Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Tak zase tu mám další takovej jednodušší dotaz ;-) No tak hale, máme jeenoduchý el. Obvod připojený ke zdroji stejnosměrného napětí s žárovkou. V první řadě se chci zeptat, jak je to vůbec s napětim v celym obvodu. Například napětí mezi dvěma body ve vodiči. Jak už jsem psal, buď mám asi malou představivost, nebo nevim, ale představuju si to tak, že od kladné svorky zdroje se s rostoucí vzdáleností snižuje potenciál a tím pádem musi existovat i napěti jen mezi dvěma body vodiče, je to tak? Pak tady mám takovou zradu.. Když vyjmu žárovku a udělám zkrat, tak podle ohmova zákona napětí klesne na 0. Tady si to asi nějak špatně vykládám, možná to pramení z toho, že mi neni pořadně jasný rozdíl mezi elektromotorickým a svorkovým napětím. Četl jsem si o tom spoustu, spíš mi úpně neni jasné, mezi kterýma částmi v obvodu se to měří.
Offline
↑ thejk:
a) ano, napětí je mezi různými body
b) Když vyjmu žárovku a udělám zkrat, tak podle Ohmova zákona svorkové napětí klesne na 0 (teoreticky )
Svorkové napětí je to napětí, které naměříš voltmetrem - obrázek
Elektromotorické napětí je to číslo napsané na baterii.
teoreticky: svorky baterie jsou z nějakého materiálu (nejčastěji Cu) a voltmetr není na obrázku připojený do jednoho bodu, takže kdybys měl hodně citlivý voltmetr, něco bys naměřil.
Pokud si situaci překreslíš do schématu,
tak spojovací dráty se berou jako že nemají odpor. To znamená, že vše co je červené vlastně představuje JEDEN JEDINÝ BOD. To jest potenciál na celé červené křivce je konstantní a napětí je rozdíl potenciálů, tedy nula. A je jedno mezi kterými body to budeš měřit.
Offline
Takže se dá říct, že napětí záleží na odporu? Mimochodem v té druhé části, jak je vůbec možné, že tam tedy teče zkratový proud, když napětí na vodiči je nulové? ;-)
Edit: Asi už mi to docvaklo, je to způsobeno napětím na zdroji. Zkrátka napětí se vždycky rozdělí mezi určitý odpory a ve výsledku teče furt stejný proud, tedy jen závislý na celkovém odporu v obvodu. Mám pravdu, že? ;-)
Offline