Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

Anketa

"Mě by třeba zajímalo, jak jste se sem na forum vůbec dostali :-)"(c)


Cíleně jsem hledal(a) nějaké Matematické fórum.

30% - 82
Hledal(a) jsem pomoc s matematikou (jsem studující).

37% - 101
Hledal(a) jsem pomoc s matematikou (jsem vyučující).

1% - 4
Potřeboval(a) jsem řešení problému z praxe.

3% - 8
Fórum mi bylo doporučeno.

5% - 14
Jiná cesta, případně doplním v tématu "O nás :-)".

4% - 13
V čtenářském deníku mi chybela kniha "Stařec a moře".

1% - 5
Hledal(a) jsem zdroj řešení projektů svých studentů.

0% - 2
Hledal(a) jsem kružítko.

5% - 15
Už si nepamatuji.

8% - 22
Počet hlasujících: 228

#76 24. 06. 2008 13:38

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑↑ ttopi:

Zdravim a blahopreji :-)

vsak se neptam na znamky, ale na vysledek, ktery je uzasny, ze muzes uzivat v klidu a v pohode prazdnin :-)

↑↑ Ivana:

Za blizeni znamek k nule bych urcite nebyla jako dite a jako studentka pochvalena ani trochu - meli jsme prece obracene hodnoceni:-)

Offline

 

#77 24. 06. 2008 13:45

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

Jeste jsem chtela moc pozdravit Mariana a moc podekovat :-), ze nasel cas na odpoved na otazky v tematech VS, co bych take rada videla vysvetlene. A je to jako vzdy perfektni a prehledne :-)

Moc dekuji :-)

Offline

 

#78 24. 06. 2008 18:05

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

Díky všem :-)

Na prázdniny jsem si poručil, že ikdyž máme Úvod do Integrálního počtu až v dalším semestru, začnu se samoučivem. Půjčil jsem si knihu od velikána naší matematiky, pana Vojtěcha Jarníka, a pokusim se do toho trochu prokouknout.
Dá se tedy očekávat, že budu "často" otravovat se svými "blbými dotazy" :-))


oo^0 = 1

Offline

 

#79 24. 06. 2008 19:06

Brekeke
Příspěvky: 47
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

Jelenko, tak sem dneska z tý zkoušky dostala 3!! (narozdíl od ttopiho se tím teda chlubím :D ) díky za držení palců!

Offline

 

#80 24. 06. 2008 19:15

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑ Brekeke:

Zdravim :-) a srdecne blahoprani :-) Muzes slavit :-) Takove zpravy ctu moooc rada :-)

To znamena, ze uz si take muzes uzivat volna :-) nebo jste neco musis?

(fakt jsem palce drzela jak vcera, tak dnes :-) V tom to samozrejme nebylo, delala jsi pro ten vysledek hodne (narozdil od ttopiho :-) :-) - az on sam bude jednou ucit - to budou mit deti pohodicku :-) alespon v to verim :-)

Vsem hodne zdaru a dobre (zcela zaslouzene) nalady :-)

Offline

 

#81 24. 06. 2008 20:07

Brekeke
Příspěvky: 47
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

↑ jelena:
no ještě bych správně měla jít na jednu zkoušku, ale nechám si jí až na září, abych to fakticky uměla :))
jinak vim že si ty palce držela, sem to cítila :)

Offline

 

#82 28. 06. 2008 12:28

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

Dobrý dehn všem:-)

Narazil jsem v jedněch skryptech na tyto problémy. Tak se pokusme je dát dohromady :-)

http://img501.imageshack.us/img501/1697/lohybp5.jpg


oo^0 = 1

Offline

 

#83 28. 06. 2008 12:57

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

Jeleno ahoj :-)

Moje chu? jít ičit je zřejmě neposkvrěná zlými zkušenostmi. Praxi jsem ještě neměl, takže nevím, zač je toho loket :-) Sice si mohu odvodit, jak to dnes vypadá z doby, kdy já jsem chodil na ZŠ, jenže to už je pár pěkných let zpátky a troufnu si říct, že úroveň je jiná - horší :-)

Takže koncem května příštího roku budu mít zkušenost za sebou a udělám si nový obrázek o tom, jak moc chci učit :-))


oo^0 = 1

Offline

 

#84 28. 06. 2008 13:19

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:

Osobni zkusenosti s ceskym skolstvim nemam - znam pouze ze skolnich zkusenosti vlastnich deti a deti, co doucuji (nemam rada toto slovo).

Myslim, ze jsou na deti kladeny strasne nizke naroky a pozadavky, co se tyce pristupu ke skole, k priprave, k chovani (vubec tim nemyslim rozsah znalosti - ale kvalita toho, co se nauci a znaji).

A nizke pozadavky kladou rodice - tedy zde vidim nejvetsi zodpovednost, alespon u sebe to tak vnimam. Osobne to snad ovlivnuji :-), ale jak to zmenit globalne - netusim.

Bohuzel, nemam vice casu na podobnou debatu a nerada debatni prispevky pisi - radej diskutuji osobne. Snad jindy :-)

Offline

 

#85 28. 06. 2008 14:24

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:I já se přidám k tématu : " učit , neučit " .Na jednu stranu je to opravdu krásné poslání , kde výsledky vidí člověk až za pěknou řádku let . Na druhou stranu je to v dnešní době ve srovnání z dobou minulou (před rokem 1989) veliká dřina .Ta dřina není v tom žáky něco naučit , ale dřinou , ba přímo uměním , je žáky pro danou věc nadchnout . Jakmile se toto kantorovi  , v té které třídě podaří , má poloviční práci ušetřenou .
Žáci , ač to nedávají najevo , vyžadují řád kázeň a pořádek , ale dělají všechno pro to , aby toto kantorovo snažení překazili . A to je právě to 
" jádro pudla ".  Nicméně ti přeji hodně elánu při práci s dětmi , či chceš-li se studenty . Je to krásné poslání . :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#86 28. 06. 2008 16:35 — Editoval Chrpa (28. 06. 2008 17:36)

Chrpa
Příspěvky: 1667
Reputace:   35 
 

Re: O nas :-)

Líný vrabec:
Žížalu je třeba sezobnout 7,5 metru od plotu.
Hasič:
Pokud jsem úlohu dobře pochopil, pak je vodu potřeba nabrat na kolmici škola -potok

Stavitel: šířka bude (50 - 2x šířka rámu) palců

Konstruktér: výška plechovky  = 10 cm
                   půměr plechovky = 10 cm

Offline

 

#87 28. 06. 2008 19:47

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:Je moje úvaha správná? http://forum.matweb.cz/upload/217-hasic.jpg


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#88 28. 06. 2008 21:11

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:Problém náruživého kávomila : myslím , že  alfa = 90°, výška rotačního kužele je 5cm , a výpočet objemu podle vzorce
$V=\frac{1}{3}{\pi}r^2v$ , $V=523cm^3$ , což je asi 0,5 litru kávy .


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#89 28. 06. 2008 21:37 — Editoval kaja.marik (28. 06. 2008 21:40)

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: O nas :-)

↑ Ivana:
Podle me ne. Tipuji ze jde o to, aby prvni kyblik vylil do ohne co nejdriv a uloha je analogicka uloze o stavbe cest (jsou i podobne ulohy a kombinovanem pohybu ve vode a na suchu a podobne)

Na kolmici od skoly je optimalni jenom pokud pro kyblik jde nejdriv do sborovny, jinak je optimalni vodu vzit uz cestou a dalsi kybliky nabirat pochopitelne naprosti skoly, jak pise Ivana.

Jeste by bylo zajimave, kdyby byl kyblik deravy a tekl -- muselo by se nabirat bliz ke skole :)

Okno
Sikovny strejda :)

-------------------------------------
A jak maminka sedla ke kamnům, aby rozdělala oheň, začal nesměle: „To je pořád horko, maminko!“

Offline

 

#90 29. 06. 2008 08:34

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: O nas :-)

↑ kaja.marik:Zdravím , opravdu se neopičím , ale knížka mého dětství je tato : (posílám fotku jako důkaz)
http://forum.matweb.cz/upload/666-skolakkajamarik.jpg


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#91 29. 06. 2008 09:03

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: O nas :-)

↑ kaja.marik:Je to teda nějak takhle ? S tím , že pak se čas hledá jako minimum funkce ?
http://forum.matweb.cz/upload/934-kbelik.jpg


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#92 29. 06. 2008 11:26

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑ Ivana:

Srdecne zdravim :-)

↑ kaja.marik: to sice naznacil, ze jsou to ulohy, ktere se resi pomoci derivaci.

Daji se resit take graficky, treba pro pripad hasice "funkce zavislosti casu od mista, kde nabere vodu" vypada takto: http://forum.matweb.cz/upload/479-hasic.jpg

Rychlost muzeme povazovat za parametr - dala jsem tam moznost 8 km/hod a 10 km/ hod (snad takovou rychlost dokaze vyvinout pri behu s prazdnym kyblikem) a je videt, pro kterou hodnotu x je na grafu minimum.

Ty resi situaci, kdy draha "naprazdno" a draha "se zatezi" je stejna.

Jeste cestinarska poznamka - v zadani je "musi nabrat" - chapu, ze jednou (jinak by bylo "musi nabirat" - pokud opakovane :-)

Poznamka bezpecnosti - spravny hasic v pravidelnych intervalech kontroluje stav kybliku (zda netece) a stav vody v potoce - zda tece :-) Uplne spravne je mit po ruce Neuruppin - resili jsme s kolegou O.o  :-)

A ke knizkam - pokud jsem citovala z oblibene knizky tohoto fora (az pak je Petakova a Rektorys :-) - tak to bylo z papiroveho originalu, ktery vlastni dcera a je to vydani z roku 1991. Driv jsem pochopitelne tuto knihu neznala.

Co jsem znala a co bych rada citovala (dokonce i z pameti :-)
- z pribehu o skritcich muminech (Tove Jansson) (jak cesky, tak rusky preklady jsou moc dobre, original neumim posoudit),
- Karkulín ze střechy (Astrid Lindgren) - rusky preklad byl daleko povedenejsi
- Medvidka Pu (nejen anglickou, ceskou a ruskou variantu, mam i latinu a je opravdu zcela srozumitelna)
A tech knih je hodne, at na nekterou nezapomenu, tak toto je zatim vyber - "knihy detstvi, provazejici porad".

Ke kniham meho detstvi patril treba "Timur a jeho parta" a at se rika, co se rika, ale tato posledni veta velice vyjadruje muj pohled na svet - a myslim i vas :-) 

"Он окинул взглядом товарищей, улыбнулся и сказал:
– Я стою... я смотрю. Всем хорошо! Все спокойны, Значит, и я спокоен тоже!"

Offline

 

#93 29. 06. 2008 17:28

Chrpa
Příspěvky: 1667
Reputace:   35 
 

Re: O nas :-)

Hasič:
Vodu je třeba nabrat $\frac{154}{15}\;m$ od kolmice potok - škola

Offline

 

#94 29. 06. 2008 20:02

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: O nas :-)

↑ ttopi:Je mi akorát divné , že nevychází pod odmocninou takové číslo , aby jeho druhá odmocnina bylo číslo celé . Možná , že tam mám chybu . Tady je řešení : http://forum.matweb.cz/upload/429-krabice.jpg


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#95 29. 06. 2008 23:24 — Editoval kaja.marik (29. 06. 2008 23:25)

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: O nas :-)

↑ Ivana: je to dost zaokrouhlene ale mam to stejne.

Ja tu ulohu znam s archem papiru A4. To se dobre predvadi prakticky. Moji krajináři loni pred zacatkem vypoctu tipovali (bez jakýhokoliv počítání), kolik bude optimální řešení a jestli se tam bude dat nalit litr mlika a byli prekvapive presni :)

Plete me ze ta funkce kterou je potreba minimalizovat u beziciho hasice je hodne skareda a nemuzu najit stacionarni body (Mam to stejne jako to ma Jelena, tj hledam minimum funkce
$f\left( x\right) :=\frac{1}{v}\,\left( \sqrt{{40}^{2}+{x}^{2}}+2\,\sqrt{{20}^{2}+{\left( 100-x\right) }^{2}}\right)$
)

-----------------------------------------------
Kaju Marika jsem zacal cist v sedmnacti, protoze uz pro me bylo nesnesitelne, jak jsem porad nechapal ty narazky od okoli :)

Offline

 

#96 30. 06. 2008 09:09

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: O nas :-)

↑ kaja.marik:
Minimum bude x = 154/15 m


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#97 30. 06. 2008 12:42 — Editoval Cheop (02. 07. 2008 10:15)

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: O nas :-)

Kávomil:
$r_k=\frac{10}{3}\cdot \sqrt 6$ - poloměr kužele
$v_k=\frac{10}{3}\cdot \sqrt 3$ - výška kužele
$V=128,3\cdot\pi=403\quad ml$ - objem kužele
$\alpha=293{^\circ}56^,32^{,,}$ - hledaný úhel braný po směru hodinových ručiček


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#98 01. 07. 2008 13:15 — Editoval Cheop (02. 06. 2015 09:30)

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: O nas :-)

K á v o m i l

Obecně pro kruh o poloměru  $r$  platí vztahy:
$V=\frac{2\pi r^{3}\cdot \sqrt3}{27}\approx 0,40307 r^3$ - objem kužele
$r_k=\frac{r\sqrt 6}{3}$ - poloměr kužele
$v_k=\frac{r\sqrt 3}{3}$ - výška kužele
pak úhel, ze kterého máme udělat kužel je:
$\alpha=360\cdot \frac{r_k}{r}\nl\alpha=360\cdot \frac {\sqrt6}{3}=120\cdot\sqrt{6}$
$\alpha=293{^\circ}56^,32^{,,}$ úhel se bere po směru hodinových ručiček


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#99 02. 07. 2008 13:33 — Editoval matoxy (02. 07. 2008 13:39)

matoxy
Místo: Lučenec/Martin
Příspěvky: 443
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

to Ivana a Jelena, príspevky s predošlej strany: iste, že sa dievčat nájde dos? aj v MT, dokonca aj zaujímavých:) a pokiaľ ide o ten kopec, on je síce pekný, ale naneš?astie hneď vedľa matice je moja škola a žiaci , čo nebývajú na internáte, by o tom kopci vedeli rozpráva?, ako ním každé ráno šlapú do školy:D Mne to úplne stačí s plným ruksakom občas. A jelena ak ste nepochopili tú sklenenú vec, tak to treba chápa? aj s tými stĺpmi čo sú pri tom ako celok. To je jednoznačne pristávacia dráha pre UFO;)

BTW mohol by mi niekto prezradi? ako sa píše to žlté, že reagujete na niekoho príspevok? viem že je to pomocou [re][re], len neviem aké číslo tam mám medzi to napísa?. ďakujem.

A k tomu príspevku #82 problém pracovníka firmy Pepsi som prišiel k takejto úvahe: objem je daný rovnicou $250\pi=\pi r^2\nl\ 250=r^2V$
Povrch je $P=2\pi r^2+2\pi rV\nl\ P=2\pi (r^2+rV)$. Z toho mi metódou "pozriem sa a vidím" (len si niesom istý či dobre) vychádza, že r by malo by? čo najmenšie tj.1 a keďže $r^2*V$ sa musí rovna? 250 tak V bude 250. Ak by bolo r menšie od jednej tak by sa jeho druhá mocnina zmenšila ako r a V by muselo by? väčšie. Ak by r bolo väčšie od jedna tak by zas jeho druhá mocnina rástla rýchlo, čo by zväčšovalo povrch.
plechovka bude ma? teda rozmery r=1 a V=250.  Správne?


You know who
(or maybe not)

Offline

 

#100 02. 07. 2008 14:42 — Editoval Cheop (02. 06. 2015 09:31)

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: O nas :-)

↑ matoxy:
$V=\pi r^2\cdot v$ kde V - objem válce, r - poloměr válce, v - výška válce
$v=\frac{V}{\pi r^2}$
$S=2\pi\cdot r(r+v)$ - povrch válce - má být minimální
$S=2\pi\cdot r(r+\frac{V}{\pi r^2})$
$S=2\pi\cdot r^2+\frac{2V}{r}$ - derivujeme podle r a derivaci položíme rovnu nule
$S^,=4\pi\cdot r-\frac{2V}{r^2}$
$S^,=\frac{4\pi r^3-2V}{r^2}=0$
$4\pi r^3=2V$
$r^3=\frac{V}{2\pi}\nlr=\sqrt[3]{\frac{V}{2\pi}$
Dopočítáme výšku válce :
$v=\frac{V}{\pi r^2}$ - úpravou dospějeme k výrazu:
$v=\sqrt[3]{\frac{4V}{\pi}$
Pokud oba výrazy porovnáme pak: (v a r)
$v=2r$
Vrátíme se k zadání příkladu a dosadíme známé hodnoty:
$r=\sqrt[3]{\frac{V}{2\pi}$
$r=\sqrt[3]{\frac{250\pi}{2\pi}$
$\nlr=\sqrt[3]{125}$
$r=5\quad cm$
$v=2r=10\quad cm$


Nikdo není dokonalý

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson