Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 14. 08. 2008 23:13

QWE
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Sínova-Cosínova věta

Ahoj,omlouvám se,vím že je to lehké,ale už jsem to prostě zapoměl :( a pomoci návodu na webu jsem nikam nedospěl nemohl by mě někdo jenom trochu popostrčit?díky moc

např tyhle dva příklady:
______________

Sínova věta
a=13
b=30
alfa=27stupňů
______________

Cosínova věta
a=10
b=5
gama=40stupňů

Offline

 

#2 15. 08. 2008 10:22

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Sínova-Cosínova věta

↑ QWE:
Uvědom si nejprve, jaký je rozdíl mezi úlohou a příkladem. Dále chceš, a? tě popostrčíme. Jenže v čem? Máme (patrně) zadána vstupní data, ale co z nich má vzejít. To tady chybí.

1. úloha
Uvaž, že platí pro přípustné hodnoty vztah (sinová věta)
$ \frac{a}{b}=\frac{\sin\alpha}{\sin\beta}. $
Odtud dosazením je
$ \frac{13}{30}=\frac{\sin 27^\circ}{\sin\beta}\Rightarrow\sin\beta =\frac{30}{13}\cdot\sin 27^\circ . $
Odtud dopočítáš relativně snadno velikost úhlu beta a také gamma. Opětovným vhodným použitím sinové věty se spočítá také délka strany c.


2. úloha
Podívej se, jak vypadá kosinová věta, dosaď do její vhodné varianty znamé údaje a vypočítej údaj neznámý, atd.


Pozn.: V nadpisu máš "Sínova-Cosínova věta". Není známá žádná taková věta v matematice. Navíc se píšou s malým "s" (pokud to není nadpis) a malým "k" a nepatří tam délky nad "i". Není totiž "sínus", ale "sinus". Takže má být správně Sinová a kosinová věta (jako nadpis velkým písmenem).

Offline

 

#3 15. 08. 2008 11:43

QWE
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: Sínova-Cosínova věta

Díky moc

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson