Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 02. 02. 2012 19:31 — Editoval o.neill (02. 02. 2012 19:32)

o.neill
Místo: Nymburk
Příspěvky: 327
Škola: FJFI ČVUT
Pozice: student
Reputace:   24 
 

fyzika vs. chemie

Ahoj, nejsem si jist, zda jsem tu již podobný dotaz nepokládal, myslím, že ne, ale jestli ano, tak se omlouvám. Jsem nyní v oktávě, a tak se již potřebuji co nejdříve rozhodnout, kam půjdu na vysokou školu. Můj problém je ten, že mě baví fyzika i chemie a nemohu se rozhodnout, v čem mám dále pokračovat (mimochodem překvapilo mě, že několik dalších lidí, co jsem potkal nedávno na chemické olympiádě řeší tentýž problém).

Pravidelně řeším chemické olympiády, letos jsem se celkem dobře umístil v národním kole, velmi mě mrzí, že jsem nezkusil fyzikální olympiádu. Současně řeším korespondenční semináře MKS (matematika), M&M (matematika a fyzika) a ViBuCh (chemie). Co se týče chemie, nejradši bych asi studoval fyzikální chemii, zatím mě láká nejvíc fotochemie, ale to se může ještě změnit, každopádně bych se chtěl přihlásit na chemii na PřFUK. Co se týče fyziky v poslední době jsem se velice přikláněl ke studiu na jaderce, obor asi experimentální jaderná fyzika nebo fyzika termonukleární fúze.

Od vás nechci, abyste mi řekli, co mě bude víc bavit, ale i když vím, že to není úplně jednoduché, tak jestli byste se nepokusili porovnat tyto dva obory -- fyziku a chemii. Na co jsou rozdílné nároky, jak moc vám připadá co těžké, jaké jsou poté možnosti uplatnění (já bych nejradši dělal v nějakém výzkumu), jaký je styl práce, styl přemýšlení a podobně. Zkrátka abych mohl ty dva obory porovnat.

Dle mého soudu mám například u chemie větší šanci, že ze mě nakonec něco bude, jaderných fyziků moc není a je to asi velmi náročné studium. Na druhou stranu mi připadá daleko zajímavější objevovat fundamentální zákony nebo konstruovat reaktory než svítit na chemikálie.

Nakonec se chci zeptat, jak moc vám připadá nerozumné či rozumné se přihlásti na obě školy najednou a pokusit se tam aspoň měsíc udržet, abych poznal, jaké to je. Je asi pravda, že z měsíce toho moc nepoznám a zvládat takové dvě školy delší dobu je nesmysl, na druhou stranu já se fakt nemůžu rozhodnout.

Děkuji za jakoukoliv odpověď

Offline

 

#2 05. 02. 2012 10:27

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: fyzika vs. chemie

↑ o.neill:Ahoj! Ten záujem, ktorý Ťa doteraz sprevádzal v poznávaní nech Ti vydrží i naďalej. To je hádam dôležitejšie ako technická výhybka, ktorá Ťa čaká. Budeme my ostatní len nanajvýš  spokojní z toho či už objavíš v jadre neznámy zdroj energie alebo zosyntetizuješ nový liek. A ešte.... hľadaj náročné tvorivé prostredie.  A keď sa nedá študovať obe školy naraz, tak per partes. Všetko dobré prajem!

Offline

 

#3 05. 02. 2012 11:16

Hanis
Veterán
Místo: Brno
Příspěvky: 2650
Škola: PřF MUNI - Statistika a analýza dat
Pozice: Děvče pro všechno
Reputace:   148 
 

Re: fyzika vs. chemie

Ahoj,
prakticky - když půjdeš na jaderku, uděláš si kolečko matematika-fyzika-chemie a pak si vybereš, co přesně chceš studovat.

Offline

 

#4 05. 02. 2012 12:54

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: fyzika vs. chemie

↑ o.neill:

Zdravím,

z toho co vidím okolo (uplatnění, finance, poptávka)  a z předchozích zkušenosti bych si volila:

- pokud chci více chemie, tak farmacii (případně výrobu léčiv na VŠCHT),
- pokud chci více fyziky, tak přístrojové techniky pro analytické metody (tedy fyzikální chemie na VŠCHT nebo jaderku ČVUT také bych viděla jako dobrý základ).

Ale je to všechno dost subjektivní, mně se osvědčila metoda (to mi včera poslala Hodná dcera).

Úspěšné rozhodování a zdárný start do studia přeji.

Offline

 

#5 05. 02. 2012 13:25

o.neill
Místo: Nymburk
Příspěvky: 327
Škola: FJFI ČVUT
Pozice: student
Reputace:   24 
 

Re: fyzika vs. chemie

Dobrá, díky. Asi to vidím na tu jaderku, je tam i trocha z obecné chemie, pak hlavně matematika, fyzika, programování, něco z elektroniky a spousta věcí, co mě baví. Doufám taky, že mi to vydrží a hlavně že to budu zvládat.

Offline

 

#6 05. 02. 2012 18:26

miso16211
Πυθαγόραc
Příspěvky: 1522
Pozice: n/a
 

Re: fyzika vs. chemie

dá sa všeobecne študovať na viacerych VŠ bezplatne? Teda neviem či sa to dá, to ma prekvapuje, ale možno ak si budete platit za sukromnu školu tak áno. Nemyslim ako napr ste na gymnáziu a zároveň chodíte na jazykovu školu.

Offline

 

#7 05. 02. 2012 18:35

Hanis
Veterán
Místo: Brno
Příspěvky: 2650
Škola: PřF MUNI - Statistika a analýza dat
Pozice: Děvče pro všechno
Reputace:   148 
 

Re: fyzika vs. chemie

↑ miso16211:
Ano, lze.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson