Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 06. 2007 20:35

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Hmatatelné těleso

Mám takovou výzvu především pro zkušenější matematiky. Když jsem dělal v prváku zkoušku z lineární algebry, napadlo mě vyrobit si nějaké názorné algebraické těleso pro snadnější pochopení některých hlubších tvrzení o tělesech. Tím "názorným" mám na mysli těleso, které by se skládalo z nějakých objektů našeho reálného světa, tedy ne například z čísel nebo polynomů nebo jiných matematických entit, ale z nějakých objetků, které člověk zná z naší hmatatelné reality, jako například dominové kostky apod. S kamarádem jsme zkusili vyrobit takové těleso třeba z barev (scčítání by bylo jejich skládání) nebo z ozubených koleček atd. Nepovedlo se nám ale nalézt takové objekty, na kterých by se daly smyslupně zadefinovat obě binární operace, vždycky nám šla jenom jedna (nepřišli jsme například na to jak smyslupně násobit barvy). Povedlo se nám tedy vyrobit několik grup ale žádné těleo.
Zajímalo by mně, jestli někdo nemá nějaký nápad, jak nalézt takové objekty, na kterých by se daly hezky zadefinovat DVĚ různé binární operace. Samozřejmě, že si je můžu zadefinovat jak chci, můžu třeba sčítat plyšové slony na plyšové žirafy a násobit je na plyšové tygry, ale takovéto operace nemají v našem hmotném světě žádý rozumný smysl...


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#2 17. 06. 2007 01:15

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Hmatatelné těleso

V textech přednášek na Matematickém ústavu SLU je psáno „Obecně platí úměra: čím bohatší struktura, tím více výsledků pro ni můžeme odvodit, ale tím méně příkladů pro ni nalezneme“ Michal Marvan, 2000/2001 - 1. přednáška z Algebry
Bylo ihned na počátku výkladu algebraických struktur, čím se zřejmě chtělo odradit od pokusu vracet abstraktní struktury do reálního světa. Když tak uvažuji, tak opravdu to nebude nic snadného – přece jen algebraická struktura je abstrakce, řeknu, druhého řádu – nejprve se reální svět převedl do čísel a operací, a pak toto převedení se posunulo do struktur. A cesta zpět – no nevím.
Z Tvých nápadů asi nejvíce schůdné jsou barvy, ovšem zda to bereš v podobě lidského vjemu – barvy v kelímku, nebo barevné fólie (tam se možná zahrabeme i do topologie)? Nebo jako jev fyzikální? Co, kdyby se vydálo cestou – míchání barev pojmout jako násobení?
Jinak ještě ze základní školy (1 stupeň dokonce), si vzpomínám, že tenkrát se zaváděla výuka množin a zřejmě i struktur (to já jsem ovšem nemohla tušit) a paní učitelka hrozně trvala na tom, jak se nedají sčítat různé věcí (hrušky a jablka), ale, jak to jde, když je to ovoce. A pak, že můžeme vše převést k universálnímu číslu (třeba peníze) a pak sčítat. A ještě, že jedna vlastnost čísel vždy přebijí ostatní – třeba když 5 dětí zasadí každý 10 stromků, tak z toho budou vždy stromky a velmi dbala na tom, v jakém pořadí máme psát dětí a stromky  při násobení. Čímž mě dokonale zmátla, když pak mluvila o komutativnosti (pochopitelně, neříkala tomu tak) a museli jsme sborově opakovat: přeměnou míst činitelů se součin nezmění (tak dětí nebo stromky?).
Hodně zdaru při hledání rozumného smyslu v našem hmotném světě :-)

Offline

 

#3 07. 10. 2008 16:11

nicky_rour
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

Re: Hmatatelné těleso

↑ Lishaak: co takhle hodit do mlýnklu tlapky uši čumáček ocásek atd. bude to operace v tělese :) ?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson