Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Přeji dobrý den! Pakliže chci vypočítat sílu F, jakou musí zvedat jeřáb jisté břemeno, mám počítat se vzrocem F=m*g?Vím, že tak vypočítám Fg, ale nevím, zda je to ta síla, kterou musí jeřáb vytvořit, aby zvedl těleso.Děkuji!
Offline
Minimálně stejně velkou silou. Pokud ta síla bude větší, něž síla gravitační, bude zvedané těleso zrychlovat.
Offline
Jaktože minimálně stejně velkou?Aby se přece pohnulo, musí být síla větší...
Offline
Ahoj, dle Newtonových zákonů - nepůsobí-li na těloso žádné síly, nebo je výslednice působících sil rovna nule, pak je toto těleso v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu.
Tento zákon si moc v praxi nedokážeme představit, protože moc se nám nedaří zajistit takové podmínky, aby na těleso nepůsobily síly. Gravitační, resp. tíhová síla je všude, třecí též. Hodíme těleso, jsme v gravitačním poli, tak spadne na zem, žádný rovnoměrný pohyb se nekoná; rozjedeme se na kole na rovince, žádný rovnoměrný pohyb se nekoná,...
Pokud bychom tedy, teoreticky, zapůsobili na těleso silou, a nepůsobily by vnější síly (tíhová síla, třecí, odporové,..), tak se po dobu působení bude pohyb zrychlovat a po tom, co silou přestaneme působit, díky své hybnosti, které jsme tělesu udělili, se bude pohybovat konstantní rychlostí, tedy rovnoměrně, donekonečna.
Laicky řečeno - nepůsobí síla, nebo je výslednice všech sil nulová - těleso je vklidu, nebo vykonává rovnoměrný posuvný pohyb. Pokud působí síla - těleso se pohybuje se zrychlením. Dle vztahu: ..
Takže v případě jeřábu - na těleso působí síla F = mg dolů, tedy pokud ji vykompenzujeme - silou stejně velkou, opačně orientovanou - zajistíme to, že těleso nespadne, a stačí pak už jenom malý impuls, který těleso urychlí na nějakou rychlost, kterou si to následně udrží.
Offline
↑ GustavK:
Aby se těleso pohybovalo rovnoměrně, což se obvykle počítá:
Pokud bys chtěl teoretizovat dále, tak aby se těleso pohybovalo, musí být splněna podmínka:
V tomto případě, pokud toto bude platit: Tak A odtud pro zrychlení: By bylo zrychlení, s kterým by se těleso pohybovalo. Ale na stř. škole se většinou počítá právě ten mezní případ, kdy
Tedy:
Offline
Aby se těleso pohybovalo, tak tahová síla musí být stejně velká nebo větší než síla gravitační. Pokud bude stejně velká, tak těleso bude v klidu NEBO se bude pohybovat rovnoměrným přímočarým pohybem. Pokud tahová síla bude větší, než síla gravitační, tak těleso bude zrychlovat.
Aby ale těleso "odlepil" od země, to jest, rozpohyboval ho "z nuly" na nějakou rychlost, tak skutečně ta síla musí být alespoň chvíli větší, než síla gravitační.
Offline