Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 03. 2012 09:34

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Vysvětlení slova - absolutní

Dobrý den, mohu se zeptat co znamená absolutní pohyb, klid a absolutní vztažná soustava? Absolutní klid chápu tak, že je určité těleso v klidu vúči všem vztažným soustavám a z toho lze odvodit i absolutní pohyb, kdy se těleso pohybuje vúči všem vztažným soustavám. Ale co ta absolutní vztažná soustava? Děkuji za vysvětlení btw- mám v mém výkladu pravdu?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#2 27. 03. 2012 09:44

Kestrin
Příspěvky: 51
Reputace:   
Web
 

Re: Vysvětlení slova - absolutní

vztažná soustava: Vztažná (nebo také referenční) soustava je zvolená skupina těles (příp. i jediné vztažné těleso), které jsou vzájemně v klidu, anebo zadaném či známém vzájemném pohybu. Poloha a pohyb zkoumaných těles jsou určovány (vztahovány) vzhledem ke zvolené vztažné soustavě, tedy vzhledem ke zvolené skupině těles.
Fyzikální pojem vztažné soustavy je velmi důležité odlišovat od matematického pojmu souřadnicové soustavy. Zaměňování těchto dvou pojmů je časté a vede k obtížím a paradoxům zejména v oblasti teorie relativity.

Offline

 

#3 27. 03. 2012 09:56

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: Vysvětlení slova - absolutní

↑ Kestrin: 
co je vztažná soustava to vím,  ale absolutní vztažná soustava? A absolutní klid či pohyb?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#4 27. 03. 2012 21:31 — Editoval Nautileus (27. 03. 2012 21:32)

Nautileuz
Příspěvky: 108
Reputace:   10 
 

Re: Vysvětlení slova - absolutní

↑ Praha505:

Zdravím,

Tento problém se řešil již dávno, měl by jsi jej odchytit od základů - Odkaz
Odkázal bych ještě zde, článek o soustavách tady i tu

relativní = vzhledem k vztažné soustavě
absolutní = bez ohledu na vztažnou soustavu
absolutní vztažná soustava = absolutní inerciální soustava
rychlost světla je stejná ve všech vztažných soustavách = rychlost světla je absolutní.

"Ze všech vztažných soustav by tedy jedině soustava S spojená s éterem měla tu vlastnost, že vzhledem k ní by se světlo šířilo ve všech směrech stejnou rychlostí. Tuto soustavu bychom pak mohli nazvat absolutní vztažná soustava (s níž pracoval Newton) a klid nebo pohyb těles vzhledem k této soustavě by bylo možné nazývat absolutní klid nebo absolutní pohyb"

"Rozpory, ke kterým dospěla klasická fyzika koncem 19. století při řešení problémů spojených s předpokládanou
existencí absolutní vztažné soustavy, vyřešil Albert Einstein pomocí své speciální teorie relativity."
"Einstein - 1905: Absolutní vztažná soustava neexistuje, pohyb a klid jsou vždy relativní pojmy!"


  ║▌│█│║▌║││█C║h▌a│o║S▌║█║▌│█│║▌║
S∞=0100101001001010010100100101001001…
   ... 1 0 1 1 0 1 0 1 1 0 1 1 0 1 0 1 1 0 1 ...
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║█║▌│█│║▌║││█║▌│║

Offline

 

#5 28. 03. 2012 23:46

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: Vysvětlení slova - absolutní

Chápu to tak že, absolutní pohyb je pohyb, kdy se něco hýbe vůči všem vztažným soustavám a absolutní klid- kdy je něco v klidu vzhledem ke všem vz. Soustavám . Chápu to dobře?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#6 29. 03. 2012 00:13 — Editoval KennyMcCormick (29. 03. 2012 00:13)

KennyMcCormick
Příspěvky: 1677
Reputace:   49 
 

Re: Vysvětlení slova - absolutní

Pohyb i klid jsou vždycky relativní.

Pokaždé můžeš najít vztažnou soustavu, ve které je těleso v klidu, tak, že tu soustavu spojíš s pohybujícím se tělesem.

A pokaždé můžeme zkonstruovat soustavu, pro kterou bude platit, že se těleso vůči ní pohybuje.

Vztažných soustav je nekonečně mnoho, je to myšlený pojem. Nejsou skutečné.


Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Offline

 

#7 29. 03. 2012 08:22

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: Vysvětlení slova - absolutní

A v předchozím prispevku mám pravdu?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#8 29. 03. 2012 12:55

KennyMcCormick
Příspěvky: 1677
Reputace:   49 
 

Re: Vysvětlení slova - absolutní

absolutní pohyb je pohyb, kdy se něco hýbe vůči všem vztažným soustavám

Pokaždé můžeš najít vztažnou soustavu, ve které je těleso v klidu

absolutní klid- kdy je něco v klidu vzhledem ke všem vz. Soustavám

pokaždé můžeme zkonstruovat soustavu, pro kterou bude platit, že se těleso vůči ní pohybuje

Ne, neměl jsi pravdu. Neexistuje nic takového jako "hýbe se vůči všem vztažným soustavám" nebo "je v klidu vzhledem ke všem vz. Soustavám". Absolutní pohyb neexistuje. Absolutní klid neexistuje.


Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Offline

 

#9 29. 03. 2012 12:59

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: Vysvětlení slova - absolutní

Teď si nerozumíme- chtěl jsem vědět, zda to chápu dobře- o tom, že to neexistuje vím, jen jsem chtěl vědět, zda to ,,absolutní klid , pohyb,, dobře chápu


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#10 29. 03. 2012 13:07

KennyMcCormick
Příspěvky: 1677
Reputace:   49 
 

Re: Vysvětlení slova - absolutní

Ne. Nemůžeš to chápat správně, ani špatně, protože to neexistuje. Odpověď na

co znamená absolutní pohyb, klid a absolutní vztažná soustava?

by byla "v našem vesmíru to neznamená nic, protože v našem vesmíru fyzikální zákony nezávisejí na rychlosti".

Jak tě taková otázka napadla?


Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Offline

 

#11 29. 03. 2012 22:56

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: Vysvětlení slova - absolutní

Buď jsem debil nebo mě nechápete.. :D před Einsteinem si mysleli, že existuje absolutní pohyb a klid - někde jsem to četl. Ale co si pod tím představovali dříve? O ten význam mi jde  - pokud je to absolutní pohyb tak se musí něco pohybovat vůčí všem vztažným soustavám ne?  což ve skutečnosti nelze


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#12 23. 02. 2013 22:13 — Editoval found (23. 02. 2013 22:14) Příspěvek uživatele found byl skryt uživatelem found. Důvod: Kolega to vysvětlil lépe, osvětlil i mně mou chybu v terminologii.

#13 23. 02. 2013 22:28 — Editoval KennyMcCormick (23. 02. 2013 22:29)

KennyMcCormick
Příspěvky: 1677
Reputace:   49 
 

Re: Vysvětlení slova - absolutní

před Einsteinem si mysleli, že existuje absolutní pohyb a klid - někde jsem to četl. Ale co si pod tím představovali dříve?

Představovali si pod tím souřadnou soustavu, která byla v klidu vůči éteru a elektromagnetické vlny se v ní pohybovali rychlostí c. Dnes víme, že éter neexistuje, rychlostí c se elmag. vlny šíří lokálně všude (ve vakuu) a koncept absolutní vztažné soustavy porušuje fyzikální zákony.

A absolutní vztažná soustava je ten jeden speciální vztažný souřadnicový systém, který se určí za hlavní.

To můžeme říct, ale taková "absolutní" vztažná soustava se ničím neliší od ostatních vztažných soustav. To znamená, že ten přívlastek je prázdný a nevztahuje se k žádnému aspektu té naší soustavy.

Jednodušší je říkat, že ta soustava je "zvolená" než "absolutní", protože klid vůči této vztažné soustavě je zase jenom relativní, ne absolutní.


Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Offline

 

#14 23. 02. 2013 22:30

found
Místo: Plzeň
Příspěvky: 392
Škola: TF MFF UK
Pozice: student
Reputace:   22 
Web
 

Re: Vysvětlení slova - absolutní

↑ KennyMcCormick:


Pravdu díš s éterem, v tom jsem napsal hloupost. :) Děkuji za doplnění.


Což je to možné! Tento stařičký světec ještě ani nezaslechl v svém lese, že bůh je mrtev!

Offline

 

#15 23. 02. 2013 23:03 — Editoval KennyMcCormick (23. 02. 2013 23:08)

KennyMcCormick
Příspěvky: 1677
Reputace:   49 
 

Re: Vysvětlení slova - absolutní

Není zač :-)

(Předchozí komentář jsi skrývat nemusel - když specifikujeme, co přesně tím myslíme, prohlásit nějakou soustavu za absolutní není jednoznačně nesprávné; je to jen zbytečné).


Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson