Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 26. 06. 2012 19:39

Matejko42
Příspěvky: 25
Reputace:   
 

Pomoc s jednou Radou ! SURNE

Poradil by mi niekto s touto radou ? výsledok je správne ale moj učitel hovorí že to nemam spravne zapísané alebo niečo tam je zle. Prípadne iný sposob riešenia s obkecom aby som u nho uspel. Dikk

http://imgupload.sk/viewer.php?file=9lk … wnmwcb.jpg

Offline

 

#2 26. 06. 2012 20:01

skoroakvarista
Místo: Praha
Příspěvky: 299
Škola: FJFI ČVUT - ASI
Pozice: Student
Reputace:   20 
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

↑ Matejko42:
Zdravím, nebude problém v tom, že limitní podílové k. se používá pro řady s kladnými členy? Já bych zkusil Leibnitzovo k.

Offline

 

#3 26. 06. 2012 20:13

Matejko42
Příspěvky: 25
Reputace:   
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

a keby som ta poprosil o konkretne riešenie :D? fakt by mi to moc helplo, mám to do zajtra...

Offline

 

#4 26. 06. 2012 20:38

skoroakvarista
Místo: Praha
Příspěvky: 299
Škola: FJFI ČVUT - ASI
Pozice: Student
Reputace:   20 
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

↑ Matejko42:
Je potřeba ověřit, jestli je posloupnost $\frac{1}{n!}$ klesající pro rostoucí n. To je myslím jasně vidět.
Také musí platit $\lim_{n\to\infty} \frac{1}{n!} = 0$.
Celé to myslím zvládneš ještě dnes sám.

Offline

 

#5 26. 06. 2012 20:43

Matejko42
Příspěvky: 25
Reputace:   
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

No tak to ma asi nepoznáš keby som to zvládol tak tu nepíšem a nežiadam o pomoc...

Offline

 

#6 26. 06. 2012 21:00

skoroakvarista
Místo: Praha
Příspěvky: 299
Škola: FJFI ČVUT - ASI
Pozice: Student
Reputace:   20 
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

↑ Matejko42:
Dokažme teda, že pro každé n přirozené platí nerovnost $\frac{1}{n!}>\frac{1}{(n+1)!}$. Obě strany vynásobím $(n+1)!$, což je jistě kladné číslo. Tedy $\frac{(n+1)!}{n!}>1$. Pokrátím, co jde a zbyde $n+1>1$ - to jistě platí pro každé n přirozené.
Co se týče limity, tak ta je jasná? Pokud ne, dala by se sevřít $\frac{1}{n^n}\leq\frac{1}{n!}\leq\frac{1}{n}$. Limity krajních funkcí jdou k nule, díky nerovnosemt musí jít i diskutovaná limita prostřední fce k nule. Otázka je, jestli je to pro $\frac{1}{n^n}$ vidět lépe než pro $\frac{1}{n!}$.

Offline

 

#7 26. 06. 2012 21:12

Matejko42
Příspěvky: 25
Reputace:   
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

akože fakt si cením snahu ale teraz si ma total zabil :D hentomu som aspon chápal čo som robil :D ale teraz čo si mi dal to som sa totálne stratil :D

Offline

 

#8 26. 06. 2012 21:17

skoroakvarista
Místo: Praha
Příspěvky: 299
Škola: FJFI ČVUT - ASI
Pozice: Student
Reputace:   20 
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

↑ Matejko42:
To mě mrzí. Co na tom konkrétně nechápeš? Předpoklady Leibnitzova kritéria znáš?

Offline

 

#9 26. 06. 2012 21:22

Matejko42
Příspěvky: 25
Reputace:   
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

Hej hej ale ber to tak že ja mu odovzdám príklad a on sa ma na to bude pytať a keby som mu napísal to čo ty mne tak som strateny.

Offline

 

#10 26. 06. 2012 21:32

skoroakvarista
Místo: Praha
Příspěvky: 299
Škola: FJFI ČVUT - ASI
Pozice: Student
Reputace:   20 
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

↑ Matejko42:
Dobře, ale jak jinak odůvodnit, že je takováto posloupnost klesající? Vezmu člen s indexem n a podívám se, jestli je větší, než člen s indexem n+1. To se snažím vysvětlit pomocí $\frac{1}{n!}>\frac{1}{(n+1)!}$. Můžeš učiteli sice tvrdit, že n! je kladná rostoucí osloupnost a proto 1/n! je klesající, ale dokaž to pro velké n. Z toho mého postupu by to mělo být vidět.
Tomu, že $\lim_{n\to\infty} \frac{1}{n!} = 0$ platí, věříš? Já to vidím jako takovou základní limitu. Když pošlu n do nekonečna, tak i n! půjde do nekonečna. A když jedničku "vydělím někonečněm", tak dostanu nulu. (Poslední věty ber v uvozovkách.) Líp to asi vysvětlit nedokážu.

Offline

 

#11 26. 06. 2012 21:45

Matejko42
Příspěvky: 25
Reputace:   
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

No a ako mu to mam napísať akože celé ? lebo aj tak som sa stratil a ked vidiš to moje riešenie čo tam mam zle ? lebo že vraj mam to kriterium zle napísané a niečo mi tam chyba alebo niečo takéé ale neviem totálne čo.

Offline

 

#12 26. 06. 2012 21:50

skoroakvarista
Místo: Praha
Příspěvky: 299
Škola: FJFI ČVUT - ASI
Pozice: Student
Reputace:   20 
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

↑ Matejko42:
Když se na to tvé řešení podívám, tak mě praští do očí hned ta první rovnost. Taky není dobře zvolené kritérium, podle kterého určuješ konvergenci. Zvol Leibnitzovo a ověř jeho předpoklady pomocí toho, co jsme si řekli v tomto ↑ skoroakvarista: a tomto ↑ skoroakvarista: příspěvku. Můžeš to zkusit popsat vlastními slovy, ale nepouštěl bych se moc do slohových prací, pokud tomu úplně nerozumíš.

Offline

 

#13 26. 06. 2012 21:57

Matejko42
Příspěvky: 25
Reputace:   
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

a ako to mam dat celé dokopy? lebo to mu musím dať na papiery celé vieš ako som v tom čo som dal ja najpv rada ktorá sa ma riešiť a postup riešenia + on sa bude pýtať čo som v ktorom kroku spravil

Offline

 

#14 26. 06. 2012 22:05

skoroakvarista
Místo: Praha
Příspěvky: 299
Škola: FJFI ČVUT - ASI
Pozice: Student
Reputace:   20 
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

↑ Matejko42:
"Dokopy" to budeš muset poskládat sám. Já bych si napsal řadu, kterou mám řešit. Pod ní jakým kritériem se budu snažit potvrdit konvergenci. Dále postupně ověření předpokladů. K těm jsem snad napsal už dost. Na závěr už jen k čemu jsem došel.

Offline

 

#15 26. 06. 2012 22:10

Matejko42
Příspěvky: 25
Reputace:   
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

Ja by som si to ja poskladal ale práveže tomu nechápem :D preto ti tu píšem :D si mi to skomplikoval :D

Offline

 

#16 26. 06. 2012 22:21

skoroakvarista
Místo: Praha
Příspěvky: 299
Škola: FJFI ČVUT - ASI
Pozice: Student
Reputace:   20 
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

↑ Matejko42:
Ok, tak čemu konkrétně nechápeš?

Offline

 

#17 26. 06. 2012 22:23

Matejko42
Příspěvky: 25
Reputace:   
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

No hlavne ako to dám dokopy tak aby mi to prešlo, proste mal by som to mať vo forme tak ako som to mal na začitku proste podrobny postup + vediet to okomentovať :D a zatial nemam nič , no teda ty si mi to tu vyriešiel ale neviem to dať dokopy

Offline

 

#18 26. 06. 2012 22:39

skoroakvarista
Místo: Praha
Příspěvky: 299
Škola: FJFI ČVUT - ASI
Pozice: Student
Reputace:   20 
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

↑ Matejko42:
To není moc konkrétní problém. Pokud to dobře chápu, tak máš určit, jestli je řada konvergentní, nebo divergentní.
Tak zvolíš nějaké kriérium (nejlépe Leibnizovo, protože to bude fungovat). Musíš ověřit jeho předpoklady. Máme řadu tvaru $\sum_{n=1}^\infty (-1)^n a_n$, pro tebe $a_n=\frac{1}{n!}$. Jaké jsou předpoklady?
1) $a_n > 0$ pro každé n přirozené. Faktoriál z přirozeného čísla je větší než nula, tedy jedna lomeno faktoriál z přirozeného čísla bude větší než nula.
2) $a_n > a_{n+1}$ pro každé n přirozené. Musí tedy platit pro každé n přirozené $\frac{1}{n!}>\frac{1}{(n+1)!}$. Postup jsem už napsal zde↑ skoroakvarista:.
3) $\lim_{n\to\infty} \a_n = 0$. K tomu ti bohužel nenapíšu víc, než už jsem napsal v minulých odpovědích.

Tímto jsi ověřil předpoklady L.k. a můžeš zadanou řadu prohlásit za konvergentní.

Offline

 

#19 26. 06. 2012 22:48

Matejko42
Příspěvky: 25
Reputace:   
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

Ty kokos možno sa mi smeješ ale aj tak to celé nechápem :D proste ja neviem čo zajtra spravím akože... Ale aj chápem ale ... A iným jednoduchším sposobom sa to nedá :D?  ten môj je teda fakt zle ?

Offline

 

#20 26. 06. 2012 22:58

skoroakvarista
Místo: Praha
Příspěvky: 299
Škola: FJFI ČVUT - ASI
Pozice: Student
Reputace:   20 
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

↑ Matejko42:
Vzhledem k tomu, že limitní podílové kritérium lze použít pro řady s kladnými členy (a to není případ zadané řady), tak je teda fakt zle. :/
Stejně jako jsi se snažil ověřit předpoklad limitního pod. k., tak ověř pro Leibnizovo. Nic jiného v tom není. A ano to ověření není složité. Zkus si nějak sepsat, co jsem tu psal já. Několikrát si to přečti a třeba to začne dávat smysl. Víc ti asi nepomůžu.

Offline

 

#21 26. 06. 2012 23:00

Matejko42
Příspěvky: 25
Reputace:   
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

Šak hej hej som ti fakt vdačný vieš keby to bolo len také zadanie tak pohode ale ide mi o vela a vieš ked uvidí že fakt neviem ale nechápem tak ma pošle doprdele a som skončil...

Offline

 

#22 26. 06. 2012 23:14 — Editoval skoroakvarista (26. 06. 2012 23:15)

skoroakvarista
Místo: Praha
Příspěvky: 299
Škola: FJFI ČVUT - ASI
Pozice: Student
Reputace:   20 
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

↑ Matejko42:
Ještě mě něco napadlo. Pokud vezmeme řadu s absolutními členy, tedy řadu $\sum_{n=1}^\infty \frac{1}{n!}$, a dokážeme, že konverguje, pak bude konvergovat i alternující řada. (Na to existuje věta.)
Dokaž, že $\sum_{n=1}^\infty\frac{1}{n!}$ konverguje. To můžeš provést pomocí limitního podílového kritéria, jak jsi už řešil. Jen zahoď "mínus jedničky".

Offline

 

#23 26. 06. 2012 23:19

Matejko42
Příspěvky: 25
Reputace:   
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

takže ako by to teda vypadalo celé ??? spravil by si mi to plss

Offline

 

#24 26. 06. 2012 23:35

skoroakvarista
Místo: Praha
Příspěvky: 299
Škola: FJFI ČVUT - ASI
Pozice: Student
Reputace:   20 
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

↑ Matejko42:
Něco jsem napsal, mrkni sem.
Pokud jde o znění věty, tak bys jí měl mít v materiálech. Konverguje-li řada $\sum_{n=1}^\infty |a_n|$, pak konverguje také řada $\sum_{n=1}^\infty a_n$.

Offline

 

#25 26. 06. 2012 23:37

Matejko42
Příspěvky: 25
Reputace:   
 

Re: Pomoc s jednou Radou ! SURNE

no tak toto vypadááá o dosť schopnejšie :D a aj tomu chápem a je to isto dobre ? myslíš že by mi toto prešlo u nho ? ak hej tak vrelo díkk :D

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson