Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 11. 2011 17:35

martas01
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Kombinatorika (příklad s kartama)

jelena: přesun do aktuálních projektů

Ahoj dostal jsem za úkol vyřešit tento příklad:
Mějme zamíchaný balíček 32 karet. Náhodný jev A je pátá a šestá karta v balíčku jsou dámy, náhodný jev B je dvacátá druhá a dvacátá pátá karta v balíčku jsou osm a eso a náhodný jev C je dvacátá třetí a třicátá karta v balíčku jsou dáma a král. Rozhodněte, zda a) jevy A, C jsou závislé či nezávislé, b) jevy B, C jsou závislé či nezávislé.
Takže moje úvaha je náhodný jev A = 4*3*30! (první vybírame ze 4 karet pak už jenom ze 3 a pak to cele nasobime faktorialem toho co zbyde takze vybíráme 2 karty takže zbyde 30 karet)
Jev B = 4*4*30!
Jev C = 4*4*30!
Je moje úvaha správná? Tady tohle totiž vůbec nechápu, ale co si pamatuju ze školy tak by se to tak nějak mohlo dělat :D
Jo a jak poznám že jsou ty jevy závislé nebo nezávislé?

Offline

 

#2 30. 11. 2011 21:48

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Kombinatorika (příklad s kartama)

martas01Takže moje úvaha je náhodný jev A = 4*3*30! (první vybírame ze 4 karet pak už jenom ze 3 a pak to cele nasobime faktorialem toho co zbyde takze vybíráme 2 karty takže zbyde 30 karet)
Jev B = 4*4*30!
Jev C = 4*4*30!
Je moje úvaha správná?[/quote napsal(a):


Je třeba oddělit "úvahu" od formálního zápisu. Formální zápis je zcela špatně. Jev není číslo.

Co se týká úvahy, tak by mohlo být nakročeno správným směrem. Ale opravdu se musíme nejdřív domluvit, počty čeho vlastně počítáme. prot je třeba:
1) pospsat pravděpodobnostní prostor (resp. jeho množinu $\Omega$)
2) Popsat jednotlivé jevy
3) ověřit uniformitu pravděpodobnostního prostoru.
4) vypořítat pravděpodobnosti.

Jinak se jedná o hádání z křišťálové koule. Proto student nepozná, že má řešení (úvahu) správně nebo špatně.

Nezávislost se ověří podle definice. Máme několik skript a v každém několik vzorových příkladů.

Offline

 

#3 01. 12. 2011 09:58

90Honza90
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: Kombinatorika (příklad s kartama)

↑ martas01:

Nezávislost zjistíš ze vzorce P(A) * P(B) = P(A $\cap $ B), když ti na obou stranách rovnítka vyjde stejné číslo, tak jsou jevy nezávislé

Offline

 

#4 01. 12. 2011 10:25 — Editoval 90Honza90 (02. 12. 2011 20:31)

90Honza90
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: Kombinatorika (příklad s kartama)

↑ petrkovar:

dalo by se to vyřešit takto?

1. $\Omega =32!$ resp. všechny možnosti všech karet v balíčku
2. Jev A je 5. a 6. karta dámy
    Jev B je 22. a 25. karta osm a eso
    Jev C je 23. a 30. karta dáma a král
3. Předpokládejme, že se jedná o uniformní prostor, tedy že každá karta má stejnou pravděpodobnost vytažení jako všechny ostatní

4. $P(A) = |A|/|\Omega |
     P(B) = |B|/|\Omega |
     P(C) = |C|/|\Omega |$

" kde se pravděpodobnost vypočítá (počet příznivých možností)/(počet všech možností), kde jedna možnost odpovídá jednomu zamícháním balíčku neboli jedné permutaci karet. V případě jevu A počet příznivých možností znamená počet permutací, kde je 3. a 4. karta sedmička. Tedy P(A) = (počet permutací karet, kde 3. a 4. karta jsou sedmičky)/(počet všech permutací). " --- převzano z diskuze "Nezávislost jevů A,B,C s 32 kartami"

Offline

 

#5 01. 12. 2011 21:09

martas01
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: Kombinatorika (příklad s kartama)

diky moc za pomoc, ješte mám jeden dotaz jak vypočítám to P(A průnik C) a P(B průnik C) je na to nějaký vzoreček?

Offline

 

#6 02. 12. 2011 17:09

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Kombinatorika (příklad s kartama)

↑ 90Honza90:Z formulace odpovědi mi přijde, že máte zmatek v pojmech, nebo přinejmenším v jejich zápisu.
Určitě neplatí $\Omega=31!$. Pokud bychom brali za $\Omega$ všechna možná rozmíchaní karet, tak věta " Předpokládejme, že se jedná o uniformní prostor, tedy že každá karta má stejnou pravděpodobnost vytažení jako všechny ostatní" se netýká našeho prostoru ani naší úlohy ale něčeho úplně jiného.

Offline

 

#7 02. 12. 2011 17:10

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Kombinatorika (příklad s kartama)

↑ martas01:Průnik se nepočítá, průnik je množina.
Má smysl hledat velikost průniku, ale to by mělo být sočástí řešení projektu a lze se inspirovat u předchozího příspěvku.

Offline

 

#8 02. 12. 2011 17:11

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Kombinatorika (příklad s kartama)

↑ 90Honza90:Vaše řešení uvedené zde je na hranici, kterou budu tolerovat před termínem odevzdáním projektu. Ani jsem se na čísla nedíval, zda jsou dobře, vyjádřím se k nim případně později.

Offline

 

#9 02. 12. 2011 20:42

90Honza90
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: Kombinatorika (příklad s kartama)

↑ petrkovar:

Omlouvám se, neuvědomil jsem si, že řešení nemá být přímé v době před termínem odevzdání.
[upravil jsem svůj příspěvek]

Po Vašem upozornění zjišťuji, že mi uniká význam pojmu "uniformní prostor"... díval jsem se na Vaše prezentace z přednášek ohledně uniformity a jestli tomu tedy dobře rozumím, dá se za uniformní prostor považovat tvrzení, že každá permutace má stejnou pravděpodobnost? - stačí toto tvrzení ke splnění 3. bodu?

Offline

 

#10 03. 12. 2011 10:59

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Kombinatorika (příklad s kartama)

↑ 90Honza90:Řekl bych, že to myslíte správně. Avšak nesouhlasím s formulací "za uniformní prostor považovat tvrzení". Prostor a  tvrzení jsou různé věci.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson