Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 04. 2012 21:05

Anonymystik
Příspěvky: 585
Reputace:   45 
 

Některé netradiční vhledy do geometrie - moje seminární práce

Zdravím. Studuju 4. ročník gymnázia a zadali nám následující úkol: vytvořit seminární práci na libovolné téma. Už dlouho jsem něco takového chtěl udělat, bohužel jsem se k tomu nikdy nedokopal anebo jsem u toho dlouho nevydržel. Nicméně tentokrát jsem se se svým úkolem popral docela dobře a s výsledkem jsem docela spokojený. Dokonce tak spokojený, že jsem se rozhodl přihlásit do soutěže SOČ (středoškolská odborná činnost). Jenom pro doplnění - práce se jmenuje "Některé netradiční vhledy do geometrie" a je pojmuta jako ukázka pokročilé elementární planimetrie. K soutěži: nebudu lhát - porota mě velice zklamala. Místo, aby ocenila různé zajímavé nápady (často ne moje vlastní, ale rozhodně zajímavé a netriviální) nebo přede mě postavila objektivní kritiku, tak kritizovala čistě jen formu a způsob podání, na nějž jsem měl všeho všudy 10 minut (!). Za 10 minut jsem měl shrnout něco, na čem jsem pracoval půl roku. Můj subjektivní dojem přitom byl, že porota pořádně neprostudovala jedinou kapitolu. Např. jsem tam dokazoval, že všechny paraboly jsou si podobné. Přitom z porotce jsem měl dojem, že neví, co to je stejnolehlost.
---
Práci jsem ale nepsal čistě jen jako soutěžní, chtěl jsem, aby vnímavého člověka zaujala a třeba i inspirovala. Co se týká odbornosti, SOČ mi osobně připadá jako "házení perel sviním", nepopírám však její kladné aspekty v tom, že člověka nutí naučit se veřejně vystupovat a "vlézt se do limitu". Přesto bych však chtěl, aby někomu posloužila, dám sem tedy link na její veřejnou a volně stažitelnou verzi. Práce je určena pro středoškoláky, ale i pro pokročilé matematiky. Podle mě si každý přijde na to svoje.
---
Budu rád, pokud se to rozhodnete číst a něco se vám tam vysloveně bude/nebude líbit, tak pokud sem napíšete něco jako komentář, abych věděl, co by se ještě dalo kde vylepšit.
---
Link házím zde:
http://www.ulozto.cz/xMcgwT4/soc-nekter … metrie-pdf


"Do you love your math more than me?"   "Of course not, dear - I love you much more."   "Then prove it!"   "OK... Let R be the set of all lovable objects..."

Offline

 

#2 11. 04. 2012 18:02

miso16211
Πυθαγόραc
Příspěvky: 1522
Pozice: n/a
 

Re: Některé netradiční vhledy do geometrie - moje seminární práce

Je to dosť veľke 80 stran je dosť, Ja som robil Soč o funkciach tež, ale ja som musel zachovať rozne blbe pravidla napr ze obrazky som musel mať prílohe čo je dosť neprakticke, alebo teoreticku a prakticku časť. Dá sa z toho neco aj naučiť, neni to jenom tak stahnuti z internetu. Pročtu si to nekdy, rad bych :D.

JE TO PODĽA MŇA ISTY PRINOS DO SPOLOČNOSTI, MY V ŠKOLE MUSIME PÍSAŤ SOČKY JA V TOM NEVIDIM ZMYSEL, TO ŽE OPIŠU NEJAKE ULOHY(JA SOM Z KRYNYCKEHO POSTAHOVAL ULOHY urobil som k nim aplety na geogebru.)

Podľa mňa forma o ničom nehovorí, či je to dobra praca alebo zlá.(pokiaľ je to "pekné" a bez hrubek)

Offline

 

#3 11. 04. 2012 23:40

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Některé netradiční vhledy do geometrie - moje seminární práce

↑ Anonymystik:

Zdravím,

děkuji za odkaz, práci jsem prohlédla jen zběžně (tedy kritika nebude :-) Komentář k SOČ je zajímavý, také děkuji. Pokud bys měl zájem, na místní MatWiki máme místní odborné práce - můžeš umístit. Technické okolnosti (pokud nemáš vlastní web), snad doporučí někdo z kolegu nebo po dohodě s váženým Adminem (i když zrovna Adminovské dílo mi nejde všude stahovat :-).

Které materiály z fóra jsi použil (viz Tvé odkazy)?

Děkuji, ať se vede.

Offline

 

#4 12. 04. 2012 00:14 — Editoval Anonymystik (12. 04. 2012 00:16)

Anonymystik
Příspěvky: 585
Reputace:   45 
 

Re: Některé netradiční vhledy do geometrie - moje seminární práce

↑ jelena:
Ahoj. Vlastní web opravdu nemám a vlastně bych byl docela rád, kdyby to někdo na svůj web umístil. Už jen kvůli tomu, že web ulozto.cz považuju dlouhododě za nestabilní (viz ACTA a zrušení megaupload), ale taky je to větší distribuce.
---
Co se týká kritiky, spíš jestli to někdy třeba budeš číst a něco tě tam zarazí/zaujme, tak bych byl rád, abys to sem napsala, nejde mi vůbec o komplexní kritiku celé práce.
---
Jinak zde na fóru jsem se inspiroval hlavně při tvorbě kapitoly o parabole a taky jsem se zde poprvé dozvěděl, že existuje Napoleonův trojúhelník. Možná toho bylo i víc, nejsem si jistý. Často mě inspirovala třeba i jen nějaká zde zmíněná metoda, a ne samotné téma, tudíž se to dost dobře asi nedá dohledat. A zdejší fórum taky bylo místo, kde jsem mohl o svých problémech a objevech otevřeně diskutovat. Myslíte, že nějaká Brahmaguptova věta zajímá moje spolužáky? Nebo moje příbuzné? Spíš je to otravuje. Tady to ale nikoho neotravuje, a to mi imponuje. Proto jsem tohle fórum zahrnul do seznamu míst, odkud jsem čerpal. Pokud by to adminům vadilo, samozřejmě není problém odkaz odmáznout.


"Do you love your math more than me?"   "Of course not, dear - I love you much more."   "Then prove it!"   "OK... Let R be the set of all lovable objects..."

Offline

 

#5 12. 04. 2012 07:57 — Editoval Lukee (12. 04. 2012 07:59)

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Některé netradiční vhledy do geometrie - moje seminární práce

↑ Anonymystik:
Ahoj, hodil jsem to teda k nám: http://forum.matweb.cz/files/prace/SOC_ … metrie.pdf Může být?

A nahrál jsem tam i svou bakalářku, ať si ji Jelena může stáhnout :-).

EDIT: Ještě k tomu, žes na to měl 10 minut. To je poměrně normální, na bakalářku (rok práce) jsem měl 12 minut + diskuse, na diplomku (2 roky práce) budu mít 15 minut! :-) Ale je to dobře, já nevím, co bych tam třeba půl hodiny říkal, aniž bych tu porotu neunudil k smrti.


2+2=4

Offline

 

#6 12. 04. 2012 11:53

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Některé netradiční vhledy do geometrie - moje seminární práce

Se SOČ je to obtížné. V okresním i krajském kole jsem měl z poroty vždy poněkud smíšené pocity, naštěstí po tom, co se matematika oddělila od informatiky, jsem měl jen velmi malou konkurenci. V celostátním kole už byla porota docela dobrá - měli dobré dotazy a k věci.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#7 12. 04. 2012 21:09

elypsa
Místo: Stará Boleslav
Příspěvky: 706
Reputace:   40 
 

Re: Některé netradiční vhledy do geometrie - moje seminární práce

↑ Anonymystik:
Ty jo to muselo dát práce :) . Až bude čas mrknu a pročtu :).

Škoda, že něco takového taky nemáme na škole ... Já mohl dělat seminárku leda na OSN a ta měla teda k 80 stránkám hodně daleko.


Baf!

Offline

 

#8 12. 04. 2012 21:33

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Některé netradiční vhledy do geometrie - moje seminární práce

↑ Anonymystik:

jak vidíš - z vysokých míst taková iniciativa byla podpořena, už jsem práci umístila do tabulky - může být? A děkuji za upřesnění, co se použilo.

↑ Lukee:

děkuji :-) Ale dokud nedostanu robotický vysavač, tak budu u úklidu poslouchat "Dalekou cestu", kterou mi kolega Hanzy stáhl v namluvené podobě.

Jinak ostatní práce jsem četla, nejčtivější je Pavel B. (lehkost stylu a působivé obraty :-), také minimalistický styl kolegy Jarrro. Kolega Kondr je jako biostatistický manuál - každá druhé slovo bych musela hledat v 5 dalších manuálech a ještě je to drobným písmem.

↑ Olin:

z takových zábavných prezentací si vybavuji účast na konkurzu ročníkových prací tech. VŠ (měla jsem v předmětu "Organizace a řízení průmyslu"). Meotarů ani jiných pomůcek pro prezentaci nebylo, připravilo se plakátů. Když jsem se připravovala už před aulou plakáty, tak jsem zjistila, že mám jen čisté papíry, co jsem doma "odložila stranou". Tak jsem na tabuli stihla naznačit alespoň tabulku a potom celá prezentaci byla založena na představivosti posluchačů. V průběhu výkladu jsem působivě ukazovala na prázdnou tabuli no atd.

↑ elypsa:

vždyť OSN má hodně členů.

Zdravím.

Offline

 

#9 12. 04. 2012 21:53

Anonymystik
Příspěvky: 585
Reputace:   45 
 

Re: Některé netradiční vhledy do geometrie - moje seminární práce

↑ jelena: Díky moc.


"Do you love your math more than me?"   "Of course not, dear - I love you much more."   "Then prove it!"   "OK... Let R be the set of all lovable objects..."

Offline

 

#10 13. 04. 2012 15:37

vanok
Příspěvky: 14452
Reputace:   741 
 

Re: Některé netradiční vhledy do geometrie - moje seminární práce

↑ Anonymystik:
Male  poznamky.
Pises

Práce je určena pro středoškoláky, ale i pro pokročilé matematiky. Podle mě si každý přijde na to svoje.

Co sa tyka stredoskolakov, ak by bol k tvojmu textu sprievodny material, tak , teoreticky, tvoj text by mohol  byt pre nich pristupny.

A na druhej strane, co pises o pokrocilych matematikoch, tak v tej casti vety ti chyba trosku skromnosti. Skutocne si myslis, ze pokrocili matematici nepoznaju taketo temy? Radcej, je lepsie byt skromnejsi v tvojich vyrazoch.

Osobne, vobec nepoznam poziadavky na prace typu SOC, a ani neviem podla akych kriterii sa taketo prace hodnotia.

Konstatujem, ze tvoje subjektivne pocity o porote, SOC, sa ti nezdaju priliz pozitivne.

Ak chces mozem, ti urobit po kuskoch analyzu tvojej prace, ale pozor, ako sa mi zda, si velmi zvyknuty, viac na chvaly, ako na krituiky, a v takej analyze, je aj pozitivne a aj negativne zlozky.
Napis ci si pripraveny na taku analyzu? A tiez v akej forme? Priamo tu, alebo skor na PM.


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#11 13. 04. 2012 17:20 — Editoval Anonymystik (13. 04. 2012 17:22)

Anonymystik
Příspěvky: 585
Reputace:   45 
 

Re: Některé netradiční vhledy do geometrie - moje seminární práce

↑ vanok:
Zdravím, kritika bude velice vítána a může být i veřejná, tj. přímo tady. Chyby tam asi budou, ale snažil jsem se je všechny najít a odstranit.
A k té mojí poznámce o zkušených matematicích - každý matematik má svůj oblíbený obor, v němž se hodně dobře vyzná a tomu se pak věnuje intenzivněji než ostatním. Když třeba člověk, který bude studovat diskrétní matematiku, narazí na takovouhle práci, tak si myslím, že skutečně některá (samozřejmě ne všechny) témata by pro něj mohla být nová a obohacující. Takhle a nijak jinak jsem to myslel. Samozřejmě to mohlo znít trochu namyšleně, tak za to se veřejně omlouvám.


"Do you love your math more than me?"   "Of course not, dear - I love you much more."   "Then prove it!"   "OK... Let R be the set of all lovable objects..."

Offline

 

#12 14. 04. 2012 12:36

vanok
Příspěvky: 14452
Reputace:   741 
 

Re: Některé netradiční vhledy do geometrie - moje seminární práce

↑ Anonymystik:
Pozdravujem,
Zial teraz mam naval prace, ale na konci mesiaca ti tu dam po castiach prvky mojej analyzy tvojej prace.


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson