Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 15. 04. 2012 10:19 — Editoval lecopivo (15. 04. 2012 12:19)

lecopivo
Příspěvky: 81
Reputace:   10 
 

Okrajove podminky Navierovych rovnic

Zdravim,

zapasim s rovnicemi linearni elasticity(http://en.wikipedia.org/wiki/Linear_elasticity). Predevsim s neumanovskou okrajovou podminkou. Kdyz telesem pouze otocim, tak by mela byt splnena neumenovska podminka vsude s nulovou pravou stranou, ne?

Tedy pokud  $u_i = a_{ij} x_j - x_i$ , kde $a_{ij}$ je matice rotace. Pak by melo platit $ \mu n_j ( u_{i,j}+u_{j,i}) + \lambda n_i u_{k,k} = 0 $ vsude v prostoru a pro libovolny vektor $n_i$.

Kdyz jsem dosadil za $u$, tak jsem dostal $2 \mu n_j(a_{ij} - \delta_{ij}) + \lambda n_i ( a_{jj} -3 ) $ coz nula neni. Protoze tam mam jeden  nenulovy clen ktery mi s $n$ otoci a zbyle dva cleny $n$ jen pronasobi.

Prosim vas kde delam chybu? Predpoklad, ze ta podminka musi byt splnena s nulovou pravou stranou, by mel byt spravny ne? Vzdyt kdyz vezmu do ruky kus zeleza otocim s nim, tak ho tim preci nezdeformuji.

Dekuji za jakoukoli odpoved

Offline

 

#2 15. 04. 2012 11:02

FliegenderZirkus
Příspěvky: 544
Škola: RWTH Aachen
Reputace:   25 
 

Re: Okrajove podminky Navierovych rovnic

↑ lecopivo:

Ahoj,

předmět "Continuum Mechanics" mi začal teprve minulý týden, takže toho zatím moc nevím. Hned na začátku jsme ale definovali "rigid body motions" jako $\textit{\textbf{x}}=\textit{\textbf{c}}(t)+\mathbf{Q}(t)\textit{\textbf{X}}$, kde $\textit{\textbf{x}}$ je polohový vektor nějakého bodu $P_0$, $\textit{\textbf{X}}$ je polohový vektor stejného bodu v referenční konfiguraci a $\textbf{Q}$ je ortogonální tenzor druhého řádu, pro který navíc platí $\text{det}\textbf{Q}=1$ (tím vyloučíme zrcadlení, kdy detQ=-1, a zbydou pouze rotace). To, že těleso nebude zdeformované, dokážeme tak, že vzdálenost dvou libovolných bodů tělesa zůstane konstantní:

Vezměme dva libovolné body, které byly podrobeny stejné tranformaci:
$\textit{\textbf{x}}=\textit{\textbf{c}}(t)+\mathbf{Q}(t)\textit{\textbf{X}}$
$\textit{\textbf{y}}=\textit{\textbf{c}}(t)+\mathbf{Q}(t)\textit{\textbf{Y}}$

označíme $\textit{\textbf{A}}=\textit{\textbf{X}}-\textit{\textbf{Y}}$, $\textit{\textbf{a}}=\textit{\textbf{x}}-\textit{\textbf{y}}$, odkud plyne $\textit{\textbf{a}}=\textbf{Q}(t)\textit{\textbf{A}}$ a konečně:
$||\textit{\textbf{a}}||=\sqrt{\textit{\textbf{a}}\cdot \textit{\textbf{a}}}=\sqrt{(\textbf{Q}(t)\textit{\textbf{A}})\cdot (\textbf{Q}(t)\textit{\textbf{A}})}=\sqrt{(\textit{\textbf{A}} \textbf{Q}^{\text{T}}(t) )\cdot(\textbf{Q}(t)\textit{\textbf{A}})}=\sqrt{\textit{\textbf{A}}( \textbf{Q}^{\text{T}}(t) \cdot \textbf{Q}(t))\textit{\textbf{A}}}=\sqrt{\textit{\textbf{A}}\cdot \textit{\textbf{A}}}=||\textit{\textbf{A}}||$

Je to aspoň trochu správným směrem? Možná taky zkus napsat použité značení. Ale jak jsem psal výše, s takhle matematickou formulací elasticity teprve začínám, takže ti nejspíš neporadím.

Offline

 

#3 15. 04. 2012 11:43

lecopivo
Příspěvky: 81
Reputace:   10 
 

Re: Okrajove podminky Navierovych rovnic

Ahoj, diky za odpoved,

no znaceni pouzivam nejspis standartni. tj. $u(x) = X(x) - x$ kde $x$ je polohovy vektor v referencni konfiguraci. $X(x)$ mi rika kam se jaky bod zobrazi(tj $X(x)=x$ v pripade, kdy s telesem nic nedelam).

A bohuzel jsi dokazal jen ze shodne zobrazeni zachovavaji vzdalenosti(teda podle toho jak definujes shodne zobrazeni :D). Ja chci dokazat(vice mene), ze kdzy provedu shodne zobrazeni na teleso a nepusobim na nej zadnou silou, tak se mi nijak nezdeformuje.

Offline

 

#4 15. 04. 2012 12:02 — Editoval FliegenderZirkus (15. 04. 2012 12:05)

FliegenderZirkus
Příspěvky: 544
Škola: RWTH Aachen
Reputace:   25 
 

Re: Okrajove podminky Navierovych rovnic

↑ lecopivo:

Tak to značení zrovna máme obráceně. :)

To, že když na těleso nepůsobím silou, tak se nezdeformuje, jsem považoval za zřejmé. Dokázat by to ale mělo jít i elementárněji než řešením té diferenciální rovnice, ne? Možná by to nebylo úplně „rigorózní“...no budu držet palce, už bych jen tipoval.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson