Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Chtěl bych jsem se zeptat jestli by nešlo určit jestli je větší pravděpodobnost že kliknu na minu ( že se netrefím do prázdného políčka ) při této situaci ( nebo obecně při situaci za těchto podmínek )
Jestli je výhodnější kliknout na libovolné políčko někde mimo "dosah jedniček" a nebo kliknout někde v jejich dosahu ( náhodně ) .
Offline
↑ United121:
To bude záležet na tom, kolik je v poli celkově min. Pokud dvě, tak se vyplatí kliknout někam mimo. Pokud 68, tak se vyplatí kliknout někam okolo jedniček.
(Všimnul sis, že existují neodkrytá pole, kde je 100% šance, že tam není mina? ;-) )
Offline
↑ United121:
Myslíš, že může být mina na vyznačeném políčku?
Offline
↑ United121:
Existují totiž pouze 3 způsoby, jak mohou být v tomto případě miny rozmístěny. (myslím tím v polích okolo těch s jedničkami) A ve všech těchto případech existují dvě pole kde mina není. (nemůže být) Jedno takové ti označil ↑ Pavel Brožek:
Pro konkrétní případ, že ve hře je 10 min.
1. Tak jak je zobrazeno, můžou být v okolí odktytých polí buď 2 nebo 3 miny.
2. Na zbývajících 81-16=65 polí zbývá v nejhorším případě 8 min a pravděpodobnost, že neťápneš na minu na těchto polích je (65-8)/65.
3. Když v tom okolí odkrytých vyloučíš ta dvě pole, kde miny být nemohou, tak ti zbyde 5 polí, u nichž u každého je pravděpodobnost 1/2, že tam mina není.
4. Takže v tomto konkrétním případě je jistě nejlepší odkrýt ta 2 pole, kde mina není a potom ťápnout někam do nesousedících.
Offline
↑ Honzc:
3) Tam určitě nebude pravděpodobnost 1/2. Větší pravděpodobnost pro nešlápnutí na minu bude v okolí té pravé horní jedničky. Ale vyčíslit tu pravděpodobnost konrétně mi přijde na první pohled složité.
4) Ne, pokud na odkrytém poli bude třeba číslo 4 :-).
Edit:
3) Vyšlo mi, že pravděpodobnost, že v této situaci je na pozici A mina, je , že je na pozici B
a že je na pozici C
. (Trochu mě překvapila tak nízká pravděpodobnost pro minu na C, ale je to vlastně logické – je málo pravděpodobné, že při tak nízkém celkovém počtu min budou tři miny v tak malé oblasti – v těch pěti vybraných polích.)
Offline
Za předpokladu, že máme situaci na obrázku, tak pravděpodobnost, že v A, B, C nebo X (kde X je libovolné pole v oblasti, o které nic nevíme) bude mina, v závislosti na celkovém počtu min vypadá takto:
A – modrá
B – červená
C – zelená
X – černá
Na vodorovné ose je celkový počet min, na svislé ose je pravděpodobnost, že je na políčku mina.
Takže pokud je celkový počet min menší než 35, tak se vyplatí kliknout na pole C, když je větší než 35, tak na pole B, pokud je 35, tak je jedno, jestli si vyberu pole C nebo B (mina tam bude s pravděpodobností 1/3). Rozhodně neklikat na pole A! :-)
Edit: Ale tahle úvaha je stejně zbytečná, nejrozumnější je samozřejmě odkrýt ta jasná pole. Podle toho, co na nich bude, se situace nejspíš hodně změní.
Offline
Ahoj,
také jsem si kdysi s touto hrou vyhrál. :-) Zpravidla ke konci hry na obtížnější úroveň se človek tipování neubrání. Vznikají zajímavé možnosti - např. hledat neodkryté pole s minimální pravděpodobností, že je na něm mina - ovšem to samo nemusí být dostatečné, protože jeho odkrytím - byť na něm mina nebude - nezískáme pro další postup mnoho nového a někdy se vyplatí odkrýt spíše "riskantnější" pole s tím, že pokud na něm mina není, otevře se nám cesta k odkrývání dalších polí - již na základě pouhé logické úvahy.
Jinak je zajímavé, že první odkryté pole nikdy minu neobsahuje (aspoň v té klasické hře ve Windows).
Offline
↑ Pavel Brožek:
Zdravím,
máš pravdu, že ty pravděpodobnosti budou trochu jinak.
Tady je jaké mohou nastat případy.
1. Na obr. jsou křížkem označená pole, kde mina nemůže být v žádném případě.
2. Jediné možné tři případy rozmístění min.
Pak pravděpodobnosti výskytu min na polích jsou:
pole A,E 2/3
pole B,C,D 1/3
Ještě k tvému grafu.
Myslím si, že pokud je celkově min 3 a více, pak se pravděpodobnost výskytu min na polích A,B,C,D,E už nemůže měnit a bude taková jakou jsem zde napsal.
Offline
Offline
↑ Pavel Brožek:
To přeci není pravda co píšeš. Teď vynechme případ, když celkový počet min bude menší než tři.
Pro posouzení musíme vyjít z konkrétního odkrytí políček a čísel která v nich jsou.
A jestli to má být pravda, pak skutečně musí být rozmístění min pouze takové jaké jsem uvedl v těch třech případech.
Offline
↑ Honzc:
Souhlasím, že rozmístění min musí být jedno z těch, co jsi uvedl. Ale nesouhlasím, že každé z těch tří rozmístění má stejnou pravděpodobnost 1/3.
Představ si, že by celkový počet min byl 68. Pak je jistota, že miny jsou v A, C a E. Naopak, kdyby byl celkový počet min jen 2, Pak je jistota, že v E mina nebude a v bodech A, B, C, D bude v každém s pravděpodobností 1/2. V případě jiného celkového počtu min budou pravděpodobnosti někde mezi, rozhodně to ale nebude ve všech ostatních případech 2/3 pro A a E a 1/3 pro B, C a D.
Offline
↑ Pavel Brožek:
S těmi krajními případy souhlasím. Ale pak už je to jak píšu já. U každého jiného počtu min (než 2, nebo 68) je totiž úplně jedno, kde jsou ty ostatní, protože u tohoto konkrétního odkrytého případu je pravděpodobnost výskytu miny na políčkách A-E taková jakou jsem napsal, protože uspořádání min kolem odkrytých může pouze takové jako jsou ty 3 mnou uvedené případy. Vždyť to jak jsou rozmístěné zbylé miny jinde je úplně jedno pro to, zda je na uvedených polích mina nebo ne.
A my posuzujeme pravděpodobnost výskytu miny na tom konkrétním políčku A-E.
To chceš tvrdit, že pravděpodobnost výskytu miny na těch dvou zakřížkovaných polích (kde mina být nemůže), je jiná než nula?
Offline
To chceš tvrdit, že pravděpodobnost výskytu miny na těch dvou zakřížkovaných polích (kde mina být nemůže), je jiná než nula?
To vůbec tvrdit nechci :-).
Je jedno, kde jsou ty ostatní miny, není ale jedno, jestli je rozdělení min na polích ABCDE–jinde 3–7 nebo 2–8.
Bohužel se asi nevyhnu tomu, abych podrobně rozepsal svůj výpočet, pak se můžeme bavit konkrétněji, co je na něm podle tebe špatně. Dostanu se k tomu ale až později, snad dnes večer.
Offline
↑ Pavel Brožek:
"...není ale jedno, jestli je rozdělení min na polích ABCDE–jinde 3–7 nebo 2–8."
Tomu 3-7 nebo 2-8 nerozumím.
Zkus si představit, že máme hrací plán pouze 4x4 (a odkryté tak jak je v úloze) a pak pouze jedno jediné políčko někde k tomu přilepené. A teď mi ukaž jak jinak tam rozmístíš 3 miny než těmi třemi způsoby jak bylo popsáno. A každé z nich bude stejně pravděpodobné.
Dále až zítra. Zdravím.
Offline
↑ Honzc:
Bohužel na tom případu, který jsi popsal (pouze jedno pole mimo) ti to nemůžu ukázat, tam to zrovna vychází stejně jako tobě :-). Proto budu mít mimo dvě pole.
Předpokládejme, že hrací pole vypadá jako na obrázku,
přitom v poli jsou někde tři miny a každé rozmístění min je stejně pravděpodobné.
Označme jev, že v A je mina, jako A, pravděpodobnost, že je v A mina, pak je a analogicky pro B a C. Jistě platí (počet příznivých rozmístění min pro jev dělený počtem všech rozmístění min)
To je celkem očekávaný výsledek, protože máme 3 miny na 18 pozic. To bylo jen tak na zahřátí – při psaní jsem myslel, že to použiju, nakonec ne :-). Ale je myslím užitečné si uvědomit, jak vypadá výchozí pozice a že stejně pravděpodobné jsou všechna rozmístění min na začátku hry. O nějakých dalších věcech nemůžeme tvrdit, že jsou stejně pravděpodobné, dokud to nedokážeme.
Otázka, na kterou se ptáme, je: Jaká je pravděpodobnost, že v A je mina, za předpokladu, že miny jsou rozmístěny v souladu s následujícím obrázkem:
Jev, že miny jsou rozmístěny v souladu s předchozím obrázkem, označme třeba S. Zajímá nás tak podmíněná pravděpodobnost . Tu spočteme jako
,
kde označuje jev, který nastává pokud nastávají zároveň jevy A a S. Obě pravděpodobnosti ve zlomku spočteme jako počet příznivých (stejně pravděpodobných dle počátečního předpokladu!) rozmístění min děleno počet všech rozmístění min. Všechny rozmístění min příznivé jevu S jsou na následujícím obrázku:
(Výskyt miny značím červeným x, omlouvám se, neuvědomil jsem si, že jsi tak značil naopak, že tam mina není. Nechce se mi to znova kreslit.)
(Ta trojka v čitateli na předchozím řádku odpovídá těm třem případům z předchozího obrázku, kde nastává jev A.)
Celkově tedy.
Offline
↑ Pavel Brožek:
Ještě jednou zdravím, a jsem rád, že jsi měl takovou trpělivost to vysvětlovat. Máš pravdu, samozřejmě závisí na tom, jak jsou rozmístěny i ty ostaní miny a také kolik jich celkově je, Já jsem na to přišel ještě včera večer, (stejným pokusem se dvěma políčky navíc a třemi bombami a to bez možnosti podívat se do počítače) a tak se ti omlouvám za ztrátu tvého času při mém přesvědčování.
Offline
↑ Honzc:
Zdravím,
to je v pořádku, jsem rád, že jsme se nakonec na řešení shodli. :-)
Offline