Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 14. 04. 2012 18:22

FliegenderZirkus
Příspěvky: 544
Škola: RWTH Aachen
Reputace:   25 
 

Důkaz: vlastní vektory tvoří bázi

Zdravím, snažím se porozumět následujícímu důkazu a budu rád za vaši pomoc. Zadání:


Pokud se nepletu, tak tenzor druhého řádu lze v tomto případě nahradit slovem matice, protože v celé kapitole jsme používali k jejich reprezentaci složkový tvar se smíšenou bází. Problém je tedy myslím stejný jako v klasické lineární algebře. Termíny možná budou v češtině trochu jinak, v tom případě omluva za matení.

Vzorové řešení:
Theorem 4.2: The eigenvectors of a second-order tensor corresponding to pairwise distinct eigenvalues are linearly independent.

Můj dotaz - proč musí být $\epsilon_i$ vždy nula nebo jedna?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) FliegenderZirkus)

#2 14. 04. 2012 19:31 — Editoval Pavel Brožek (14. 04. 2012 19:32)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Důkaz: vlastní vektory tvoří bázi

↑ FliegenderZirkus:

Jde o přepis té první dvojité sumy. Označíme $a_i=\sum_{k=1}^{r_i}\alpha_i^{(k)}a_i^{(k)}$ a můžeme psát $\sum_{i=1}^{s}a_i=0$. Pokud si tam ještě ke každému $a_i$ strčím $\varepsilon_i$, které je rovné jedné v případě, že $a_i\neq0$ a je rovné nule pokud $a_i=0$, tak tím nic nezměním.

Nechápu ale, proč tam ty epsilony strkají. Vždyť už z $\sum_{i=1}^{s}a_i=0$ je jasné, že mám nulovou a zároveň netriviální lineární kombinaci vektorů $a_i$, z nichž alespoň jeden je nenulový, protože je nenulové alespoň jedno $\alpha_i^{(k)}$ (a přitom víme, že vlastní vektory příslušné jednomu vlastnímu číslu jsou lineárně nezávislé – to se nejspíš předpokládá, jinak by to tvrzení neplatilo).

Offline

 

#3 14. 04. 2012 21:31

FliegenderZirkus
Příspěvky: 544
Škola: RWTH Aachen
Reputace:   25 
 

Re: Důkaz: vlastní vektory tvoří bázi

↑ Pavel Brožek:

Už nejspíš rozumím, trochu jsem se zamotal v tom značení s horním indexem v závorce, ale už jsem doma. Na epsilony se zkusím příští týden zeptat. Díky:)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson