Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 14. 06. 2012 15:59 — Editoval Pavel Brožek (14. 06. 2012 16:01)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

TeMno: Důkaz, že funkce zachovává uspořádání

Ahoj, učím se na zkoušku z teorie množin, tak doufám, že mi pomůžete :-). Spíš mě řešení jen zajímá, ke zkoušce ho asi nebudu potřebovat.

Mám dvě dobře ostře uspořádané množiny $\langle a,r\rangle$ a $\langle b,s\rangle$ a funkci definovanou (snadno se ověří, že to je skutečně funkce)

$f=\{\langle v,w\rangle:v\in a\,\wedge\, w\in b\,\wedge\,\langle(\leftarrow,v),r\rangle\cong\langle(\leftarrow,w),s\rangle\}$.

Mám ukázat, že f zachovává uspořádání, tj. pokud $\langle v_1,w_1\rangle\in f$, $\langle v_2,w_2\rangle\in f$ a $v_1\, r\,v_2$, pak $w_1 \,s\, w_2$.



V poznámkách k přednášce se tvrdí, že to je „zřejmé z definice“. Mně to ale zřejmé není :-). Při důkazu nemůžu použít skoro nic, předcházely tomu prakticky jen dvě lemmata (která dále uvádím) a základní definice.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Pavel Brožek)

#2 14. 06. 2012 16:34

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: TeMno: Důkaz, že funkce zachovává uspořádání

Ahoj.

Zatím jen nápad: $\langle b,s\rangle$ je dobře uspořádána, odtud mj. plyne, že nastává jedna z možností $w_1 \,s\, w_2$ , $w_2 \,s\, w_1$, $w_1 \,=\, w_2$ .
Připadá mi, že by se to v tom důkaze mohlo hodit.

Offline

 

#3 14. 06. 2012 17:12 — Editoval OiBobik (14. 06. 2012 17:14)

OiBobik
Moderátor
Místo: Brno/Praha
Příspěvky: 1013
Škola: MFF UK Mat. struktury
Pozice: student
Reputace:   82 
 

Re: TeMno: Důkaz, že funkce zachovává uspořádání

↑ Pavel Brožek:

Ahoj,

já bych řekl, že je to důsledek toho, že dobře usp množina není isomorfní žádnému svému poč. úseku a navíc toho, že dobré usp. je lineární...

Vymýšlím to ale sám, v poznámkách mám taky jen nějaké neužitečné "zřejmě to a ono", takže ber to s rezervou:

Nechť $\langle v_2,w_2\rangle, \langle v_1,w_1\rangle\in f$ a $v_1 r v_2$. Pak $v_1 \in (\leftarrow, v_2)$

Uvažme isomorfismus $\varphi: \langle(\leftarrow,v_2),r\rangle \rightarrow \langle(\leftarrow,w_2),s\rangle $

Pak jeho restrikce $\psi=\varphi \restriction_{(\leftarrow, v_1)}$ je isomorfismus $\psi: \langle(\leftarrow,v_1),r\rangle \rightarrow \langle(\leftarrow,\varphi(v_1)),s\rangle$ (to by mělo jít snadno ověřit)

Dále dobré usp. je lineární - tedy buď $w_2=w_1$ (1) nebo $w_2 s w_1$ (2) nebo $w_1 s w_2$ (3).

(1) kdyby $w_1=w_2$, pak je $\langle(\leftarrow,v_1),r\rangle \simeq \langle(\leftarrow,w_1),s\rangle = \langle(\leftarrow,w_2),s\rangle \simeq \langle(\leftarrow,v_2),r\rangle $ ... spor (dobře usp. množina není isomorfní svému poč úseku, lemma)

(2) kdyby $w_2 s w_1$, pak $\varphi(v_1) s w_2  \wedge w_2 s w_1$ implikuje $\varphi(v_1) s w_1$, no ale pak $ \langle(\leftarrow,w_1),s\rangle \simeq \langle(\leftarrow,v_1),r\rangle \simeq \langle(\leftarrow,\varphi(v_1)),s\rangle $, což je ovšem opět spor s lemmatem, jelikož $\langle(\leftarrow,\varphi(v_1)),s\rangle $ je počáteční úsek množiny $ \langle(\leftarrow,w_1),s\rangle$

Zbývá tedy možnost (3), což jsme chtěli.

Ještě pozn: Nevím, jestli o tom víš, kdysi kdesi někdo naTeXoval k Simonově přednášce poznámky


"The first rule of Tautology Club is the first rule of Tautology Club." [xkcd]

Offline

 

#4 14. 06. 2012 17:18 — Editoval Pavel Brožek (14. 06. 2012 17:19)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: TeMno: Důkaz, že funkce zachovává uspořádání

↑ Rumburak:

Díky.

↑ OiBobik:

Projdu si tvůj důkaz. Mám právě stažené naTeXované poznámky k Simonově přednášce, ale je to jiná verze (nebo od někoho jiného), ta co odkazuješ se zdá podrobnější. Díky.

Offline

 

#5 14. 06. 2012 17:24

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: TeMno: Důkaz, že funkce zachovává uspořádání

↑ OiBobik:

Zdá se mi to v pořádku, tak ještě jednou díky :-). Zřejmé mi to teda pořád nepřijde, možná se tím myslí, že je zřejmé, že by to tak asi mělo být, ale důkaz už tak zřejmý není :-).

Offline

 

#6 14. 06. 2012 17:28

OiBobik
Moderátor
Místo: Brno/Praha
Příspěvky: 1013
Škola: MFF UK Mat. struktury
Pozice: student
Reputace:   82 
 

Re: TeMno: Důkaz, že funkce zachovává uspořádání

↑ Pavel Brožek:

To se mi stává u Simona celkem často. : ))


"The first rule of Tautology Club is the first rule of Tautology Club." [xkcd]

Offline

 

#7 14. 06. 2012 17:32

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: TeMno: Důkaz, že funkce zachovává uspořádání

↑ OiBobik:

V těch poznámkách, na které odkazuješ, to je rozepsané (bod c důkazu na straně 22) :-).

Offline

 

#8 14. 06. 2012 17:50

OiBobik
Moderátor
Místo: Brno/Praha
Příspěvky: 1013
Škola: MFF UK Mat. struktury
Pozice: student
Reputace:   82 
 

Re: TeMno: Důkaz, že funkce zachovává uspořádání

↑ Pavel Brožek:

Aha, no fakt. : ))

Toho jsem si nevšiml (myslel jsem, že a,b,c v důkazu odpovídá a,b,c ve větě a že ty vlastnosti f jsou nějak vynechány).

Tak aspoň je jasné(/-ější), že je to tak správně.


"The first rule of Tautology Club is the first rule of Tautology Club." [xkcd]

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson