Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Dobrý den,
potřeboval bych pomoci s tímto příkladem. Nějak si nevím rady. Děkuji za případnou odpověď.
V podstavě rovnostranného válce polomeru r je vedena tětiva délky r. Rovina proložená touto tětivou rovnoběžně s osou válce rozdělí válec na dvě úseče. Vypočti objem a povrch větší z nich.
Offline
Zdravím,
Ty máš totiž tendenci vkládat sem celý domácí úkol a vlastní snahu prokazuješ až po upozornění na pravidla. Zas až takový nováček tady nejsi :-)
K problému - rovnostranný válec má výšku = průměr podstavy, tedy v=2r. Tětiva rozdělí kruhovou podstavu na úseče. Tedy výška nových útvarů bude stejná, jako původního válce, podstavu je třeba promyslet. V kterém případě umístění tětivy rovina rozdělí válec na dvě stejná tělesa? Jak má být umístěna tětiva, aby vznikla tělesa měla odlišný objem? Výpočet bude prováděn obecně, bez konkrétních čísel. Děkuji.
Offline
↑ tesarin:
Hodně narychlo takže neručím za to, že to bude dobře :)
Jak jsem vyčet na netu tak rovnostranný válec je takový, kde v = 2r
Podívej se na ten válec ze shora, je to kruh, do něj vepiš pravidelný šestiúhelník. A máš tam jakoby 6 tětiv, tak si vyber jednu, její délku znáš. Takže máš šestiúhelník a 6 "části" kruhu, obsah těch šesti části je obsah kruhu - obsah šestiuhelníku, pak děleno šesti a máš obsah jedné části. 1 seknutý kruh * výška by měl být objem, to je ale ten menší takže si ho odečteš od objemu celého válce. Pro obsah pláště to bude (5/6) obvodu * výška. + 2 obsahy podstavy (ne celé) +ten obdelník ( rovina řezu: r * v)
No snad se v tom jde vyznat :D Nijak jsem to nepropočitaval, jen jsem nad tím tak uvažoval, tak snad to je dobre :)
Offline
↑ tesarin:
to těší, děkuji :-) Příště se posnaž více hned na úvod, alespoň naznač, co si představuješ (obrázek apod.)
↑ maros91:
Děkuji, Tvůj postup je v pořádku pro konkrétní hodnotu středového úhlu (a pro představu o úloze je dobrý výchozí krok pro kolegu), potom je třeba zobecnit na každý středový úhel odlišný od 180 stupňů (v tomto případě díly jsou stejné).
Offline
↑ ((:-)):
Zdravím, Dano, děkuji za upozornění.
Druhé v zadání jsem přehlédla (brala jsem, že odvodit všeobecně), skutečně řešení kolegy ↑ maros91: se vztahuje k zadání z 1. příspěvku. Omluva za moji nepozornost.
Offline