Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 24. 01. 2012 19:43

frantax
Příspěvky: 266
Reputace:   
 

Zbytek po dělení čísel

Hoj mám slovní úlohu, : Výbor má méně než 18 členů  2/3členů  obsadí 3/4židlí  místnosti, kolik má výbor členů -....?

Já vím že to výjde 9 a v tom případě bylo 8židli....  a chci se zeptat jestli by mně někdo poradil jak přijít třeba nějakou rovnicí nebo něčím co zpadá do středoškolské matematiky, že když mám čísla 1-17  tak ze kterých z nich mně po vynásobení x2/3 výjdou celá čísla ? Můžu to buď zkoušet ručně anebo mně někdo poradil že by se to dělalo přes modulo ale to ani nevím co je..Děkuji .)

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 24. 01. 2012 19:58 — Editoval smatel (24. 01. 2012 19:59)

smatel
Příspěvky: 499
Škola: UK Praha
Pozice: student
Reputace:   37 
 

Re: Zbytek po dělení čísel

Zdravim jedna se o tzv. diofantickou rovnici, tedy je méně rovnic než neznámých ale přesto je to řešitelné, protože se to řeší v N - neuvažujeme, že některou ze židlí obsadil pouze zlomek člověka :-).

Ze zadání lze vykoumat: $\frac23x = \frac34y <18$ (kde x je počet členů týmu, ypsilon je počet židlí)
Lze upravit na: $x = \frac98y <18$
Máme vyjádřený počet lidí v týmu, který je nutně přirozený, tedy výraz napravo musí být také přirozený. Tam je však zlomek, který tam být nemá. Je vidět, že pravá strana bude přirozené číslo pokud  y bude násobkem osmi (aby se pokrátil zlomek) $y = 8k$. Nyní rovnici otestuji pro k = 1 - a zjistím, že x = 9, což je přirozené a je menší jak 18. Zkusím dál, zkusím y = 16, vyjde 18, což není menší jak 18. Takže jsem ujištěn, že jediné číslo, které to splňuje je x = 9.

Je to trošku pochopitelné? Když se to takto píše, zní to složitě, ale pokud si tu rovnici napíšeš a koukneš na ní, tak to uvidíš.

Offline

 

#3 24. 01. 2012 21:37

frantax
Příspěvky: 266
Reputace:   
 

Re: Zbytek po dělení čísel

↑ smatel:
Aha, super díky :) přidám bod.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson