Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 11. 11. 2011 14:46 — Editoval simonaj1 (11. 11. 2011 16:57)

simonaj1
Místo: Chomutov
Příspěvky: 397
Reputace:   
 

rovnice s karbidem a diboridem

oxid titaničitý reaguje s karbidem tetraboru a uhlíkem za vzniku diboridu titanu a oxidu uhelnatého
${Ti^{IV}O_2^{-II}}+{B^{III}_4C^{-IV}}+{C^{0}}\Rightarrow{{Ti^{IV}B_2^{-III}}+{C^{II}O^{-II}}}$
mám problém s oxidačními čísly u diboridu titanu a karbidu, nevím, jestli je mám dobře + jestli to dobře chápu, karbid -IV a uhlík 0, tzn, že uhlík se zároveň oxiduje na CO -6e + -2e? Nějak se nemůžu dopočítat elektronů a jak je to u boru - redukce +12e? Takže na reakci je potřeba výměna 24e?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) simonaj1)

#2 11. 11. 2011 19:52

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: rovnice s karbidem a diboridem

Zdravím,

máš to skoro dobře, jen jak jsi přidala oxidační čísla u boru (i když to odpovídá tomu, kolík pacek se účastní ve vazbě, tak by to nedávalo "nulovou sloučeninu) 

vycházíme z toho co je jiste, že pro karbid je jisté C(-4), potom (B_4)(4+) (karbid tetraboru je sloučenina, u které nemůžeme stanovit oxidační číslo boru, proto bereme celou "skupinu" za (4+), aby se urovnal C ve sloučenině, můžeme si představit =B-B=B-B=  volné 4 packy připojí 4 packy C).

Stejně tak i diborid (je =B-B=) tedy (B_2) je za (-4).

proto:

(B_4) (4+)    +12e  .....   2(B_2) (4-) redukce
------------------------------------------------------
C (-4) - 6e ....... C (2+)
C (0)  - 2e ....... C (2+)
-------------------------------celkem oxidace (-8e)

donásobíme řádek B číslem 2, napravo 2*2, protože dvojku jsme doplnili při vyčíslení elektronů, abychom vyrovnali počty atomů B), řádek C násobíme 3 (omlouvám se, že nepoužívám římské číslice, špatně se mi to čte)

$\mathrm{4Ti^{IV}O_2^{-II}}+\mathrm{2{(B_4)^{4+}C^{-IV}}+3{C^{0}}\rightarrow{4{Ti^{IV}(B_2)^{4-}}+4{C^{II}O^{-II}}}}$

Offline

 

#3 11. 11. 2011 22:44 — Editoval simonaj1 (11. 11. 2011 23:15)

simonaj1
Místo: Chomutov
Příspěvky: 397
Reputace:   
 

Re: rovnice s karbidem a diboridem

↑ jelena:takhle to ale nevyjde, koukněte na počet kyslíků ani uhlíků...
má být $2TiO_2+B_4C+3C=2TiB_2+4CO$ no a v tu ránu mě mate ta 2 u boru vpravo, rpotože jsem se při vyčíslování dostala k tomu samému co vy, Jeleno, a pak mi právě nevycházely elektrony

mě by se líbilo použít tak ox. čísla, která jsem si po domalování molekul doplnila i když to takhle vypadá, že nevychází neutrální sloučenina, protože jsou tam nějaké dvoj vazby, tak jak jste to napsala (=B-B=B-B=, =B-B=), to ale vychází, a pak vychází i výpočet
${B_4^{III}}\Rightarrow{2B_2^{-III}}$ $+24e * 1$
${C^{-IV}}\Rightarrow{C^{II}}+{C^{0}}\Rightarrow{C^{II}}$ $-8e * 3$
takže vlevo u boru 1 v pravo 2*1 a 3 u uhlíku

Offline

 

#4 12. 11. 2011 00:38

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: rovnice s karbidem a diboridem

↑ simonaj1:

děkuji, to jsem přehlédla, že nesouhlasí (také jsem přehlédla, že napravo "diborid titanu" (přečetla jsem jako titaničitý (tedy s jasným oxidačním číslem, ale "titanu" není s jasným oxidačním číslem).

Offline

 

#5 12. 11. 2011 01:11

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: rovnice s karbidem a diboridem

Přeci jen se mi více libí můj první postup (samozřejmě, když opravím, co jsem přehlédla)

(B_4) (4+)    +12e  .....   2(B_2) (4-) redukce
------------------------------------------------------
C (-4) - 6e ....... C (2+)
C (0)  - 2e ....... C (2+)
-------------------------------celkem oxidace (-8e)

$\mathrm{4Ti^{IV}O_2^{-II}}+\mathrm{2{(B_4)^{4+}C^{-IV}}+6{C^{0}}\rightarrow{4{Ti^{IV}(B_2)^{4-}}+8{C^{II}O^{-II}}}}$ 

teď mohu celou rovnici podělit 2

$\mathrm{2Ti^{IV}O_2^{-II}}+\mathrm{{(B_4)^{4+}C^{-IV}}+3{C^{0}}\rightarrow{2{Ti^{IV}(B_2)^{4-}}+4{C^{II}O^{-II}}}}$

Jinak bych v předchozím příspěvku měla zásadní chybu - považovala bych Ti (3+), tedy by měnil oxidační číslo a měla bych ho zahrnout do bilance. Což jsem neudělala - proto předchozí úvaha neplatí. Tak.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson