Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 04. 2012 14:55

vyhulman
Příspěvky: 40
Reputace:   
 

trojůhelník se známou Vc, Tb, a stranou a

Čaute mám úlohu jejíž postup hledám a hlavně potřebuju... :

Máme trojúhelník u kterého známe stranu a, výšku b a težnici c. = každá hodnota jiná...
Napadlo mě jedině řešit to nějak pomocí doplnění na rovnoběžní nebo thaletovy kružnice, ale víc nic... Má někdo postup?

Offline

 

#2 07. 04. 2012 15:21

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: trojůhelník se známou Vc, Tb, a stranou a

↑ vyhulman:
Zdravím, přesně tak, oba nápady tam využijete.
Nejprve musíte najít průsečík té výšky a strany b. Což bude průnik dvou kružnic. Víte, jakých?

Offline

 

#3 07. 04. 2012 23:09

vyhulman
Příspěvky: 40
Reputace:   
 

Re: trojůhelník se známou Vc, Tb, a stranou a

Jo jasně je to průnik thaletovy kružnice a kružnice k se středem v bodě b a poloměrem roven délce výšky. Potom vytvořím přímku p která prochází bodem C a průsečíkem kružnic... Hledaný bod A bude někde na té přímce. Víme, že střed strany c bude někde na kružnici se středem v bodě C a poloměrem rovným délce těžnice c. Z toho vyplývá, že na té kružnici musíme najít bod, který je stejně vzdálený jak od bodu B tak od bodu A na přímce p. Nevím jak, ale zjistil jsem že osa výšky b procházi právě tím středem strany c. Z

Offline

 

#4 07. 04. 2012 23:14

vyhulman
Příspěvky: 40
Reputace:   
 

Re: trojůhelník se známou Vc, Tb, a stranou a

... toho vyplývá že pata těžnice je v průniku osy výšky a kružnice. Pak už si lechce najdeme bod A. (je pravda, že osa výšky prochází středy stran?)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson