Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 20. 06. 2008 12:59 — Editoval sneakfast (20. 06. 2008 13:01)

sneakfast
Příspěvky: 99
Reputace:   
 

nekonečná řada hmotných bodů v jednorozměrném prostoru

Zdravím, mám tu takový problém, se kterým si moc nevím rady:

Máme jednorozměrný euklidovský prostor, ve kterém jsou v jednotkových rozestupech donekonečna vedle sebe posazeny hmotné body o jednotkové hmotnosti.

Hmotné body jsou k sobě navzájem přitahovány silou nepřímo úměrnou čtverci jejich vzdálenosti(což je vlastně pro tuto úlohu upravený gravitační zákon), čili $F_g=\frac{1}{r^2}$.

Označme nyní jeden z hmotných bodů a všem ostatním přisuďme nulovou počáteční rychlost. Označený bod nech? má počáteční rychlost desetiny jednotkové vzdálenosti za jednotku času v libovolném z dvou možných směrů.

Za kolik jednotek času se označený hmotný bod srazí s některým ze sousedních?

// Prosím alespoň o nakopnutí, díky:)

Offline

 

#2 21. 06. 2008 15:28 — Editoval kaja.marik (21. 06. 2008 16:18)

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: nekonečná řada hmotných bodů v jednorozměrném prostoru

↑ sneakfast:
tak nakopnu: je potreba najit silu posobici na tento bod jako funkci polohy bodu a potom to pouzit v pohybove rovnici.


Ale zkousel jsem to prakticky a pochybuju, ze se podari tu celkovou silu najit, nejak se mi nedarilo sesumovat prispevky od vsech hmotnych bodu nalevo a napravo. Tak mozna je potreba jeste nejaka fyzikalni uvaha, ktera to zpruhledni.
-------------------------------
„Tak ti, Zdeničko, dá maminka teplý obkladek a potom budem spolu jíst cicvárové semínko.“

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson