Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 22. 05. 2012 09:38

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

světlo

ahoj měl bych pár otázek okolo světla a byl bych rád za objasnění.

1) jakou vlnovou délku má světlo? Vím že od 390 do 750  ale  bílé světlo neboli denní má jakou?  když je to spektrum všech barev ( všech vlnových délek)

2) jak by to vypadalo, kdyby bílé světlo neexistovalo a bylo by např jen červené. Viděli bychom vše červeně jako bychom se divali přes brýle?

3) pokud máme brýle s červenými skly, tak proč jsou červené? Protože tam projde jen červené světlo? Pokud ano, tak kam zmizí světlo bez té červené? Je pohlceno brýlemi nebo se odrazí?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#2 22. 05. 2012 13:05

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: světlo

Světlo, které jde od Slunce na Zem nemá jednu konkrétní vlnovou délku, ale je to směs všeho od infračervené po ultrafialovou. Z toho, co dopadá na zem, je asi 50 % viditelné světlo, tedy směs vln o vlnových délkách mezi cca 400 a 800 nm, zbytek je převážně směs infračerveného záření. Kdyby mezi Sluncem a Zemí byl filtr, který by propouštěl jen jednu konkrétní vlnovou délku (např. červenou), pak bychom viděli vše úplně stejně, jako kdybychom se dívali přes červené brýle. Jediný rozdíl by byl vidět v chování fosforeskujících barviček, zvýrazňovače např. by v červeném světle nefungovaly, zatímco skrz červené brýle bychom jejich zvýrazňování pozorovat mohli. Červený filtr v tvých hypotetických brýlých způsobuje to, že skrz projde skutečně jen světlo z blízkého okolí jedné vlnové délky. Ostatní vlnové délky, ostatní barvy jsou tím sklem skutečně pohlceny nebo odraženy, co nastane záleží na typu filtru.


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#3 22. 05. 2012 13:12

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: světlo

a dalo by se říci, že viditelné světlo má vlnovou délku, která je prúměr mezi 400 a 800 nebo je to směs? A pokud díky doplerovu jevu se zvětší vlnová délka tak to světlo viditelné najednou zmizí ( neuvidíme ho) a přemění se například na infračervené záření, které zachytí jen přístroje?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#4 22. 05. 2012 13:21

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: světlo

Ne, rozhodně se nedá viditelnému světlu přiřadit průměrná vlnová délka. To je jako kdyby indiáni stříleli zároveň zápalné, ostré, jedovaté, nakažené a plesnivé šíly a ty bys chtěl útok označit průměrem. To bys ale dospěl ke špatným výsledkům, kdybys řekl náčelníkovi, že útočí jedovatými šípi, zatímco by vašemu kmeni začaly hořet stany. Skutečné dopadající sluneční záření i samotné viditelné světlo je opravdu směs. Jaká směs, ukazuje následující graf:

http://forum.matweb.cz/upload3/img/2012-05/85417_direct%2Bpomer.PNG

A ano, v takovém případě doplerův jev, způsobí, že už to světlo neuvidíš.


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#5 22. 05. 2012 13:37

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: světlo

nevidím tam skoro infračervené záření- to je ho tam tak málo a co je prosím to, jak zabírá 25 % ?

Jinak co zpúsobuje dosvit světla např z baterky? Hustota prostoru? Myslím si správně, že světlo předává energii molekulám vzduchu a proto slábne až nakonec úplně dosvítí? A mění se vlnová délka pokud ztrácí energii?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#6 22. 05. 2012 14:17

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: světlo

Ty procenta moc neřeš, mě se jen nechtělo překreslovat graf, co už jsem měl. Ten rozsah 300-800 je oblast absorbce amorfního křemíku a 300-1100 oblast absorbce krystalického křemíku, čili souvislost se slunečními články.
Infračervená oblast zabírá půlku grafu, to jsou vlnové délky 800-2500 nm. To spíš ultrafialového světla je tam málo.

Přesně nevím, co máš na mysli tím dosvitlem. Je možné, že pozoruješ to, že chviličku trvá, než se vlákno žárovky ochladí tak, že už nevyzařuje viditelné světlo. A nebo prostě oku chvilku po osvitu trvá, než se zregeneruje a do té doby zůstávají mžitky před očima.


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#7 22. 05. 2012 14:40

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: světlo

myslel jsem to jako baterkou ve tmě- např baterka dosvítí 20 metru protože vydala světlo s energií, která vystačila na let 20 metru?( světlo letělo než  došla energie)


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#8 22. 05. 2012 15:05

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: světlo

Nejvhodnější představa asi bude částicová. Světlo je tvořeno fotony, to jsou takové nehmotné kuličky nesoucí nějakou energii a letící rychlostí světla. Fotonů je tím víc, čím větší výkon zdroje světla je. Jakmile foton opustí zdroj světla, tak letí dokud se s ním něco nestane. A to něco je například absorbce na molekulách vzduchu, absorbce v nějaké překážce (např. zeď), nebo třeba odraz. Předměty kolem nás jsou neustále bombardovány fotony světla ze Slunce, část těch fotonů se od předmětů odrazí do našeho oka a tím ty předměty vidíme. Stejně tak v noci, když posvítíš baterkou, tak vysíláš fotony, které se pak můžou zpět odrážet a podávat ti informaci o předmětech okolo tebe.

To že vidíš, kam dosvítí baterka, je dáno tím, že tam z baterky letí fotony, které se pak odrazí zpátky a dopadají do tvého oka. Čím výkonější baterka je, tím víc fotonů z ní vyletí a tím víc fotonů se taky odrazí zpátky. A také s rostoucí vzdáleností se zpět odráží menší a menší část fotonů vyletše z baterky. A mez dosahu světla baterky je dána tím, že ze vzdálenějšího místa už se zpět do oka neodrazí dostatek fotonů k vyvolání reakce v oku.


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#9 22. 05. 2012 15:42

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: světlo

1)
takže pokud máme jednoho pozorovatele u překážky, kterou druhý pozorovatel nevidí protože je daleko, tak ten u překážky přicházející světlo zaznamená, že dopadlo na překážku ale už po odrazu nedoletí ke druhému, tak on předmět nevidí?

2)
Pokud bychom svitili na zrcadlo, ktere odrazi fotony jinym směrem než k pozorovateli, tak zustane zrcadlo nespatřené? Protože fotony nedopadli do oka.

Takže dosvit nesouvisí s energií? Nedokážu si představit, tak muze víc fotonu překovat vetsi vzdalenost. Máme stejně jako atletický běh, mějme 10 úplně stejnych sportovcu.jeden doběhne dráhu -s- a pokud poběźí všichni zaraz tak snad uběhnou drahu -s- taky ne?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#10 22. 05. 2012 15:45

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: světlo

jinak jakto, že pokud posvítím třiba na rovině, tak vidím světelný kužel?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#11 22. 05. 2012 15:57

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: světlo

V ideálním světě, tj. ve vakuu, fotony, které vylétnou z baterky prostě letí a letí a letí. Až nakonec k místu kam mají doletět doletí, stejně jako všichni atleti doběhnou do konce. Ale v reálném světě, kdy v noci svítíme baterkou skrz vzduch, na každém metru dojde k absorbci nebo odrazu nějakého počtu fotonů. Stejně jako by se při sprintu postupně pár atletů zranilo a nedoběhlo, tak se při průchodu světla vzduchem část fotonů absorbuje či odrazí a k cíli nedorazí.

Ještě jsem zapoměl zmínit to, že světlo vychází z baterky silně rozbíhavě, a to má hlavní vliv, na to, že objekt dál, je míň osvícen, než objekt blíž. Počet fotonů, které ozáří překážku, klesá vlivem rozbíhavosti světelného svazku s druhou mocnicou vzdálenosti té překážky. Pokud vezmeš laser, jehož paprsek se skoro vůbec nerozbíhá, tak tím dosvítíš strašně daleko.

Pokud předmět neodráží světlo směrem k pozorovateli, tak není vidět. Toho se využívá třeba u "neviditelného" letounu F-117. Ten je tvarován tak, aby radarové paprsky odrážel vždy jinam, než odkud přišly. A protože se zpět k radaru od letadla nic neodráží, tak není na radaru vidět.


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#12 22. 05. 2012 16:06

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: světlo

takže vlastně okolní vzduch mění teplotu že ?  jinak múžou se fotony odrážet od molekul vzduchu? 

Pokud ten předmět v noci je míč, tak jakto, že ho vidíme celý? Neměli bychom vidět jen přímku z celého balonu, která je kolmá na  cestujici fotony? Pokud foton narazí na kraj, tak se odrazí  pod nějakým úhlem a už nikdy nevlítne do našeho oka, takže kraje nevidíme... Jaké je tady řešení?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#13 22. 05. 2012 16:25

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: světlo

Ano, pokud se absorbují, tak většinou přispějou ke zvýšení teploty. Odrážet se mohou. Koupil jsem si laserové ukazovátko a v noci, když s ním posvítím (samozřejmě ne na letadlo :) ), tak vidím celoý paprsek až do místa kam dopadá. To že ho vidím je dáno tím, že se fotony odrážejí na věcech co jsou ve vzduchu - prach, vlhkost, samotné molekuly vzduchu asi taky.

Ke druhé otázce, míč nemá tvar povrchu koule. Žádný plochý předmět není nikdy plochý. Každý předmět (i ten míč) je hrubý, fotony odráží do všech směrů a díky tomu vidíme celý balon. Pokud by předmět byl perfektně hladký, pak by bylo vidět jenom jak říkáš světelná úsečka.


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#14 22. 05. 2012 16:41

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: světlo

fotony odráží do všech směrů a díky tomu vidíme celý balon.   



    U tohoto bych se pozastavil. Pokud se odrazí do všech směrů ,jak píšeš, tak právě bychom je neměli vidět ne?  Já osobně si to představuju tak, že míč je složen z ,,krychliček ,, ( atomy) :D  a foton se odrazí od stěny, která je kolmá na proud fotonů. Jiný řešení mě nenapadlo..


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#15 22. 05. 2012 16:57

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: světlo

Ne ne, já jsem neměl na mysli hrubost povrchu daná tím, že je tvořen atomy. Rovné hladké povrchy jsou ve skutečnosti hrubé v oblastech stovek nanometrů až mikrometrů. Záleží jak jemným "šmirglpapírem" se leští. Na takových površích dochází k odrazu různými směry, ne jen v takovém, který by odpovídal ideálnímu hladkému povrchu. Navíc, je-li nerovnost povrchu srovnatelný s vlnovou délkou světla (to jsou ty stovky nanometrů), tak dochází k rozptylu, tedy k ohybu světla úplně mimo zákon dopadu a odrazu. Popravdě, sám ale nevím, co má na to větší vliv, jestli odraz od různě orientovaných plošek hrubého povrchu nebo rozptyl na věcech velkých jako vlnová délka.


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#16 22. 05. 2012 17:27

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: světlo

no, ale mě nejde do hlavy, pokud se to odrazí na boku míče do prava, tak jakto, že mi to vletí do oka. Nebo je možné aby se proud fotonů rozdělil na části a jedna část letěla doprava pod uhlem x, dalši pod y  atd a jeden z těchto uhlu letěl zpět ke mě?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#17 22. 05. 2012 18:38

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: světlo

Ano, druhá možnost je správně, asi tak, jako na tomhle obrázku.


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#18 22. 05. 2012 19:05

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: světlo

druhá možnost? psal jsem asi je jednu-   


Nebo je možné aby se proud fotonů rozdělil na části a jedna část letěla doprava pod uhlem x, dalši pod y  atd a jeden z těchto uhlu letěl zpět ke mě?





jinak toto rozdělené těch paprsků proběhne jen u ideálně hladkýho povrchu. A pokud mám míč, na kterém je bláto? neměl by se potom paprsek odrazit jen jedním směrem?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#19 22. 05. 2012 19:13

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: světlo

"Nebo" jsem si v hlavě interpretoval jako buď a nebo, 2 možnosti. promiň

Ideálně hladký povrch se chová tak, že na něm platí zákon odrazu. Reálný, byť co nejvíc hladký, je pořád dost drsný na to, aby se dopadající svazek rozptýlil do všech možných směrů. Čistý míč a zablácený míč je pořád to samé: drsný povrch.


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#20 22. 05. 2012 19:34

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: světlo

aha, takže ty obrázky co jsme si kreslili ve fyzice na kterych jsem se učili odraz byly tedy ty ideálně hadké.

Jinak zrcadlo je jaké?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#21 22. 05. 2012 19:45

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: světlo

jinak mimo téma. Pokud mám raketu,která letí 0,9  a   letí směrem k Zemi a já se na ní dívám ze Zeme, jak se přibližuje. Tak dopleruv jev zpusobi, že se zvětší frekvence  a tudíž fotony s informací, kde je raketa ke mě budou ,,chodit,, častěji a proto uvidím raketu zrychlenou? Jako kdybych si pustil zrychleně film


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#22 22. 05. 2012 19:47

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: světlo

Ano, ve fyzice a zvláště v té středoškolské se učí proncipy, které platí často jen v ideálním případě neboli nikdy :) . Je to proto, že realita je natolik složitá, že se to ani nedá pořádně za 45 minut vyložit.

Zrcadlo se snaží být ideálně rovné, ale i zrcadlo rozptyluje, protože je ve skutečnosti také trochu hrubé.

Teď mě ale napadlo, že moje chápání světa je dost ovlivněno tím, že většinu pozorování dělám za dne nebo za osvětlení. A za dne dopadá na tělesa na zemi světlo ze všech stran, ne jenom ve směru od sluníčka. Chtělo by to na chvíli se zavřít do temné místnosti, třeba na záchod, a zkoušet si tyhle věci se slabou baterkou se zakrytou černou páskou s dírkou.


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#23 22. 05. 2012 19:52

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: světlo

no, jsem ještě na základce- jinak pokus zkusím :)  jediný, co jsem zkoušel byla camera obscura :)


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#24 22. 05. 2012 19:58

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: světlo

jinak je nějaký vzorec na to, zda předmět uvidím či neuvidím? Popř jak hodně , nebo vzorce k tomuto tématu?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#25 22. 05. 2012 21:29

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: světlo

Jj, určitě zkus, já taky zkusím pár pokusů s laserem. Mimochodem, na to, že chodíš teprve na ZŠ máš fakt hloubavé otázky. Jen tak dál.

Vzorec? No to je těžké. Nějaké vzorce o absorbci světla v prostředí a odrazu světla od předmětů a rozptylu by se našly, ale moc nám o reálných problémech neřeknou. Myslím.


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson