Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 08. 10. 2008 10:44

gisat
Příspěvky: 97
Reputace:   
Web
 

Limita problém s výpočtem

Ahojj tak jsem opět tady poradil by mi prosím někdo? A´t to řeším jak chci tak mi pořád vychází blbosti. Příklad je takovýto:

Limita jde do 0 mínus(e na 1/x krát x+3/xna druhou -1)

řešil jsem to takto:
$e^\infty +\frac{1+\frac{3}{x}}{1-\frac{1}{x^2 }}=1+\frac{1+\infty}{1-\infty}=1+\frac{\infty}{-\infty}$


Příklad najdete v originála na této stránce: http://math.feld.cvut.cz/habala/teachin … ym1hw1.pdf je to příklad 6.

Opravdu nevím jak to vypočítat aby vznikl pěkný výsledek. poraďte prosím, kde dělám chybu.

lishaak: upravil jsem vyraz tak jaks ho nejspis myslel, tedy symbol \propto jsem nahradil symbolem \infty, kterym se standardne znaci nekonecno. Taky jsem spravil nefunkcni odkaz

Offline

 

#2 08. 10. 2008 18:00

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: Limita problém s výpočtem

Ja bych si zavedl substituci $y=\frac1x$. Pak cela situace je
$\lim_{y\to-\infty}\left({\rm e}^y+\frac{\frac1y+3}{\frac1{y^2}-1}\right)$,
coz vede na
$\lim_{y\to-\infty}{\rm e}^y+\lim_{y\to-\infty}\frac{3y^2+y}{1-y^2}$,
coz je
$0+\lim_{z\to\infty}\frac{3z^2-z}{-z^2+1}=-3$.

Offline

 

#3 08. 10. 2008 18:32 — Editoval kaja.marik (08. 10. 2008 18:33)

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: Limita problém s výpočtem

↑ gisat:
Prvni scitanec je slozena funkce, jde to k "e na minus nekonecno", tj. k nule. Podrobnejsim rozepsanim to je presne tak, jak pise kolega nade mnou.
Druhy scitanec je spojity v nule a staci dosadit. Ty kejkle se substituci 1/y jsou zbytecne.

protoze $0-3$ neni neurcity vyraz, dame to vsechno dohromady pomoci vety o limite souctu.
--------------------------------------------

Pepka se širokým blahostným úsměvem stála opodál, a teprve když bylo po uvítání, zavolala radostně: „Kájo, já už se tě nemohla dočkat!“
S pocitem naprostého štěstí zatahal ji Kája za cůpek a dal povel: „Pepka, vo rozpíček, kdo bude dřív u Velké louže?“


PS: jenom na vysvetlenou - posledni dobou uz cteme spis o malem Kajovi (synovi Kaji a Zdenky). Znalcum to ale urcite doslo i bez upozorneni :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson