Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 09. 02. 2012 00:39

Sokolik
Příspěvky: 27
 

Měřítko mezi prostorem a časem?

Zdravím,
jaká jednotka času odpovídá jednomu centimetru v prostoru?

Já vím, že je to debilní otázka, ale nabízí se to. Jednotlivé dimenze prostoru jsem schopen zobrazovat v poměru 1:1:1. Když chci zobrazit čas jako čtvrtou dimenzi, tak najednou nemám měřítko? Prosím o vysvětlení.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Sokolik)

#2 09. 02. 2012 01:21 — Editoval rughar (09. 02. 2012 01:23)

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Měřítko mezi prostorem a časem?

↑ Sokolik:

Zdravim taktez. No nejspis neco, co je vnimano jako rychlost. Treba rychlost me chuze, kterou prenasobime cas. Pokud je ma chuze 2m/s, pak jedna vterina meri dva metry. A interepretace je nasledovna. Dva metry casu je takova doba, jak dlouho mi trva ujit pesky dva metry - tedy to odpovida jedne vterine.

Pokud existuje motivace, proc si zavadet cas jako souradnici, musi byt nejak snesena zaroven rychlost, kvuli ktere zavadeni provadime. Hodi se tato vec, kdyz napriklad mame nasledujici ulohu:

Mame spiona, ktery se dokaze pohybovat maximalni rychlosti V. Zjitili jsme, ze v case T se vyskytoval v bode X (dejme tomu, ze se pohybuje nekde v rovine a mame prostorove souradnice X1 a X2, tedy X = (X1,X2) je vektor). Otazka zni, jak popsat oblast, kde hledat spiona v jinem case T'. Evidentne pro jeho novou polohu X' musi byt splnena nerovnost

$(T' - T)V\ge \sqrt{(X_1'-X_1)^2+(X_2'-X_2)^2}$

Coz muzeme upravit treba do tvaru

$0\ge (X_1'-X_1)^2+(X_2'-X_2)^2 - (T' - T)^2V^2$

Zavedeme-li si nyni trojrozmerny prostor o souradnicich (VT,X1,X2), kde V je nase konstata, ktera udava maximalni moznou rychlost pohybujiciho se spiona, tak v teto oblasti muzeme prohlasit nasledujici tvrzeni:

Oblast, kde muzeme spiona nalezt, musi odpovidat vyse uvedene nerovnici. To odpovida kuzelu s hrotem v bode (VT,X1,X2), ktery je rotacni kolem casove osy a svira ve spice pravy uhel. Hodnoty mimo tento kuzel nemohou odpovidat pozorovanym vyskytum spiona, protoze se tam jednoduse nemohl stihnout dopravit.

----

Existuje pak jedna teorie od Alberta Einsteina, ktera toho vyuziva i pro fyziku. Je to specialni teorie relativity a rychlost, se kterou pracuje, je rychlost svetla. Plati tam podobna nerovnost kdyz tvrdime, ze se nic nemuze pohybovat rychleji nez svetlo. Takze pokud zname v jisty okamzik polohu nejakeho bodu, tak muzeme v diagramu doplnenem o casovou osu (cT,X) zobrazit oblast, kde se castice muze vyskytovat. Rika se ji svetelny kuzel.


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#3 09. 02. 2012 02:00

Sokolik
Příspěvky: 27
 

Re: Měřítko mezi prostorem a časem?

↑ rughar:

Takže říkáš, že prostoru odpovídá taková časová jednotka, aby stěna rychlostního kužele svírala s časovou osou úhel 45 stupňů? Hmm, pořád mi to přijde takový arbitrární, ve stylu "aby se to co nejlíp zobrazovalo", ale rozhodně mi to na odpověď vrhá jasnější světelný kužel :)

Díky za odpověď.

Asi bude docela problémek určit "správnou" časovou jednotku třeba v krychli, která má ukazovat řekněme změny v porostu na určitý čtvercový oblasti. Tam je rychlost dost relativní a hlavně může být velmi různorodá. S jednotlivýma dimenzema prostoru podobnej problém s měřítkem ale vůbec nemáme.

Jenom mi to ukazuje, že čas a prostor spolu nejdou úplně "organicky dohromady".

Offline

 

#4 09. 02. 2012 15:08

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Měřítko mezi prostorem a časem?

↑ Sokolik:

Nu klidne to muze byt polovina te rychlosti a bude to jiny uhel, nebo rychlost cehokoliv jineho. Kdyz si do sesitu maluji graf, tak ja jsem ten, kdo si urci, jak ho budu mit veliky. Zpusob, jakym si maluju grafy jiste neovlivni fyzikalni podstatu nejakeho zkoumaneho problemu :-). Takze je v tom libovule a hold se to skaluje tak, aby v tom diagramu ta geometrie proste vypadala dobre. Neni to nic fundamentaniho, z nebe sneseneho, jak si mame skalovat osy.


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson