Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

  • Hlavní strana
  • » Chemie
  • » Chemický výpočet - hmotnosní zlomek (neutralizace) (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

#1 01. 10. 2011 16:13

simonakoubkova
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Chemický výpočet - hmotnosní zlomek (neutralizace)

Ahojky,
potřebovala bych vědět, jestli jsem vypočítala správně následující příklad:
Jaký bude hmotnostní zlomek chloridu sodného v soustavě, která vznikla neutralizací 150g roztoku NaOH (wNaOH = 0,08) ekvivalentním množstvím roztoku HCl, ve kterém je wHCl = 0,1?

Nejdříve jsem si spočítala hmotnost NaOH a HCl, to je jasné. Vyšlo mi mNaOH = 12g, mHCl = 15g.
Pak jsem si spočítala wNaCl = M NaCl / M HCl + M NaOH, z toho jsem zjistila hmotnostní zlomek a pak jsem dosadila do w NaCl = m NaCl / m HCl + NaOH a vyšla mi hmotnost čisté látky NaCl v čistých látkách HCl a NaOH.
Takže potom už jsem jenom dosadila do w NaCl = m NaCl / m obou roztoků (což je 150 + 150) a vyšel mi hmotnostní zlomek 0,068. Ve výsledkách je 0,0676, takže nevím, jestli to je dobře, protože mi to nevyšlo přesně a to jsem nezaokrouhlovala.
Díky moc :)

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 01. 10. 2011 16:34

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: Chemický výpočet - hmotnosní zlomek (neutralizace)

↑ simonakoubkova:
Postupu nerozumím. Nějak mi ale přijde, že moc nerespektuješ, že ta reakce probíhá podle nějaké rovnice, nebo ji tam aspoň nikde nevidím (možná ji ale předpokládáš nějak implicitně).

Dál se mi zdá, že špatně chápeš pojem ekvivalentní množství. Pokud se nepletu tak to v tomto kontextu znamená, že roztoku HCl tam bylo přidáno právě tolik, aby všechen NaOH měl s čím zreagovat. Jinak by také mohla jedna látka dojít dříve než druhá. A i když nerozumím tvému postupu, nevidím na něm nic co by to ošetřovalo.

Divím se co dělám v téhle sekci, snad nepíšu kraviny.

Offline

 

#3 01. 10. 2011 16:43

simonakoubkova
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Chemický výpočet - hmotnosní zlomek (neutralizace)

↑ LukasM: rovnici předpokládám :) tak to nevím, jestli to chápu dobře. Ale podle výsledků by to mělo být dobře. Ale nevím.

Offline

 

#4 01. 10. 2011 16:53

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: Chemický výpočet - hmotnosní zlomek (neutralizace)

↑ simonakoubkova:
Pak si myslím, že to musíš mít špatně. Podle mého výpočtu je stechiometrické množství roztoku HCl asi 109 g, ty předpokládáš (vzhledem ke špatně pochopenému termínu ekvivalentní množství), že se ho přidalo 150 g, tedy musela by nějaká HCl zbýt, aby to mohlo být dobře. A jak jsem psal, nevidím ve tvých rovnicích nic co by tomu odpovídalo. Někde bys musela počítat moly, ale ve tvých rovnicích vidím pouze nějaká w a m (navíc nevím která m jsou absolutní a která molární).

Ale jak jsem už napsal, dokud ty tvé rovnice nepochopím, nebudu říkat že jsou špatně. Jen že bych se divil, kdyby byly správně.

Mně vyšlo 0,067611..., ale to je samozřejmě dáno také tím, jak zaokrouhlíš molární hmotnosti. Ale shoda výsledků je náhodná, protože jsme oba přidali jiné množství HCl.

Offline

 

#5 01. 10. 2011 19:35

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Chemický výpočet - hmotnosní zlomek (neutralizace)

Ahojte, už len doplňam...

Offline

 

#6 02. 10. 2011 13:51

simonakoubkova
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Chemický výpočet - hmotnosní zlomek (neutralizace)

Díky, takže vždycky když počítám nějakou neutralizaci, tak potřebuji vědět množství molů?

Offline

 

#7 02. 10. 2011 14:12

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Chemický výpočet - hmotnosní zlomek (neutralizace)

↑ simonakoubkova:Ahojky, chemia je spajanie a rozdelovanie molekul a teda molov, za sucasneho zachovania hmoty a energie. V kazdej reakcii je dobre mat prehlad ako sa menia moly. Je to dobre voditko poznat moly v akom su vzajomnom pomere a to vies z napisanej reakcie.

Offline

 

#8 02. 10. 2011 14:14 — Editoval LukasM (02. 10. 2011 18:52)

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: Chemický výpočet - hmotnosní zlomek (neutralizace)

↑ simonakoubkova:
No, to je právě o tom uvědomovat si že to probíhá podle nějaké rovnice (a nemusí jít jen o neutralizaci). Rovnice v tomto případě je NaOH + HCl --> NaCl + H2O. Takže k vytvoření jedné molekuly (resp. molu) NaCl je potřeba jedna molekula (resp. mol) NaOH a jedna molekula (resp. mol) HCl. Pokud budeš mít káď z HCl, a hodíš do ní tři molekuly NaOH, vzniknou tři molekuly NaCl a konec. HCl tam bude přebytek, který nemá s čím zreagovat. Proto pokud sliješ 150 g toho roztoku HCl a 150 g roztoku NaOH, je potřeba to řešit. Protože v takovém případě nejsou ta množství chemicky ekvivalentní, tedy neobsahují stejný počet atomů HCl a NaOH, aby to mohlo beze zbytku zreagovat.

Tak, ale v zadání je napsané, že množství chemicky ekvivalentní jsou. Tudíž toho roztoku HCl se nepřidává 150 g, ale právě tolik, aby se každá přidaná molekula HCl mohla chytit za ručičku s nějakou molekulou NaOH. No, takže si vypočítáš látkové množství toho NaOH co tam je, a protože tam někdo přidá stejné látkové množství HCl, můžeš si vypočítat hmotnost přidané HCl, potažmo hmotnost toho jejího roztoku (ta bude 1/w-krát větší, a bude to těch zhruba 109g).
Tím máš zajištěno, že vše zreaguje, nic nezbyde, a po reakci tam bude (zas podle rovnice) takové látkové množství NaCl, jako bylo předtím látkové množství NaOH (resp. HCl). Takže zase (jako předtím s HCl), teď můžeš spočítat hmotnost NaCl, a protože víš kolik celý roztok na konci váží, snadno vypočítáš hmotnostní zlomek NaCl.

Offline

 

#9 15. 10. 2011 21:59

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Chemický výpočet - hmotnosní zlomek (neutralizace)

↑ LukasM:

děkuji za řešení a za výklad:-) kolegyňka téma neoznačila za vyřešené (pro kolegyňku), tak to provedu.

Offline

 
  • Hlavní strana
  • » Chemie
  • » Chemický výpočet - hmotnosní zlomek (neutralizace) (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson