Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 20. 12. 2011 23:12

Mirgeee
Příspěvky: 129
Reputace:   
 

Matematika a filosofie

Zdravím,
jsem aktuálně v předposledním ročníku gymnázia a přirozeně si vybírám, kam povede moje cesta. Zvažuji (možná) zdánlivě vzdálené obory: matematika (MFF), filosofie (logika na FF) a informatika (MFF) a je opět zcela přirozené, že se před konečným rozhodnutím poradím s lidmi, kteří o tom mají co říct, tedy s Vámi, pokud máte nějaké zkušenosti alespoň s jedním z těchto oborů.
1.) Jak je to s uplatnitelností studenta logiky, potažmo filosofie?
Když se zeptám kohokoliv z té hrstky lidí, kteří se pro tento obor rozhodli, je asi jasné, jak odpovídají. Co uslyším z tábora matematiků?
2.) Proč studovat (obecnou) matematiku (když peníze počítat opravdu nechci) radši než informatiku, která je (možná) jednodušší a perspektivnější (netvrdím ani jedno)?
Na fóru jsem četl pčíspěvky studenta 3. ročníku OM, kteřrý sám tvrdí, že si nemůže najít ani vhodnou brigádu a nedokáže si představit svoje uplatnění. Na druhou stranu, v dalších letech bych čekal velký zájem o informatické tituly a proto by možná nebylo od věci "vystoupit z davu" s matematickým (nebo filosofickým) titulem, který by mohl umožnit pracovat v tolik perspektivní sféře IT, ale v případě přepěchovanosti oboru i jinde.

Offline

 

#2 21. 12. 2011 00:13

Johny
Příspěvky: 213
Reputace:   
 

Re: Matematika a filosofie

Ahoj,
odpovim ti asi jednoduse :) , proste jdi na to co te bavi, resp. zajima. Jinak se studium vetsinou moc nepovede. Urcite se najde mnoho pro a proti u kazdeho oboru. Zavisi na tobe, co preferujes, zda programujes a bavi te to, nebo mas rad matematiku.
Ber to tak, ze nemusis nutne pracovat v tom co si vystudoval. Vem si takoveho dnesniho ministra financi :).

Offline

 

#3 21. 12. 2011 10:33 — Editoval pizet (21. 12. 2011 10:33)

pizet
Místo: Levice/Praha
Příspěvky: 459
Reputace:   11 
 

Re: Matematika a filosofie

↑ Mirgeee:

Študuj to, čo ťa baví najviac a neštuduj kôli titulu.


Do you follow my way? Or you just see a black stain swimming in the Milky Way ...
KSP je určený pre študentov základných a stredných škôl, ktorí majú záujem naučiť sa niečo z oblasti algoritmov, logických úloh, programovania a informatiky.

Offline

 

#4 21. 12. 2011 11:16

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Matematika a filosofie

Běž na informatiku, staň se programátorem a vydělávej velké peníze. Řekla bych, že informatika na MFF je o něco jednodušší než obecná matematika na MFF. O titul jde. I když u programátora to asi není tak důležité jak jinde. Až budeš zajištěný, můžeš si klidně bokem studovat obecnou matematiku, když Tě bude bavit.
No a logika na FF - to opravdu netuším, jak se absolventi uplatní.
Tak to vidím já.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#5 21. 12. 2011 14:29

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Matematika a filosofie

Přidávám se ke kolegům - rozhodni se podle toho, co tě baví a co bys chtěl jednou dělat (což nejspíš nějak koresponduje). Třeba já chci být matematikem, takže studuji matematiku. Kdybych chtěl jednou dělat něco jiného, o uplatnění se nebojím.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#6 21. 12. 2011 14:54

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Matematika a filosofie

S výše uvedeným víceméně souhlasím. Ještě přidám odkaz na zajímavou statistiku

http://online.wsj.com/article/SB123119236117055127.html

Offline

 

#7 21. 12. 2011 18:13

pizet
Místo: Levice/Praha
Příspěvky: 459
Reputace:   11 
 

Re: Matematika a filosofie

↑ Andrejka3:

Zaujímavé riešenie ale nezdá sa ti, že takto môže stratiť priveľa času?


Do you follow my way? Or you just see a black stain swimming in the Milky Way ...
KSP je určený pre študentov základných a stredných škôl, ktorí majú záujem naučiť sa niečo z oblasti algoritmov, logických úloh, programovania a informatiky.

Offline

 

#8 21. 12. 2011 18:33

OiBobik
Moderátor
Místo: Brno/Praha
Příspěvky: 1013
Škola: MFF UK Mat. struktury
Pozice: student
Reputace:   82 
 

Re: Matematika a filosofie

↑ Mirgeee:

Ahoj,

těžko takto někomu radit, ale tak nějak v obecnosti:
Ať už preferuješ matematiku nebo informatiku, máš-li v plánu nějak zkombinovat některé z těchto studií časem se studiem filosofie, začni radši tou matematikou/informatikou - jak se k podobnému dilematu vyjádřil jeden můj známý, filosofii lze celkem pohodlně studovat v každém věku, ale matematiku je asi lepší se učit spíše mladší než starší.
No a v každém případě počítej s možností, že k nějakému naplánovanému a "prozatím odloženému" (ve smyslu "teď si vystuduju toto a toto a potom až to a ono") studiu se možná nikdy nedostaneš, z důvodů ať už finančních, či zkrátka ze ztráty zájmu.

No a kdyby ses náhodou nakonec rozhodl pro více studií zaráz, doporučuju si nechat opravdu důkladně vysvětlit, jak je to s tím souběžným studiem v zákonu o vysokých školách myšleno. Taky by tato možnost byla asi dost velký náklad - ale znám člověka, který studuje lingvistiku a obecnou matematiku zaráz, takže pravděpodobně se to nějak zvládat dá.


"The first rule of Tautology Club is the first rule of Tautology Club." [xkcd]

Offline

 

#9 21. 12. 2011 21:21

Mirgeee
Příspěvky: 129
Reputace:   
 

Re: Matematika a filosofie

Díky moc za odpovědi!
Abych to shrnul, mám tu 4x názor, že bych měl jít dělat to, co mě nejvíc baví, jeden názor, že bych měl jít "za kariérou" na informatiku a jeden spíše sporný názor od OiBobika.
Tak to vypadá, že nejvhodnějším řešením by bylo, aby mě bavila informatika :)
Jenže, ač programovat umím (díky p. Topfere a další) a necítím k tomu odpor, ač s matematikou jsem taky kamarád (ne odjakživa a žádný olympionik, pouze rekreační problem solver), prostě mě láká ta neperspektivní filosofie. Argumenty uvedené např. http://www.youtube.com/watch?v=sZTrFpl09s8 (které se často opakují), ale přece nemůžou někoho přesvědčit. Jak Vás může filosofie naučit přemýšlet (kriticky, analyticky) lépe než matematika?? Navzdory haloganovým statistikám se nemůžu ubránit pocitu, že filosofie je jenom další blbý humanitní titul jako historie nebo náboženství a že Vám možná dá spoustu dobrých vlastností a znalostí, které si ale na chleba nenamažete.
Nemůžu říct, že bych věděl jak se rozhodnout, asi počkám na na den otevřených dveří na FF a zeptám se osob pověřených :) Zeptal bych se na fóru, kdyby nějaký FF měla...
Každopádně ještě jednou díky za odpovědi ;)

Offline

 

#10 22. 12. 2011 21:42

Wotton
Logik
Místo: Plzeň
Příspěvky: 825
Reputace:   25 
 

Re: Matematika a filosofie

↑ Mirgeee:

Zdravím,

tak já ti ještě můžu doplnit něco z Logiky na FF. Znalí říkaj, že je v některých ohledech náročnější než matika na MFF, ale to se asi týká dob tak před deseti lety. Teď jsou bohužel někteří výborní učitelé pryč, takže už to není to co byla když jsem tam studoval já. V současnosti by mělo být studium trochu odkloněno od matiky.

Každopádně, pokud se něco zásadně nezměnilo (od dob mých studií se měnil studijní systém), tak Logika šla studovat v kombinaci s filozofií (mnoho mých známých ji tak studovalo - a navíc protože to je častá kombinace, tak mají oba obory navzájem přispůsobený rozvrhy), případně se dala filozofie dobrat jako doplnková studium (případně obráceně).

A ještě jedna věc. Na logiku je dost těžký se dostat. Na filozofii co vím, tak taky neberou každýho, takže pokud si opravdu nejseš hodně jistej svýma schopnostma, tak si podej ty přihlášky všechny tři a a pak vybírej z toho kam se dostaneš.


Dva jsou tisíckrát jeden.

Offline

 

#11 22. 12. 2011 22:47

Mirgeee
Příspěvky: 129
Reputace:   
 

Re: Matematika a filosofie

↑ Wotton:
Super, díky za info!
Tys studoval logiku a filosofii? Připrav se prosím na "pár" otázek :)
Kolik ti studium dalo? Proč jsem rozhodl pro logiku a filosofii a ne pro obecnou matiku? Jak se ti hledala práce (tím myslím, jak a jestli zaměstnanci vyhledávají absolventy filosofie, dá ti studium nějaké praktické dovednosti)? Ty si myslíš, že je je studium logiky obtížnější než matika na MFF?
Naštěstí obtížnost zkoušek se za těch tak deset let nejspíš snížila, protože "Šance přijetí pro dobře připraveného studenta jsou vzhledem ke stávajícím kapacitám oboru dosti velké."

Offline

 

#12 22. 12. 2011 23:21

Wotton
Logik
Místo: Plzeň
Příspěvky: 825
Reputace:   25 
 

Re: Matematika a filosofie

↑ Mirgeee:

Ne, já studoval logiku jednooborově.
Co se týká srovnání obtížnosti matiky na Logice a MFF, tak to je jak v čem. Například analýza je na MatFyzu rozhodně náročnější (na Logice téměř neexistuje), na druhou stranu když si vezmeš například Metamatematiku teorií množin (ani nevím, jestli se ještě učí. Přednášel ji dnes již zesnulý Sochor. Mimochodem myslím že to byl nejlepší vyučující kterýho jsem kdy mněl), tak tu měli informatici z matfizu volitelnou ve čtvrtým ročníku. My ji měli povině ve druháku...
Jinak celková náročnost studia asi obtížnější není. Sice je dost velkej "odpad", ale skoro všichni co odejdou protože zjistí že to je něco jinýho než chtěli.

Na uplatnění nejsem moc dobrý příklad, protože jsem zůstal na škole (biť jiné), a proč jsem si vybral logiku? No popravdě proto, že jsem na střední nevěděl co je filozofie (měl jsem jen takovou matnou nesprávnou představu). Nějak jsem si myslel, že by mi to mohlo zajímat, a když jsem se koukal so je na FF za obory, tak Logika byl jediný kde neměli přijímačky z jazyka:) Takže vlastně náhodou.

Co se přijímaček týká, tak za výraz "dobře připravený studen" se toho schová hodně. V podstatě by ale mělo stačit pokud matice opravdu rozumíš.

Kdyžtak jsem připraven na další otázky.


Dva jsou tisíckrát jeden.

Offline

 

#13 23. 12. 2011 12:34

Mirgeee
Příspěvky: 129
Reputace:   
 

Re: Matematika a filosofie

↑ Wotton:
Od Antonína Sochora právě čtu knihu (Logika pro všechny ochotné myslet - jejího vydání se nedožil) a věř tomu nebo ne, je mi líto, že jsem nikdy neměl (a mít nebudu) čest ho potkat; musel to být neuvěřitelně inteligentní člověk a je vidět, že opravdu žil tím, co dělal :/ Obdivuju ho a fakt, žes ho ještě zmínil tomu přidává...
Ty sis myslel, že tě to bude zajímat a i když jsi měl mylnou představu o tom, co je filosofie, zajímala tě (ono to trochu vyznívá jako že ne, ale jelikož jsi tam vystudoval, tak asi jo, ale jen pro jistotu :))? A co se týče zaměstnání, zvažoval jsi/dostal jsi i jiné příležitosti?

Offline

 

#14 23. 12. 2011 20:38

Wotton
Logik
Místo: Plzeň
Příspěvky: 825
Reputace:   25 
 

Re: Matematika a filosofie

↑ Mirgeee:

No se mnou a filozofií to je těžký. Na magisterským studiu jsem si k ní postupně vybudoval trochu odpor. Sice poslouchat ty co nás ji učili bylo úžasný, ale prostě celkově to nebylo ono. Naštěstní na jednooborový logice jsem se s ní moc nesetkal. Až teď na doktorským jsem se k ní zase dostal, ale z jinýho pohledu, takže jsem si ji zas trochu oblíbil. I když ji neumím... a ani netvrdím že už vím o čem filosofie je.

Co se týká logiky, tak to je samozřejmě něco jinýho, ta mně baví čím dál tím víc:)

Se zaměstnatelnoistí si myslím, že je to podobný jako s teoretickou matikou z MFF. Jak se říká můžeš s tím dělat cokoli, ale nic...

Jinak pokud si čteš Sochora a rozumíš mu, tak mám dojem, že už není co vybírat:)


Dva jsou tisíckrát jeden.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson