Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 28. 12. 2011 23:43 — Editoval frank_horrigan (28. 12. 2011 23:45)

frank_horrigan
Příspěvky: 938
Reputace:   31 
 

Derivace sin(x)

Zdravím,
vyvstala u mně potřeba se konečně naučit diferenciální počet, na který jsem po celou dobu svých studií jednoduše řečeno ignoroval jako nepodstatný, a v v mé praxi ne dost dobře aplikovatelný. Ovšem, situace se změnila, a jsem nucený se to naučit. Takže - začal jsem Krynickým, který mi již několikrát pomohl oživit si vědomosti, na které sedal delší dobu prach - a jal jsem se na papír si spočítat (po pochopení jednodušší látky) jeho bonusovou věc, zderivovat funkci $\sin x$

Tak jsem si dosadil do vzorce $f'(x_0) = \lim_{\Delta x \to 0} \frac{f(x_0 + \Delta x) - f(x_0)}{\Delta x}$ } jak se mně to pan Krynický snaží naučit, a dospěl jsem na konec druhého řádku strany druhé (Odkaz), tedy k
$ \lim_{\Delta x \to 0} \frac{2\cos(x_0 + \frac{\Delta x}{2}) \cdot \sin \frac{\Delta x}{2}}{\Delta x}$

Počátek třetího řádku, tedy kde ztratil jmenovatele pod cosinem již mi jasný není (postupuje takto:
$\lim_{\Delta x \to 0} \cos\left(x_0 + \frac{\Delta x}{2}\right)\frac{2\cdot \sin \frac{\Delta x}{2}}{\Delta x}$ a pak z toho vyplývající následný postup už mi jasný není.

Dokáže mi někdo z vás vysvětlit, co to tak pan Krynický udělal za úpravu? Dával jsem to konzultovat jednomu známému, kterému také není matematika věcí cizí, a také neví.

Za každý nápad děkuji.


The only thing worse than being wrong is staying wrong
Sun Tzu - The Art of War

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) frank_horrigan)

#2 29. 12. 2011 00:14

Phate
Příspěvky: 1740
Reputace:   99 
 

Re: Derivace sin(x)

Ahoj, nic sloziteho v tom nehledej, plati totiz $\frac{a \cdot b}{c}=a \cdot \frac{b}c$, coz je presne ta uprava, co se provedla


Vykonávat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.

Offline

 

#3 29. 12. 2011 00:24

frank_horrigan
Příspěvky: 938
Reputace:   31 
 

Re: Derivace sin(x)

Díky moc... až se stydím, že mi to nedošlo samotnému :)  Teď už to dopočtu


The only thing worse than being wrong is staying wrong
Sun Tzu - The Art of War

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson