bude procházet proud 0,5A, přitom na odpor musí zbýt napětí 12-2,5=9,5V. Z toho máme potřebný odpor $R=\frac{U}{I}=19\Omega$.

Při zapojování žárovky je celkem jedno, jak zapojíte + a -. Žárovka svítí, protože jí protéká proud, tím se vlákno zahřívá a rozžhavené vlákno svítí. Je jedno, jakým směrem proud prochází.

Opravdu doporučuji pořídit si baterii. S tím transformátorem by sice snad už nemělo hrozit, že si ublížíte, ale mohl byste si ho zničit. Tipnul bych si, že ty 2A pro transformátor bude maximální proud, který může transformátor poskytnout, než v něm praskne pojistka.

Elektronice se nevěnuji, proto můžu být v něčem nepřesný…

Offline

 

#5 20. 08. 2011 13:10

elektronaut
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

Re: jednoduchý elektrický obvod -> vyhodil sem pojistky

Aha, děkuji.. multimetrem jsem odpor měřit zkoušel, ale nevím.. mám podobný multimetr jako je na obrázku a zapojení stejné.. žárovku i s objímkou mam ještě náhradní

žárovka je 240V a 25W podle vzorečku W = V . A mi vychází, že A = 25W / 240V   =>  A=~0,10416
když dosadím do vzorečku R = U / I  tak R = 240V / ~0,10416A   => R=~23ohm

nicméně multimetrem jsem naměřil odpor 179ohm.. ?
měřil jsem tak, že jsem každý hrot dal na jeden ze šroubků objímky a multimetr sem nastavil na 200ohm což je nejmenší měřítko co podle mě má.

nicméně jsem zkusil žárovku vyšroubovat a hroty jsem položil ze spoda na ten plíšek (rukama jsem se plíšku nedotýkal a ani hroty se nedotýkaly navzájem) a naměřil jsem 00.8 což je zřejmě 8ohm

nicméně na té malé žárovce jsem 8hm naměřil také, takže někde je asi chyba :( když žárovku dám do objímky a hroty přiložim na šroubky té objímky tak ať dělam co dělam pořád to ukazuje 1cku.

ta malá žárovka nicméně vypadá opravdu v pořádku, pravděpodobně tim proud vůbec neprošel, to by znamenalo, že jsem špatně připevnil drátky k objímce, ale nenapadá mě jak jinak než vložit drátek pod plíšek a zašroubovat to, ovšem ta druhá objímka co mám pro tu větší žárovku, tam už ten plíšek tak snadno nadzvednout nejde abych pod to podsunul drátek.. tak nevím

Offline

 

#6 20. 08. 2011 13:55 — Editoval Pavel Brožek (20. 08. 2011 13:58)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: jednoduchý elektrický obvod -> vyhodil sem pojistky

↑ elektronaut:

Špatně počítáte, 240/0,1=2400. Pokud je při měření odpor 179ohm a při provozu 2400ohm, tak by to mohlo odpovídat tomu, že při zahřátí se odpor zvyšuje. (Předpokládám, že mluvíte o klasické žárovce a ne o nějaké zářivce, LED svítidlu a podobně.) Odpor při zatížení se dá nepřímo také změřit (nejdříve změříte napětí v zásuvce a pak proud při sériovém zapojení ampérmetru a žárovky, odpor se snadno dopočítá), ale to vám nedoporučuji dělat.

A co když spojíte kontakty těch drátů od multimetru, stále to ukazuje 00.8 (pokud máte rozsah 200ohm, pak to bude spíš 0,8 ohm)? Pokud ano, tak je to odpor těch drátů/chyba multimetru a není to odpor žárovky.

Pokud multimetr ukazuje jedničku, tak to znamená, že je hodnota mimo rozsah a musíte rozsah zvětšit.

Co si pamatuji, tak jsem vždy dával drátek mezi plíšek a šroub. Řekl bych ale, že to bude jedno, pokud je plíšek s drátem v kontaktu.

Tu 240V žárovku radši nechte být, protože abyste ji rozsvítil, tak byste asi zase musel používat zásuvku, což vám velmi nedoporučuji.

Offline

 

#7 20. 08. 2011 14:55

elektronaut
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

Re: jednoduchý elektrický obvod -> vyhodil sem pojistky

Dobře, tak já tedy koupím baterku na 2.5V a zkusim to zapojit jak ste říkal, plíšek na to položit drátek a upevnit šroubkem, všiml jsem si, že je to takto uděláno u vypínače světla na zdi, když jsem odendal krytku.

Je mi ale divné, že pro tu malou žárovičku 2.5V je potřeba proud 0.5A přičemž pro tu větší 240V je dle výpočtu výše potřeba 0.1 A, což mi nesedí.

až se povede zapojení do baterie, tak vyzkouším 19ohm rezistor a připojím to na transformátor a dám vědět, zatím moc děkuji.

elektronaut
"vystřelen do světa elektroniky"

Offline

 

#8 25. 08. 2011 20:00

elektronaut
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

Re: jednoduchý elektrický obvod -> vyhodil sem pojistky

Díval sem se ještě na ty rezistory a bývají u nich 3 hodnoty například
"Rezistor metalizovaný 100K Ohm, pouzdro 0207 Pz = 0,6 W Tol. = 0,1 % TK = 25 ppm/K  5,50 Kč,-

trochu mi dělají problém ty jednotky, 100K Ohm znamená 100.000 Ohm ? Pokuď by tam bylo třeba 11R tak je to 11 Ohm ?
potom tolerance a TK to nevím co je a jestli je to důležité a poslední jsou Watty, to bude pravděpodobně zatížení na které jsou rezistory stavěny ?

takže pokuď mám transformátor 12V a 2A tak podle vzorecku U . I = W tj po dosazení 12V * 2A = 24W tak bych potřeboval rezistor stavěný na 24W ?

potom, nepodařilo se mi sehnat baterii s vystupem 2.5V a moje baterka 1.5V tu 2.5V žárovku asi neutáhne, tak skusím někdy koupit silnější a k tomu připojit potřebný rezistor, ale zatím se uplně v těch rezistorech nevyznám, ale věřím, že brzy problematiku pochopím :) děkuji

elektronaut
"vystřelen do světa elektroniky"

Offline

 

#9 25. 08. 2011 21:33 — Editoval Pavel Brožek (25. 08. 2011 21:34)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: jednoduchý elektrický obvod -> vyhodil sem pojistky

100K Ohm znamená 100.000 Ohm ? Pokuď by tam bylo třeba 11R tak je to 11 Ohm ?

Myslím, že je to přesně tak.

potom tolerance a TK to nevím co je a jestli je to důležité a poslední jsou Watty, to bude pravděpodobně zatížení na které jsou rezistory stavěny ?

Tady jen hádám – tolerance 0,1% asi bude znamenat, že rezistor nebude mít přesně třeba $100\,\Omega$, ale něco mezi $100(1-0,001)\,\Omega=99,9\,\Omega$ a $100(1+0,001)\,\Omega=100,1\,\Omega$. Chyba údaje $100\,\Omega$ tedy bude nejvýše 0,1%. Ten údaj ve watech bude pravděpodobně maximální výkon, na který je rezistor stavěný. Tj. čekal bych, že při vyšším výkonu už se začne rezistor značně zahřívat.

takže pokuď mám transformátor 12V a 2A tak podle vzorecku U . I = W tj po dosazení 12V * 2A = 24W tak bych potřeboval rezistor stavěný na 24W ?

Ten výpočet je nesmyslný, ten by platil, pokud byste do obvodu zapojoval samotný rezistor o odporu $R=\frac{U}{I}=\frac{12\,\text{V}}{2\,\text{A}}=6\,\Omega$. Pokud na zdroj o napětí 12V připojíte rezistor o odporu $100\,\text{k}\Omega$, tak bude proud pouze $I=\frac{12\,\text{V}}{100\,\text{k}\Omega}=0,1\,\text{mA}$ a výkon na rezistoru bude $P=U\cdot I=12\cdot0,1\,\text{mW}=1,2\,\text{mW}$.

Pokud do obvodu se zdrojem o napětí 12V připojíme sériově žárovku (s parametry 2,5V a 0,5A) a rezistor o odporu $R=19\,\Omega$, tak obvodem poteče proud 0,5A (volili jsme takový odpor, aby obvodem tekl proud 0,5A). Na odporu bude napětí $U=RI=19\cdot0,5\,\text{V}=9,5\,\text{V}$. Výkon rezistoru bude $P=UI=9,5\cdot0,5=4,75\,\text{W}$.

Pokud máte 1,5V baterky dvě, tak je zapojte za sebe, čímž získáte zdroj o dostatečném napětí 3V.

Než další součástky si raději kupte nějakou učebnici, kde jsou základy srozumitelně vysvětleny. Já znám jen učebnici Elektřina a magnetismus z řady Fyzika pro gymnázia nakladatelství Prometheus, ale ta bude možná na začátek příliš složitá, ale jinak myslím celkem kvalitní.

Offline

 

#10 26. 08. 2011 15:46 — Editoval elektronaut (26. 08. 2011 16:13)

elektronaut
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

Re: jednoduchý elektrický obvod -> vyhodil sem pojistky

Aha děkuji za vysvětlení, to s těma baterkama mě napadlo, ale nepovedlo se viz obrázek tak nevím co dělám špatně :-(
pro jistotu sem tam dal novou žárovku, kdyby ta předchozí byla poškozená.

heureka.. už to svítí :-) sem nejdřív vyndal žárovku z objímky a podařilo se mi jí rozsvítit a pak sem zjistil, že sem jí měl asi nedostatečně zašroubovanou :-P tak já du pokračovat v pokusech a zatim moc děkuju :-)

Offline

 

#11 26. 08. 2011 16:22

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: jednoduchý elektrický obvod -> vyhodil sem pojistky

↑ elektronaut: Ahoj, ako Ti napísal kolega Pavel Brožek v prvom rade pri práci s elektrinou treba riešiť bezpečnosť osôb a majetku!!!
To maj vždy na mysli, prosím. Zariadenie nech Ti radšej nefunguje ako by malo fungovať a súčasne ohroziť zdravie!

Preto sa zásuvkam s 230V nevenuj a ani do nich nič zo svojej výroby nazapájaj.

na začiatok:
Zdroj napätia si skús vyriešiť napr. takýmto púzdrom http://www.pselectronic.cz/k5113-0075-2xum3d-oval.html
Tam máš istotu v kontaktoch väčšiu ako v Tvojom výrobku.

Používaš lankové spletané vodiče, tam sa Ti pri neopatrnosti môžu dotknúť malé vlákna zo susedných káblikov  ani ich neuvidíš a spôsobia Ti skrat (čo sa stalo asi v 1. prípade). Spletané vodiče sú na pohyblivé prívody, kde často manipuluješ s káblikom-lankom. napr. slúchatká.
Pre svoje experimenty by som volil radšej pevný drát.

Offline

 

#12 26. 08. 2011 16:35 — Editoval pietro (26. 08. 2011 16:37)

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: jednoduchý elektrický obvod -> vyhodil sem pojistky

Potom by si mal mať v každom obvode vypínač napr. http://www.pselectronic.cz/k5108-001-vyp-p-knx1.html

a prepálený je asi drát v držiaku žiarovky, keď to stále nesvieti a žiarovka je ok.

Offline

 

#13 27. 08. 2011 20:21 — Editoval TomDlask (27. 08. 2011 20:21)

Dioxid
Příspěvky: 416
Reputace:   13 
 

Re: jednoduchý elektrický obvod -> vyhodil sem pojistky

Zdravím, nevím jestli není moc opovážlivé přijít do této debaty když tu již pomáhal Pavel Brožek a pietro, ale zaujalo mne následující tvrzení z, hned prvního, příspěvku, na které ještě asi nikdo nereagoval:

"díky transformátoru by proud měl být stejnosměrný"

Podle mne transformátor jen mění parametry střídavého proudu, pokud bychom chtěli stejnosměrný, tak bychom měli použít usměrňovač ne?


Jsem omylný, proto ne vše, co jsem napsal, je zaručeně správně.
468

Offline

 

#14 27. 08. 2011 20:41 — Editoval Pavel Brožek (27. 08. 2011 20:42)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: jednoduchý elektrický obvod -> vyhodil sem pojistky

↑ TomDlask:

Z mé strany rozhodně můžu říct, že to opovážlivé není a tvůj zásah vítám :-).

Máš pravdu, úplně jsem to přehlédnul. Stále jsem si při čtení představoval síťový adaptér (jehož součástí, pokud vím, transformátor je). Tak to elektronaut (soudím podle obrázků) také myslel.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson