Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 30. 03. 2012 12:40

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

světlo

Ahoj-  máme raketu, která vyletěla ze Země na planetu, které je vzdálená 8 světelných let. Tato raketa téměř rychlostí světla, a dorazí na tuto planetu za 10 světelných let. V momentě, kdy tam přiletí, se otočí a letí zpátky. Jelikož vyletěla roku 2000, pozorovatel na Zemi ji uvidí že tam přilétla až roku 2018 a za dva roky přiletí raketa zpět na Zem. A mě by zajímalo, když raketa doletěla na tu planetu a v tom momentě vyletělo světlo od rakety na Zem s informací, že tam raketa dolítla,tak hned za jednotku času T byl vyslán další paprsek, že se raketa vrací.
  Dále roku 2018 přiletí tato informace na Zemi o přiletění rakety na planetu, a hned po tom za T, že se vrací a přibližuje. Ale jelikož raketa letí skoro za tímto paprskem, který nese informaci o příletu na planetu, tak kdy ji uvidí, že je u planety, potom hned jak se vrací a najednou hop- vidí raketu u Země.... Je tam takový skok, že raketa je tam, a najednou u planety. Takto jsem si to představil.
  Můžete mi objasnit zda to chápu blbě, nebo to tak fakt je? děkuji.


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#2 30. 03. 2012 13:46

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: světlo

↑ Praha505: Ahoj, pretože si ťažšie predstavujem, tak to kreslím do trojuholníčkov

http://forum.matweb.cz/upload3/img/2012-03/08002_raketa.JPG

Offline

 

#3 30. 03. 2012 14:27 — Editoval Praha505 (01. 04. 2012 13:20)

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: světlo

Z obrázku jsem stejně nevyčetl odpověď  na moji otázku :-(
jak to tedy bude stím světlem? uvidíme jak se raketa otáčí směrem k Zemi a najednou uvidíme jak je u Země nebo jak?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#4 02. 04. 2012 21:13

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: světlo

přemýšlel jsem nad tím a světlo, které vychází od rakety je vlnění, které nosí informace o tom, že tam dorazila, najednou že se otočila a najednou že letí zpět- a jelikož leti světlo rychleji než raketa tak na Zemi uvidí jak se přibližuje až najednou bude u Země ? mám pravdu? nebo nastane to co jsem psal dříve?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson