Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 09. 2011 17:36

o.neill
Místo: Nymburk
Příspěvky: 327
Škola: FJFI ČVUT
Pozice: student
Reputace:   24 
 

ConTeXt

Zdravím, chci se zeptat, zda tu někdo máte zkušenost s balíkem ConTeXt a jestli myslíte, že má cenu se přeučovat z LaTeXu na ConTeXt. Koukal jsem, že ConTeXt nabízí asi daleko víc možností a je jednodušší na ovládání, ale zase nevím jestli to využiju a taky nemá takovou podporu ve většině IDE.

Offline

 

#2 10. 09. 2011 18:11

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: ConTeXt

co myslíš tím "jednodušší na ovládání"?

Offline

 

#3 10. 09. 2011 19:09

o.neill
Místo: Nymburk
Příspěvky: 327
Škola: FJFI ČVUT
Pozice: student
Reputace:   24 
 

Re: ConTeXt

No to je blbě řečeno, souvisí to s tím větším množstvím možností. V LaTeXu je asi možné všechno, ale když má člověk nějaké větší nároky tak je třeba něco někde složitě nastavovat, vytvářet si vlastní makra a podobně, kdežto v ConTeXtu se toho dá nastavit daleko více. Mám takový dojem tedy, já ConTeXt zatím ještě právě moc nepoužíval. Například Latexovské itemize nemá žádné nepovinné parametry a když chci v LaTeXu v itemize "číslovat" pomocí písmen v první úrovni, tak mám smůlu, musel bych někde přenastavit nějaké makro, což nevím jak se dělá, kdežto v ConTeXtu je jich hned několik, mezi nimi typ odrážky nebo třeba možnost uspořádání do sloupců.

Offline

 

#4 10. 09. 2011 19:44

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: ConTeXt

Síla LaTeXu je hodně v jeho balíčcích. Právě na "větší nároky" většinou existují příslušné balíčky, které problém efektivně řeší, v tomto případě např. enumerate. Osobně ale nemám z ConTeXtem žádné zkušenosti, takže bohužel nemohu porovnat. Poslední dobou se navíc uchyluji čím dál víc k čistému TeXu.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#5 10. 09. 2011 19:46

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: ConTeXt

tak k tomu zrovna je \usepackage{enumerate}
je pravda, že v latexu si nemůžeš tolik věcí tak snadno nastavit, ale to je naschvál - prostě píšeš matematickej článek a nestaráš se o nějakou sazbu, latex se stará za tebe

Offline

 

#6 10. 09. 2011 20:38

o.neill
Místo: Nymburk
Příspěvky: 327
Škola: FJFI ČVUT
Pozice: student
Reputace:   24 
 

Re: ConTeXt

Jo, myslel jsem prostředí enumerate, ne itemize. Je ale fakt, že když člověk jen chce něco napsat, tak mu je asi jedno, jak konkrétně to vypadá, jestli je tam 1) 2) 3) nebo a) b) c), ale občas když chci napsat něco podle nějaké předlohy, tak mi to dá zabrat, než přijdu na to, jak to udělat.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson