Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 28. 11. 2011 15:26

Erendil
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Teorie grafů - isomorfismus

Zadání: Určit které z grafů jsou isomorfní, viz obrázek.


Vždycky jsem podobné příklady dělal tak, že jsem si nakreslil Hamiltonovské cyklus, potom do něho doplnil hrany a podle těchto cyklů už jsem poznal které jsou isomorfní a které ne. Ale u grafu G1 a G2 buď Hamiltonovský cyklus není nebo ho nemůžu najít. Můžete mi prosím poradit jestli je tak kterými vrcholy vede a pokud není tak jak jinak se to dá ověřit? Předem děkuju.

Offline

 

#2 30. 11. 2011 21:39

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Teorie grafů - isomorfismus

Erendil napsal(a):

Vždycky jsem podobné příklady dělal tak, že jsem si nakreslil Hamiltonovské cyklus, potom do něho doplnil hrany a podle těchto cyklů už jsem poznal které jsou isomorfní a které ne. Ale u grafu G1 a G2 buď Hamiltonovský cyklus není nebo ho nemůžu najít. Můžete mi prosím poradit jestli je tak kterými vrcholy vede a pokud není tak jak jinak se to dá ověřit?

Tak to jste doposud měl štěstí na grafy, které byly hamiltonovské.
Grafy $G_1$ ani $G_2$ takový cyklus neobsahují.
Jak to ověřit? Těžko, jedná se obecně o problém, pro který není znám polynomiální algoritmus. V tomto konkrétním případě bych si uměl představit několik zdůvodnění, ale ani jedno "triviální" s využitím probraných pojmů. Pro úspěšné řešení ZADANÉHO příkladu to není potřeba. Stačí ověřit nebo vyvrátit existenci jednotlivých isomorfismů.

Offline

 

#3 30. 11. 2011 21:59

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Teorie grafů - isomorfismus

Patří mezi naše projekty, přesouvám.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson