Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 23. 08. 2008 21:39

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Odkud se berou špatná "správná" řešení?

Stále častěji (skoro permanentně!) se v threadech dočítám věci typu "vychází mi to takto, ale ve výsledcích je uvedeno toto". A světe div se, mnohdy po vypočítání někým z "expertů" se ukáže, že tazatel měl pravdu, ale výsledky jsou chybné, popř. ani jedna z odpovědí není správně.

No ale proč je toho tolik? Chápu, že v učebnicích a sbírkách příkladů jsou sem tam chyby, ale zas tak moc jich přece být nemůže. Samozřejmě se nabízí vysvětlení, že výskyt tohoto jevu v tak hojné míře je zde způsoben tím, že tady lidi napíšou právě ty příklady, kde jsou zmateni uvedenými chybnými výsledky. Přesto mi přijde, že vzhledem k počtu existujících učebnic a sbírek příkladů SŠ matematiky u nás je to přes míru. Přijde mi, že někteří lidé naráží na chybné výsledky skoro pořád, zatímco já jsem kdysi vypočítal asi třetinu Janečka a našel jsem snad jeden, dva chybné výsledky…


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#2 24. 08. 2008 13:04

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Odkud se berou špatná "správná" řešení?

Zatím jsem tu na fóru nenašel žádný příspěvek, který by tvrdil, že "v Děmidovičovi je chyba", vždy to byly příspěvky "ve výsledcích je chyba". Z takto vágní formulace můžeme jen těžko spekulovat o tom, jestli existuje nějaká jedna sbírka obsahující spoustu chyb nebo jestli existuje spousta sbírek obsahujících chyby.

Navíc "sbírka příkladů" už dnes nemusí být tištěná kniha, ale PDF soubor sesmolený za pár hodin, který někdo vystaví na net.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#3 24. 08. 2008 17:01

Jorica
Místo: Vyškov
Příspěvky: 304
Reputace:   
 

Re: Odkud se berou špatná "správná" řešení?

↑ Olin:
No co tahle exkurze do minulosti ;-)

Kdysi kdesi jsem pouzivala pri vyuce sbirku prikladu (v te dobe byla asi 5 let od vydani), ktera mi vyhovovala volbou prikladu, ale uvedene vysledky byly opravdu orientacni :-( Prepocitala jsem si ji a studentum davala k dispozici spravne vysledky... nikdo z katedry totiz uz nemel zajem zverejnovat k teto sbirce opravena reseni, protoze se pocitalo s pripravou jineho materialu.

No a ted k tve odpovedi, jak se tam ty chyby vzaly? Opet pripominam, ze je to historicka vsuvka :-)))) V te dobe pripravovali autori podklady bud psany rukou, prip. na stroji a po nich to prepisovala SEKRETARKA, ktera z matematiky umela scitani, odcitani, nasobeni deleni, mozna zlomky a procenta ;-) No a pak se neslo divit, ze se ve vysledcich nasly opravdu skvosty :-O Jak probihala kontrola vysledku, zda z rukopisu autora nebo az po prepsani sekretarkou, netusim, ale cviceni bez chybneho vysledku, bylo zazrakem :-)

V soucasnosti, kdy autor pise uz materialy v TeXu a v teto podobe jsou vysledky kontrolovany, se pocet chybnych vysledku radikalne snizil. Souhlasim s tim, ze pokud si vyucujici chysta materialy k vyuce a zverejnuje je na netu, pak se mnozstvi chyb muze zvysit, protoze zadna kontorla recenzentu zde asi neprobiha.

Offline

 

#4 24. 08. 2008 20:25

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Odkud se berou špatná "správná" řešení?

Možná by bylo fajn, kdyby ti, co tvrdí, že našli chybu ve výsledcích, uvedli, odkud příklad pochází… Pak bychom mohli mít trochu přehled.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#5 24. 08. 2008 20:44

Jorica
Místo: Vyškov
Příspěvky: 304
Reputace:   
 

Re: Odkud se berou špatná "správná" řešení?

↑ Olin:
To urcite...pro nektere pilnejsi by to dokonce mohlo zavanet i vypracovanim statistiky :-)

Offline

 

#6 24. 08. 2008 20:51

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Odkud se berou špatná "správná" řešení?

Olin napsal(a):

Přijde mi, že někteří lidé naráží na chybné výsledky skoro pořád, zatímco já jsem kdysi vypočítal asi třetinu Janečka a našel jsem snad jeden, dva chybné výsledky…

To je ale šest chyb na sbírku. A pokud předpokládáme, že je u nás dejme tomu sto učebnic / sbírek příkladů, tak to dělá celkem šest set chyb… Plus různá skripta a jiné publikované materiály a už to jde do tisíců a stále se držíme šesti chyb na sbírku :-).


2+2=4

Offline

 

#7 25. 08. 2008 00:00

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Odkud se berou špatná "správná" řešení?

↑ Lukee:

A kdyz vezmeme v potaz, ze se resi zejmena priklady, ktere vychazeji jinak, nez ve vysledcich... tak je vlastne jedno, ze to jde do tisicu, protoze 100 % techto chyb... probirame zde :)

Offline

 

#8 25. 08. 2008 10:19

Jorica
Místo: Vyškov
Příspěvky: 304
Reputace:   
 

Re: Odkud se berou špatná "správná" řešení?

↑ halogan:
Taky se obcas divim, ze nekdo neprijde s dotazem....mohli byste se podivat, jestli to mam dobre? Vyslo mi to totiz stejne jako ve vysledcich :-))))

A to zas neni dotaz uplne od veci. Nejnesikovnejsi mi prijdou priklady, kde je soucin vyrazu, pricemz jeden z nich je nula a vysledek je ptoto taky nula bez ohledu na to, jaka "zverstva" jsou provadena ve zbytku vypoctu. Jednou jsem na doucovani nebyla schopna studentce vysvetlit, ze ma funkci spatne derivovanou, navic ma chybu ve znamenku a rovnez se dopustila chyby i pri dosazovani bodu do derivace...kdyz ji to vyslo stejne jako ve vysledcich, a to nula ;-) Tehdy mi na to rekla, ze ona to ma dobre, jen jinym postupem :-))))) Neni nad arogantni blbce, ze? ;-)

Offline

 

#9 25. 08. 2008 23:33 — Editoval jelena (25. 08. 2008 23:36)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Odkud se berou špatná "správná" řešení?

Zdravím :-)

Pokud máte zájem o překlepy v Janečkovi, tak první jsem našla na str. 5 a to ve větě:

"Všechny profesory, kteří budou se sbírku pracovat, prosím, aby mě upozornili na její případné nedostatky"

Další jsme hlasili tady: str 117, 3.6 4) nesedí zadání a výsledek, v zadání je překlep, nějaké další jsem našla při počitání, ale není toho moc (nahlásím).

(já mám dotisk 4. vydání)

Nemyslím, že se našlo hodně chyb přímo v originalu zadání, ale spíše při opisování sem na forum nebo, že i my to přečteme nějak jinak :-) - to se pak luští - někdy až tak - můj poslední příspěvek: http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=2344 

Bylo by docela dobře, pokud by tazatel přímo uvedl odkaz na sbírku - většinu "klasiky" máme buď v papirové nebo elektronické podobě.

Mohu ovšem zodpovědně řicí, že pokud něco opravdu funguje, tak to jsou Murphyho zákony - celý pracovní život pracuji s dokumentaci a mám ověřeno, že pokud jsem měla v ruce 23 originálů výtisku nějakého dokumentu, který jsme řádně četli, připominkovali a opravovali.  Čekala jsem na pana ředitele, že podepíše titulní stranky a jen tak jsem stranky prohlížela, tak jsem tam obvykle našla chybu - špatný odkaz, chybné čislování a podobnou perlu.

Lovu chyb zdar :-)

Offline

 

#10 26. 08. 2008 18:35

Jorica
Místo: Vyškov
Příspěvky: 304
Reputace:   
 

Re: Odkud se berou špatná "správná" řešení?

↑ jelena:
Jo Murphyho zakony funguji...na ty je spoleh ;-) Vzpominam si na praci na sve diplomce...kolikrat jsem to cetla ja, ma spoluzacka vedouci diplomky, atd. Kdyz jsem ji nechala svazat a prinesla ji domu, otevrela jsem ji nahodne na jedne strance a PRASK chyba.....pak uz jsem si radeji zakazala do ni zase koukat.....doplnim zaver.....ta chyba nebyla jedina oponent tam par dalsich drobnosti jeste nasel :-D

Aby prispevek nebyl uplne mimo....samozrejme bych privitala, kdyby se spolu s dotazem na overeni vysledku ve sbirce objevovalo i odkud je priklad cerpan, ale nevidim to moc realne ;-) Obcas cini potize primet tazatele, aby svuj dotaz formuloval alespon podle zasad tohoto fora, natoz aby uvedl citaci....a to by samorzejme nikdo nezadal, aby to byla citace podle normy ISO :-)))

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson