Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 11. 2011 14:17

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Zorn(ovo) lemma

Ahoj.
Narazila jsem v textu některých přednášek na Zornovo lemma, ale protože jsem neměla žádnou pořádnou teorii množin, nevím moc, jak to mám chápat.
Zkoušela jsem provést důkaz, ale pořád to chtělo jít do kruhu :P
Taky se na internetu píše, že je to prý ekvivalentní s axiomem výběru. To mi teda moc nepomohlo :(
V případě konečných množin to je jednoduché. Ale jinak fakt nevím.

Znění:
Mějme uspořádanou množinu. Je-li každý její řetězec shora omezený, pak má množina maximální prvek.

Těším se na odpovědi,
Andrejka.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Andrejka3)

#2 13. 11. 2011 14:29

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Zorn(ovo) lemma

Nazdar,

a s čím konkrétně je tedy problém? S důkazem Zornova lemmatu, či s nějakým jeho pochopením…?


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#3 13. 11. 2011 14:40

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Zorn(ovo) lemma

„Mějme uspořádanou množinu. Je-li každý její řetězec shora omezený, pak má množina maximální prvek.”

Není to lemma špatně? Interval (0, 1) s klasickým uspořádáním je řetězec, je shora omezený jedničkou (všechny ostatní podřetězce taky) a nemá maximální prvek. Myslím, že tam chybí, že ten prvek, kterým omezujeme, má být z té dané množiny.


2+2=4

Offline

 

#4 13. 11. 2011 14:46

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Zorn(ovo) lemma

↑ Olin:
Nechápu ho a nevím, co potřebuju k důkazu. Tedy v případě nekonečné množiny.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#5 13. 11. 2011 14:49

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Zorn(ovo) lemma

↑ Lukee:
Ahoj,
je-li každý řetězec množiny A shora omezený (prvkem množiny A), pak má A maximální prvek.
V tvém případě nevím, co je množina A. Pokud by to byl interval (0,1), pak není shora omezený a není splněn předpoklad lemmatu.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#6 13. 11. 2011 14:59

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Zorn(ovo) lemma

Andrejka3 napsal(a):

↑ Lukee:Pokud by to byl interval (0,1), pak není shora omezený a není splněn předpoklad lemmatu.

Interval (0, 1) je shora omezený. Viz třeba Wiki:

„A set S of real numbers is called bounded from above if there is a real number k such that k ≥ s for all s in S. The number k is called an upper bound of S.” (Na české Wiki to mají podobně, akorát tam mají ostrou nerovnost, to vidím prvně.)

Ten prvek, který omezujeme, nemusí být z té množiny, kterou chceme omezit. Ale v případě tohoto lemma být musí, aby to dávalo smysl. Opět viz Wiki:

„Suppose a partially ordered set P has the property that every chain (i.e. totally ordered subset) has an upper bound in P. Then the set P contains at least one maximal element.”


2+2=4

Offline

 

#7 13. 11. 2011 15:08

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Zorn(ovo) lemma

↑ Lukee:
A = (0,1)
A je rovněž řetězcem A. Není shora omezený (v A), neboť neexistuje prvek z A, který by byl horní závorou A. Nemá smysl se bavit o číslech, jež nejsou z A. Množina R-A je v tomto případě irelevantní.
Samozřejmě, kdybychom měli A = R a bavili se o podmnožině I = (0,1) množiny A = R, pak je I shora omezená, např. 1 je horní závora, protože 1 je prvkem A.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#8 13. 11. 2011 15:11

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Zorn(ovo) lemma

Andrejka3 napsal(a):

Není shora omezený (v A)

Ta závorka je to, co se snažím říci — ta informace „v A” v lemma, které je nahoře napsané, chybí.


2+2=4

Offline

 

#9 13. 11. 2011 15:14

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Zorn(ovo) lemma

↑ Lukee:
Aha, tak v pořádku.
Promiň. Ale ve znění toho lemmatu se mluví o jedné jediné uspořádané množině a jejích podmnožinách. Není nutné zdůrazňovat, že všechny jiné množiny neuvažujeme.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#10 13. 11. 2011 16:08

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Zorn(ovo) lemma

↑ Andrejka3:
Zornovo lemma (též nazývané princip maximality) se používá v mnoha existenčních důkazech, kde chceme najít právě ten maximální prvek vůči nějakému uspořádání (kterýmžto je nejčastěji uspořádání inklusí).

Např. chceme dokázat, že každou lineárně nezávislou podmnožinu $M$ nějakého vektorového prostoru jsme schopni doplnit na bázi; není obtížné nahlédnout, že hledanou bází bude právě (v inklusi) maximální lineárně nezávislá nadmnožina $M$, přičemž její existenci ukážeme právě Zornovým lemmatem. Jiným příkladem může být tvrzení, že každé částečné uspořádání lze "zúplnit" na lineární uspořádání (provede se obdobně).

Co se týče důkazu samotného lemmatu, obvykle se v něm využívá ordinálních čísel (postupně budujeme v zadané uspořádané množině ostře rostoucí "posloupnost" očíslovanou ordinály, což se jednou musí zastavit), viz např. na PlanetMath. Jeden poměrně dlouhý, avšak elementární důkaz lze najít v knize Teorie množin od Balcara a Štěpánka. Pak jsem ještě narazil na tento článek, který se tváří, že to dokazuje nějak rychle a jednoduše, ale prokousat se jím bude patrně vyžadovat jisté netriviální úsilí.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#11 13. 11. 2011 16:18

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Zorn(ovo) lemma

↑ Olin:
Díky. Narazila jsem na něj někde v algebře grup. Byl použit, přesně, jak píšeš.
Na odkazy důkazů se podívám a děkuji za ně :)
Trochu mě štve, že občas narazím v důkazu na lemma / větu, kterou nemám dokázanou a k jejím důkazu je třeba se prokousat další hordou matematiky.
Ještě jednou díky za odpověď.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#12 13. 11. 2011 21:13 — Editoval kompik (13. 11. 2011 21:14)

kompik
Místo: Bratislava
Příspěvky: 355
Škola: FMFI UK
Pozice: ucitel
Reputace:   54 
 

Re: Zorn(ovo) lemma

Andrejka3 napsal(a):

Trochu mě štve, že občas narazím v důkazu na lemma / větu, kterou nemám dokázanou a k jejím důkazu je třeba se prokousat další hordou matematiky.

Ak mozem, mal by som k tomu drobnu poznamku.

V skutocnosti naucit sa pouzivat ZL nie je velmi tazke - ked si clovek odskusa par jej aplikacii, tak potom je to uz na jedno kopyto.

Pokial by clovek ale chcel zvladnut teoriu potrebnu na jej dokaz - ordinaly, transfinitnu indukciu - tak je s tym viac prace. Samozrejme, nauci sa pri tom vela uzitocnych veci. Ale na to, aby ju vedel pouzivat, tak tieto veci nepotrebuje.

Je to tak trochu podobne ako s prvackou analyzou - clovek sa moze naucit integrovat, derivovat, ratat limity aj bez toho, aby vedel uplne dokonale teoriu za tym a vsetky dokazy.

Pre prax je asi dolezitejsie vediet derivovat/vediet pouzivat Zornovu lemu.

Ale aby si videla, ze nie si sama, komu sa to nepozdava, zacitujem z clanku
P. Zlatoš: O dobrom usporiadaní a axióme výberu http://thales.doa.fmph.uniba.sk/zlatos/wo/DUAC1w.pdf

Hoci jazyk teórie množín v súčasnej matematike, zdá sa, už nadobro prevládol, v skutočnosti len nepatrný zlomok hlbších výsledkov tejto teórie nachádza širšie uplatnenie v ostatnej matematike. K nim bezosporu patrí najmä axióma výberu, či niektoré jej ekvivalenty - ako napr. rôzne princípy, maximality, - dôkazy transfinitnou indukciou či konštrukcia transfinitnou rekurziou. Je preto iróniou a paradoxom, že v súčasnom systéme vzdelávania a výchovy matematikov u nás sa poslucháči s týmito výsledkami nezosnámia, hoci sa považuje za samozrejmé, že ich plody (napr. hahnova-Banachova veta vo funkcionálnej analýze, alebo Tichonovova veta v topológii) sa bežne využívajú. Ich dôkazy, pokiaľ sa vôbec podávaju, tak spočívajú na nevyjasnených predpokladoch.

Offline

 

#13 13. 11. 2011 21:21

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Zorn(ovo) lemma

↑ kompik:
Ahoj. Samozřejmě, jsem ráda za jakoukoliv radu a poznámku.
Odkaz jsem si uložila a čeká, až se mi zas bude chtít dělat teorii (dneska asi už ne).


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson