Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 12. 2011 14:06 — Editoval nanny1 (19. 12. 2011 14:30)

nanny1
Místo: Plzeň
Příspěvky: 340
Škola: FAV
Reputace:   16 
 

Množina antisymetrických matic jako podmnožina

Ahoj, potýkám se s tímto úkolem: Dokažte, že množina An(R) všech antisymetrických matic stupně n (tedy těch, pro něž A = -AT ) je vektorový podprostor Mnn(R), najděte nějakou jeho bázi a určete jeho dimenzi.

Upřímně..Úplně nerozumím zadání... Je mi jasné, co je antisymetrická matice a že ze své podstaty musí mít na hlavní diagonále nuly (to s tím teď asi nesouvisí..), ale jak dokážu, že množina všech těchto matic je podprostorem Mnn? Poraďte, prosím..
Našla jsem, že "Množina všech k-lineárních antisymetrických forem je vektorový prostor"... Ale jak to tedy dokázat..? Souvisí s tím to, že A+AT=0..?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 19. 12. 2011 14:45

vanok
Příspěvky: 14455
Reputace:   741 
 

Re: Množina antisymetrických matic jako podmnožina

Ahoj ↑ nanny1:,
Ked napises anitisymetricku maticu, mozes si vsimnut ze na jej urcenie staci mat prvky pod diagonalov ... a tie ine su z nich dokonale urcene ako  opacne jeho symetrickeho prvku.
Inac povedane ze ich mozes dostat ako linearnu kombinaciu matic ktore maju same nuly  az na dvoch "symetrickych" miestach kde maju 1 a -1 ( mozes vybrat 1 pod diagonalov a -1 nad diagonalov)
Je jednoduche ukazat  ze je to baza tvojho priestoru An(R)

tak pre n=2, dim je 1
pre n=3 dim je 1+2=3....

Staci?


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#3 19. 12. 2011 14:59

nanny1
Místo: Plzeň
Příspěvky: 340
Škola: FAV
Reputace:   16 
 

Re: Množina antisymetrických matic jako podmnožina

Ahá, tak to mě nenapadlo... Já pořád přemýšlela o souvislosti s tou nulovou diagonálou... Díky. :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson