Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Zdravim, mam otazku - dnes ma p. ucitelka fyziky skusala tkz. spektralne ciary, ktore vyjadruju prechod elektronov z jednej energetickej hladiny na druhu energeticku hladinu. Mal som nakreslit serie, ktore som ale "vraj" nakreslil nespravne, avsak mam pocit ze boli nakreslene spravne aj napriek tomu ze som otocil ich smer pretoze tam nie su ziadne suradnice ako napriklad v matematike - keby som nakreslil naopak hyperbolu v grafe, vznikla by uplne ina funkcia ale tu? Prosim nejakeho schopneho fyzika o objasnenie, ci je medzi tym nejaky rozdiel a ak hej tak aky.. posielam obrazok:http://img.obrazok.com/serie.jpg
Na konci useciek maju byt este sipky ale to sa mi uz s tym nechcelo hrat, je to maly detail a schopny fyzik bude uz vediet oco sa jedna..
Offline
Stavy elektronu v atomu vodíku popisujeme tzv. hlavním kvantovým číslem n. Existují i další kvantová čísla, ale ta pro nás teď nejsou zajímavá, protože na nich (téměř) nezávisí energie elektronu. Energie elektronu je pak dána vztahem.
Pokud elektron změní svůj stav, vyzáří (nebo přijal) energii danou rozdílem počáteční energie E a koncové energie E'. Pokud je tedy jeho nové hlavní kvantové číslo , bude rozdíl energie
Ty vodorovné čáry v tvém obrázku mají představovat různé energetické hladiny, tedy různá n. Podstatné je, že třeba ta Lymanova série je série, kde to menší z n a n' je rovno 1. Pokud máme obrázek orientovaný tak, že nejnižší hladina je dole, pak musí všechny šipky u Lymanovy série končit na spodní čáře. Balmerova série je ta série, kde to menší z n a n' je rovno 2. Všechny šipky Balmerovy série musí tedy končit na druhé nejspodnější čáře.
Kdybychom to vzali vzhůru nohama, tak by nejnižší hladina byla nahoře (tak se to ale nekreslí). Šipky Lymanovy série by končily na čáře úplně nahoře, šipky Balmerovy série by končily všechny na druhé nejvyšší čáře.
Offline
Aha takze moj nakres je v konecnom dosledku spravny ibaze najnizsia hladina bude opacne ako v tom "spravnom" obrazku?? Ono sa to tak nekresli pretoze je zauzivany ten prvy nakres ale technicky je to spravne, len by boli tie hladiny inde nie?
Offline
↑ Matej1117:
Ten první obrázek není správně. Jak bys v něm očísloval jednotlivé vodorovné čáry? (Každá vodorovná čára odpovídá jedné hodnotě kvantového čísla n=1, 2, …)
Offline
aha no tak ok uz viem ze je to nespravne.. viete ja sa pytam iba preto lebo nasa p. fyzikarka je dost nevzdelana napr. ked som sa jej spytal ci existuje aj iny druh priemeru ako je aritmeticky tak mi odpovedala ze nie ale ked som sa opytal matematikara tak povedal ze existuje aj geometricky,kvadraticky,harmonicky atd. Takychto zlych skusenosti mam s nou viac a tak uz si radsej overujem vsetko co nas uci. Toto by mal ucitel fyziky vediet.
Offline
Na následujícím obrázku je to názorné:
Každá spektrální čára odpovídá přechodu mezi nějakými dvěma energetickými hladinami (stavy číslovanými n). Když si třeba vezmu přechod mezi stavy n=2 a n=5, tak půjde o čáru z Balmerovy série, protože nižší z těchto dvou čísel je 2.
Všechny série jsou definovány takto:
Lymanova – menší z dvou čísel je 1
Balmerova – menší z dvou čísel je 2
Paschenova – menší z dvou čísel je 3
Brackettova – menší z dvou čísel je 4
Pfundova – menší z dvou čísel je 5
Edit: Vidím, že už je vše jasné, ale už to tu nechám. Je dobře, že se snažíš ověřovat si informace, kterým nevěříš.
Offline