Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 03. 2012 12:45

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Překonání rychlosti světla

Ahoj, zajímalo by mě, zda může moucha překročit rychlost světla. Dejme tomu, že jede vlak konstantní rychlostí o 1m/s méně než světlo a v tom vlaku letí moucha 2m/s. Pozorovatel který jede ve vlaku by ji viďel letět jen 2m/s ne? Ale co pozorovatel vnější? Co by viděl on? Mouchu která předehnala světlo nebo co?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#2 07. 03. 2012 12:59 — Editoval pietro (07. 03. 2012 13:03)

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Překonání rychlosti světla

↑ Praha505: Ahoj, si  myslím nasledovné:
Mucha keď letí, tak sa "opiera" o molekuly vzduchu. Je otázne, či by sa dokázala rovnako oprieť aj pri rýchlostiach blízkych ku ...c...
Vtedy totiž narastá hmotnosť a pritom sa môžu meniť aj vlastnosti styku krídla a molekúl vzduchu. Obe zväčšia hmotnosť, ale čo to narobí s orbitálmi zodpovednými za trenie vzduch krídlo... Tuším,že možno nám všetko bude brániť ku prekonaniu c.

Treba len odskúšať a bude jasno.



(a možno sa muške ani nebude chcieť lietať takej ťažkej)

Offline

 

#3 07. 03. 2012 13:28

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: Překonání rychlosti světla

A kdyby místo bouchy byl běžící člověk? A teď mě napadlo, kdyby vyskočil ve vlaku tak by se neposunul dozádu že ne? Protože vzduch se pohybuje taky konstantní rychlostí. Ovšem kdyby byl na střeše tak ano- kvúli odporu vzduchu který ,,stojí ,, na místě a vlak se vúči němu pohybuje. Mám pravdu?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#4 07. 03. 2012 13:46

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: Překonání rychlosti světla

Teď mé i napadlo, že moucha by nevážila víc ne? Protože vúči vlaku letí pomalu ale vlak se tak pohybuje  rychlostí cca. Světla takže u vlaku nabyde hmotnost


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#6 07. 03. 2012 20:44 — Editoval Miky4 (07. 03. 2012 20:47)

Miky4
Místo: Ostrava!!!
Příspěvky: 676
Reputace:   30 
 

Re: Překonání rychlosti světla

↑ Praha505:
Ahoj, pokud mám rychlost vlaku v₁ a rychlost objektu ve vlaku v₂ tak velmi podstatné je, že rychlost objektu k zemskému povrchu v≠v₁+v₂ (ačkoli si to většina lidí myslí).
Ve skutečnosti to je:$v=\frac{v_1+v_2}{1+\frac{v_1v_2}{c^2}}$. Zkus si dosadit a uvidíš.

Offline

 

#7 07. 03. 2012 21:20

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: Překonání rychlosti světla

Ahoj, děkuji za reakci, ale někdo hned nad tebou dal dva odkazi- na wiki a ten druhý, u toho druhyho si najdi příklad číslo 2) s pak jsou rychlosti v km/h   u toho letadla.. Tak se vždy dosazuje km/h nebo jak to má být?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#8 07. 03. 2012 21:46

Miky4
Místo: Ostrava!!!
Příspěvky: 676
Reputace:   30 
 

Re: Překonání rychlosti světla

↑ Praha505:
Ano, přehlédl jsem. Ty rychlosti můžeš mít v jakých jednotkách chceš, ale já osobně bych počítal v jednotkách základních tedy m/s.

Offline

 

#9 07. 03. 2012 21:47

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: Překonání rychlosti světla

Tak jsem přišel na to, že když vše převedu na stejnou jednotku(  v mým případě km/h ) tak to výjde. Ale jak je možné že když tam dosadím  do rychlostí těch věcí v km/h a budu dělit  c - který se udává v km/s  tak jakto že to taky tak výjde? Zjistil jsem že  když to dosadím se stejnýma jednotkama tak výjde ve jmenovateli 1.7146...  x10 -12 a poté dám +1 jak je ve vzorci a najednou se to celé rovná 1.. Není to divné? Mi to nesedí.. Je to proti logice


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#10 07. 03. 2012 21:56

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: Překonání rychlosti světla

Pokud i tu rychlost světla dám na km/h tak to výjde přesně bezezbytku ale pokud tu rychlost nechám v km/s tak  výjde číslo jen o malinko menší než by mělo být.. Co to zpúsobuje? Ta  +1  (viz komentář přechozí) ?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#11 07. 03. 2012 22:26

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: Překonání rychlosti světla

Dejme tomu, že vlak jede 290 000 km/s  a v něm letí moucha 20 000 km/s a podle výpočtu mi vyšlo, že letí doopravdy 291 231 km/s  je to dobře? Podotýkám že i rychlost světla jsem převáděl na stejné jednotky s vlakem a mouchou. Pokud jsem tam vložil jiné, potom  vyšla kravina.


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#12 07. 03. 2012 22:36

Barbarfifty
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: Překonání rychlosti světla

Zdravím, nejsem si přesně jistý, ale myslím že z rovnic STR a OTR vychází, když se těleso pohybuje větší rychlostí než světlo tak přerůstá celý vesmír takže mi tahle diskuse přijde trochu bezpředmětná, no třeba se mýlím.


Ve vesmíru jsou 3 druhy lidí, ti co umí počítat a ti co nemumí.

Offline

 

#13 08. 03. 2012 19:07

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: Překonání rychlosti světla

↑ Praha505:
291231 km/s je správně.

Jen pro pořádek.
Miky4 v příspěvku #8 píše, že lze použít jakékoli délkové jednotky. V konkrétním případě má pravdu, ale obecně to neplatí. Do vzorců obecně nelze dosazovat v libovolných jednotkách, které se nám hodí. Pro méně zkušené je nejjistější vždy vše převést do stejné soustavy jednotek, a to takové, ve které daný vzorec platí. V současnosti je to naprostou většinou soustava SI.

V každém případě běžným smrtelníkům vřele nedoporučuji dosazovat do jednoho vzorce hodnoty veličin v různých jednotkách!


Barbarfifty:
Příspěvek #12 mi příde trochu bezpředmětný.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson