Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 10. 2011 18:47 — Editoval vaseiva (27. 10. 2011 18:52)

vaseiva
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   
 

% obsah Na2SO3 ve vzorku

zdravím ještě  jednou potřebovala bych vytvořit rovnici u následujícího příkladu(případně i pomoc s příkladem):

Navážka 0,8500 g technického siřičitanu sodného byla kvantitativně převedena do 50 ml
0,2N-I3- a na titraci nezreagovaného jodu se spotřebovalo 15,0 ml 0,1N-Na2S2O3. Kolik %
Na2SO3 vzorek obsahuje?
Děkuju předem všem za odpovědi

Offline

 

#2 27. 10. 2011 20:44

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: % obsah Na2SO3 ve vzorku

Zdravím,

jelikož do pondělí je času dost, zkus trochu něco vytvořit samostatně:

Navážka 0,8500 g technického siřičitanu sodného - vzorec sloučeniny a co znamená, že "technického"
byla kvantitativně převedena - co to znamená?
do 50 ml 0,2N-$\rm{I_3^-}$ - co to je za roztok a co se stane, když do něho přidáme siřičitan sodný?
a na titraci nezreagovaného jodu (kam se poděl zreagovaný jod? a proč zůstal nezreagovaný?) se spotřebovalo 15,0 ml 0,1N-Na2S2O3 - reakce.

Kolik % Na2SO3 vzorek obsahuje? To už určitě zvládneš :-)

Offline

 

#3 27. 10. 2011 23:47 — Editoval Jurashek (27. 10. 2011 23:48)

Jurashek
Příspěvky: 40
Reputace:   
 

Re: % obsah Na2SO3 ve vzorku

Zkusím poradit:)
Jen mě zaráží udávání koncentrací v N (normalita roztoku), dnes se již moc nepoužívá...

Jod je oxidační činidlo vůči siřičitanu, siřičitan je naopak činidlo redukční vůču jodu. Síra se nemá kam jinam oxidovat než na síran tj. S(+6) a jod se může zredukovat pouze na jodid.

Jodometrické stanovení siřičitanů se provádí v neutrálním prostředí (pouze voda). Tj:

(SO3)2- + I2 + 3 H2O >>> (SO4)2- 2I- + 2H3O+

takhle to je iontově, molekulově by se muselo počítat se sodíkem resp. že vzniká síran sodný a jodid sodný a kys. sírová..

Teď následuje typická reakce pro jodometrii - oxidace thiosíranu s jodem - reakce nelze vyčíslat klasicky - vzniklá sloučenina se nazývá tetrathionan (sodný) a je nestechiometrická

I2 + 2(S2O3)2- >> 2I- + (S4O6)2- na indikátor škrobový maz, to je ale vedlejší..

látková množství jodu z první titrace ku látkovému množství siřičitanu je v poměru 1/1. Zbývající jod je titrován thiosíranem. Látkové množství zbývajícího jodu ku látkovému množství thiosíranu je v poměru 1/2. Takže látkové množství sičičitanu se rovná vložené látkové množství jodu - (1/2)* látkové množství thiosíranu.

V rovnicích mám I2, normálně se ale v titračním odměrném roztoku vyskytuje disociovaný trijodidový anion. vzniká synproporcionací jodidu a jodu. I- + I2 >> I3 takže látkové množství I3- odpovídá I2 :)

Offline

 

#4 28. 10. 2011 00:09

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: % obsah Na2SO3 ve vzorku

↑ Jurashek:

děkuji :-) chtěla jsem přimět kolegyňku, aby se nebála takových úloh a jen to pozorně přečetla. Celý postup jsem nečetla, ale:

kolega Jurashek napsal(a):

Jen mě zaráží udávání koncentrací v N (normalita roztoku), dnes se již moc nepoužívá...

neber mi moje jistoty - pořád "normálně" zakoupíš "normanál" v takové skleněné "trubce" s prohlubni ze zeslabeného skla, kterou prorazíš atd. (myslím si, že i v katalogu bude koncentrace s N)

Zdravím.

Offline

 

#5 28. 10. 2011 12:08

Jurashek
Příspěvky: 40
Reputace:   
 

Re: % obsah Na2SO3 ve vzorku

Bát se sice nemusí, ale myslím, že rovnici dotitrování přebytečného jodu by asi nevymyslela (to nemyslím nijak špatně). A normanaly se samozřejmě pořád vyrábí a dodávají a koncentrace na nich je již uvedena jak v N tak i klasická látková koncentrace. Stejně tak jako se oxidům říkalo kysličníky, se přibližně do konce 20. století používalo vyjádření koncentrací pomocí normality. Jinak mě to zarazilo, jelikož se to nepoužívá ani v provozech a lab. (pokud ano, tak jako přežitek tamějších nadřízených) a na odborných chemických školách už studenti ani neví, co to je...

Mějte se:)

Offline

 

#6 28. 10. 2011 12:51

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: % obsah Na2SO3 ve vzorku

↑ Jurashek:

:-) děkuji. Když zadám kousek úlohy kolegyňky vyhledat, tak je to laboratorní práce, tedy nepředpokládám, že takový problém řeší například ze zájmu o vaření brambor.

Souhlasím, že normální koncentrace je celkem nepříjemná v použití.  Na jodometrii mám pěkné vzpomínky odsud, měli jsme takovou hodně starší paní vyučující a její výrok. "A budete titrovat až do zmodrání" (naučila nás hodně, zejména perfektně umývat nádobí - každému opakovaně stala za zády). "Kysličník" jsme neříkali, jen "oxid" i v minulém století.

-----------------------------        konec OT     ------------------------------------------

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson