Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 10. 2008 08:53 — Editoval Story_Long (10. 10. 2008 08:59)

Story_Long
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

Kulová úseč - fakt oříšek !!! POMÓC !!!

Ahoj,
potřeboval bych pomoci s jedním velkým problémem.
Potřeboval bych ze vzorečku na objem kulové úseče vytknout výšku.

V=1/6*π*v*((3v*(2r-v)+v^2)

a já potřebuju

v= ....

P.S.: Nejlepší by to pro mě bylo s kompletním postupem, abych věděl jak ste k tomu došli. Vím, že to zajede do kubických rovnic atd., jenomže sem to dlouho nedělal a fakt si to už moc nepamatuju.

Moc mi to pomůže, díky a ahoj

Offline

 

#2 10. 10. 2008 09:01

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: Kulová úseč - fakt oříšek !!! POMÓC !!!

↑ Story_Long: Nejobecnejsi pristup jsou tzv. Cardanovy vzorce. Jestli chces, napisu ti sem postup, jak je pouzit...

Offline

 

#3 10. 10. 2008 10:13 — Editoval musixx (10. 10. 2008 10:21)

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: Kulová úseč - fakt oříšek !!! POMÓC !!!

Tak jsem si dal tu praci a podival se na ty Cardanovy vzorce. Situace teda nic moc, protoze diskriminant je (obecne, mimo krajni podminky typu r=v, ktere nas stejne asi nezajimaji) kladny, proto tri ruzne realne koreny, dva z nich ziskane prostrednictvim komplexnich cisel a zrovna ten, co nas zajima, je tohoto tvaru.

Odvozeni napisu pozdeji, jestli budes mit zajem (napis sem, ze to chces). Je to dost prace to vsechno psat v TeXu, takze to nechci delat jen tak pro nic za nic...

Uvazme znaceni V, v, r, a priklad r=10, v=3, tedy V=81*Pi, jestlize plati

$V=\frac16\pi v(3v(2r-v)+v^2)$.

Potom take plati:

$v=r+\left(-\frac12-\frac{\sqrt3}2{\rm i}\right)\cdot\sqrt[3]{\frac{-3V}{2\pi}+r^3+sqrt{\frac{9V^2}{4\pi^2}-\frac{3Vr^3}{\pi}}}+\left(-\frac12+\frac{\sqrt3}2{\rm i}\right)\cdot\sqrt[3]{\frac{-3V}{2\pi}+r^3-sqrt{\frac{9V^2}{4\pi^2}-\frac{3Vr^3}{\pi}}}$.

Co je neprijemne na tomto pripadu, je to, ze tech i-cek se neda zbavit...

EDIT: Jestli bude v prvni casti plus nebo minus pred $\frac{sqrt3}2{\rm i}$, tak to zavisi na tom, kterou druhou odmocninu vezmes uvnitr te treti odmocniny. Ja jsem tady uvazoval tuhle (pro kladne 'a'): $\sqrt{-a}=+\sqrt{a}\cdot{\rm i}$. Jedine, co je jiste, je, ze tu druhou odmocninu musis brat stejnou v prvni i druhe casti vyrazu, a ze pred $\frac{sqrt3}2{\rm i}$ bude jednou plus a jednou minus...

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson